Sanatın İzinde

Son günlerde adını sıkça duyduğumuz The Hinterland projesinin kurucularından Ayşe Sarıoğlu ile yeni projeleri ve New York-İstanbul hattındaki kültür-sanat evreni üzerine konuştuk.

Giriş Tarihi: 10.02.2019 12:46 Güncelleme Tarihi: 10.02.2019 12:46
İrem Orhan

The Hinterland'dan bahsedelim mi?
The Hinterland, kapılarını dünyanın her yerinden sanatçılara açan bir sosyal kulüp. Üyelik sistemi ile çalışıyor. Türk ve Amerikalı tasarımcılara kültürel bir değişim olanağı sunarak sinerjik bir köprü oluşturmayı hedefliyor. Amerikalı üyeler The Hinterland'in ev sahipliğinde Türk sanatseverler ve koleksiyonerlerle buluşma imkanı yakalarken, Türk üyeler de eserlerini uluslararası platformlara taşıyarak Amerikalı izleyici, katılımcı ve koleksiyonerler ile buluşturabiliyor. New York ve İstanbul'da periyodik olarak düzenleyeceğimiz sergiler ve etkinlikler ile iki şehrin üyeleri için görünürlüğün artırılmasını hedefliyoruz.

New York ve ülkemizi sanata bakış açıları açısından nasıl değerlendirirsiniz?
Bizim eşsiz değerlerimiz var, ilham verici bir coğrafyadayız. Ev sahipliği yaptığımız medeniyetlerden kalan büyük bir sanatsal, birikime sahibiz. New York'ta sanat, hayatın ve insanların günlük yaşantısının bir parçası. Bu da farkındalığı artırıyor, günlük de bu farkındalık gitgide artıyor. Ancak tabii sanat alanında ülkemizde halen gidilecek çok yol olduğunu da görüyorum. Ama umutluyum, Türkiye basamakları her zaman ikişer ikişer çıkar.

Peki, dijitalleşen dünyada sanat bundan nasıl etkileniyor dersiniz?
Dijital sanat sınır tanımayan, kendini özgürce ve kendi dili ile ifade etmek isteyen yeni bir neslin sanatı. En önemli özelliği sürekli değişim içinde olması. Dijital sanatta sanatseverler, sanatçı ve eserler etkileşim halinde kendi deneyimlerini oluşturuyorlar. Dijital medya, video, bilgisayar grafikleri ve animasyonları gibi yeni medya teknolojileri ile sanat daha güncel hale geliyor. Dolayısıyla dijital sanata farklı bir bakış açısıyla bakmamız gerekiyor.

İstanbul'da bu ay neleri izlemeliyiz?
Aynı alanda beni çok etkileyen Refik Anadol'un Boğaziçi eserini de görebilecekleri, 10 Sanatçı/10 Bireysel Pratik sergisi 27 Ocak'a kadar sürecek, mutlaka görülmeli. İkinci olarak, Pg Sanat Galerisi'nde Introvert 4 Ocak'a kadar devam ediyor. Ekav Galeri'deki In Dreams sergisi ise 5 Ocak'a kadar gezilebiliyor. Yetişebilenler kesinlikle kaçırmasın.

New York'ta Bu Ay Kaçırılmaması Gereken Sergiler

1) Andy Warhol: From A to B and Back again sergisi2) The Place of Stone sergisi3) Hilma af Klint: Paintings for the Future sergisi

BİZE ULAŞIN