Modaya Dair

Mercedes-Benz Türk Otomobil Grubu İcra Kurulu Üyesi Şükrü Bekdikhan ile Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’un detaylarını konuştuk.

Giriş Tarihi: 11.04.2019 14:54 Güncelleme Tarihi: 18.04.2019 16:44

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul uluslararası moda takvimi kapsamında önemli bir konuma sahip. Mercedes- Benz'in Türkiye'de tasarımın global ölçekte konumlandırılmasına katkısını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Mercedes-Benz Türk olarak, her zaman uzun soluklu işbirliklerine inanıyoruz ve tüm sponsorluklarımızı da bu vizyon ışığında değerlendiriyoruz. Moda haftasına isim sponsorluğumuz da yine bu şekilde gelişti. Türkiye'nin tekstil anlamında sahip olduğu altyapının, güçlü bir tasarım anlayışıyla birleşerek İstanbul'un ismini alternatif moda başkentleri arasında konumlandırabileceğimize inanıyoruz. Mercedes-Benz'in isim sponsorluğu da bu noktada olukça önemli bir katkı sağlıyor. Moda haftasının katılımcılarına 60'tan fazla moda platformunu içeren global moda ağımızın bir parçası olma ve koleksiyonlarını tüm dünyaya taşıma şansı sunuyoruz.

Mercedes-Benz Türk Otomobil Grubu İcra Kurulu Üyesi Şükrü Bekdikhan

Moda ile Mercedez-Benz hangi ortak paydada buluşuyorlar?

İnsanlar her zaman kişisel hayatlarına dokunan öğelerle ilgileniyorlar ve markalar bu öğeler arasında önemli bir yere sahip oluyor. Markalar bireylerin şahsi zevk ve stil anlayışlarının bir yansıması konumunda bulunuyor. Tam da bu yüzden, Mercedes-Benz markasının iletişim felsefesinde, hedef kitlelerin yaşam alanları ve tercihlerine dokunmak en merkezde yer alıyor. Tasarım ise otomobil ve moda dünyasının ortak paydası, Mercedes-Benz markasının da köklü geçmişinin ve başarısının en büyük sırrı diyebilirim. İşte bu iki unsuru birleştiren moda işbirliklerimiz sayesinde hem markamızın kimliğinde yer alan tasarım ruhunu hedef kitlemizin yaşam alanlarına dokunduruyoruz hem de tasarıma önem veren yepyeni bir kitle ile markamızı bir araya getirme fırsatı yakalıyoruz.

13. Sezonunda MBFWI, The Core Istanbul alanından paneller, pop-up mağaza ve genç tasarımcılarının defileleri, WGSN'in gelecek sezona dair trend tahmin semineri gibi yan etkinliklerle modanın farklı alanlarını bir araya getiren bir hafta oldu. MBFWI kapsamında bu çeşitliliği nasıl değerlendiriyorsunuz?

Olumlu tepkiler aldığımızı söyleyebilirim. Tüm dünyada moda haftaları artık marka ve tasarımcıların defile ve sunumlarıyla sınırlı kalmıyor, son yıllarda moda hiç olmadığı kadar diğer sanat disiplinleriyle de iç içe geçer biçimde. Atölye çalışmaları, paneller ve söyleşiler, modanın farklı alanlarına dokunması açısından bizce önemli, yoğun talep de doğru yolda olduğumuzun göstergesi diyebilliriz. WGSN'in trend seminerine özellikle moda ve tasarım okulu öğrencilerinin ilgisi büyüktü. Biz de Mercedes-Benz olarak bu sezon MBFWI Kreatif Direktörü Güneş Güner moderatörlüğünde tasarımcı Arzu Kaprol, stratejik pazarlama ve teknoloji trendleri danışmanı Hakan Akben ve dijital pazarlama, teknoloji uzmanı Serkan Başer "Data ve teknoloji modaya nasıl yön veriyor" başlıklı panelini sunduk. Panel kapsamında konuşmacılar moda ve teknoloji ilişkisini masaya yatırdılar, dinleyicilerle deneyimlerini paylaştılar.

BİZE ULAŞIN