Met Gala 2019 Notları

Yılın en büyük moda gecesi hakkında merak edilen soruların cevapları ve pek çok detayı sizin için yazdık!

Giriş Tarihi: 05.05.2019 15:01 Güncelleme Tarihi: 05.05.2019 17:47

Damla Yüce
Met Gala 2019 Notları

Galanın Teması: "Camp: Notes on Fashion"
Camp: Notes on Fashion temalı Met Gala 2019, her yıl Mayıs ayının ilk Pazartesi günü olduğu gibi bu yıl 6 Mayıs'ta gerçekleşecek. Kamp denince aklınıza ilk gelen düşünceden çok uzak, aslında doğalın dışında, yapay anlamına geliyor galanın konsepti.

The Metropolitan Museum of Art'ın "Costume Institute" küratörü Andrew Bolton, Susan Sontag'ın 1964 yılında kaleme aldığı ' Notes on Camp adlı denemesinden esinlenerek ortaya çıkardığı "Doğal Olmayan Sevgi: Yapay ve Abartılı, stil uğruna bir bedel ödenmiş gibi hissettiren ve androjen(cinsiyetsiz) stilin zaferi" olarak tanımlıyor. "Çok fazla kültürel rezonansa sahip olacağını hissettim" diye ekliyor...

Sontag, konsepti örneklemek istediğinde; Busby Berkeley filmlerinde ve erkek oyuncu Victor Mature'da, Mae West ve General de Gaulle'de, Kuğu Gölü Balesi'nde, Flash Gordon çizgi romanlarında, Caravaggio*'da, Chinoiserie*'de ve Art Nouveau* hareketinin tamamında kamp konseptinin özünü gördüğünü ifade ediyor.

*Art Nouveau, zarif dekoratif süslemelerin ön plana çıktığı, kıvrımların ve bitkisel desenlerin sıklıkla kullanıldığı bir sanat akımıdır.
*Chinoiserie, Çin motiflerinin bol kullanıldığı 18'inci yy. Avrupa dekorasyon stili. Anlaşılması güç, karmaşık anlamına da geliyor.
*Michelangelo Merisi da Caravaggio, kaotik resimleri ile nam salmış İtalyan bir ressamdır.


Kamp temasının sanatla iç içe olduğunu her fırsatta dile getiren Sontag, "Giysiler, mobilyalar, görsel dekorun tüm unsurları, örneğin Kampın büyük bir bölümünü oluşturur."​ diyor.Ev Sahipleri: Lady Gaga ve Harry Styles
Sıradışı stilleri artık gözümüze "normalin yeni hali" gibi gelen Lady Gaga ve erkek modasına gizlice yön veren Harry Styles, gecenin ev sahipliğini üsteleniyor bu sene. Sponsorluğu Gucci'nin üstlendiği gecede, pop yıldızlarına tasarımcı Alessandro Mischele ve tenisçi Serena Williams da eşlik edecek.

Sergi İçeriği: Extravaganza!

"Kamp bir ahlak çözücüsüdür. Ahlaki öfkeyi etkisiz hale getirir, eğlenceyi destekler, "


Abartılı, teatral, hatta mizahi! İşte, bu yılın Met'ini tanımlayan anahtar kelimeler!

The Met'in Direktörü Max Hollein, "Kampın yıkıcı doğası ve modern estetik değerlerin yıkılışı çoğu kez önemsizleştirilmiştir, ancak bu sergi hem yüksek sanat hem de popüler kültür üzerindeki derin etkisini ortaya çıkaracaktır" diyor.

Camp: Notes on Fashion sergisinde moda, heykel ve resimle ilgili 200'den fazla parça ve 17. yüzyıldan günümüze çizimler yer alacak. Sergide Virgil Abloh'dan Alexander McQueen'e, John Galliano'dan Mugler'e, Bob Mackie'den Karl Lagerfeld'e pek çok tasarımcıya ait eserler yer alacak.Andrew Bolton, "Pop kampı, yüksek moda kampı veya siyasi kamp olsun, abartılı bir kamp anından geçiyoruz. Boş görülerek göz ardı edilenlere bakmak, özellikle marjinalleşmiş kültürler için aslında çok karmaşık ve güçlü bir politik araç olabilir''açıklamasında bulundu. Türün örnekleri arasında ise Saint Laurent ve Marc Jacobs'un son sezondaki tasarımları var.

Sergi abartı, ironi, mizah, ve parodinin sözlük anlamını bize tekrar tekrar öğretecek.

Gözler 6 Mayıs'ta gerçekleşecek Met Gala'ya, tasarımcılar ve onlara eşlik edecek yıldızların kıyafet seçimlerine çevrildi. Abartının vücut bulmuş halini kırmızı halıda göreceğimizi şimdiden garanti ediyoruz!

BİZE ULAŞIN