Plazma enerjisi ile cilt yenileme

En yeni teknolojilerden biri olan plazma enerjisi ile ilgili merak edilenleri dermatoloji uzmanı Dr. Deniz Koral detaylarıyla anlatıyor.

Cildimiz, güzelliğimiz adına en değerli varlığımız. Cildimizin gençliğini, esnekliğini korumak için çok farklı yöntemlerden faydalanıyoruz. Cerrahi söz konusu olduğunda ise geri dönüşü olmayan ya da zorlayıcı durumlar söz konusu olabiliyor. İşte bu noktada neşterli operasyonlarda çekinenler için Plexr, yeni bir alternatif.

KİMLERE UYGULANABİLİR

Plexr, alt ve üst göz kırışıklıklarından şikayetçi olmasına rağmen ameliyat olmak konusunda kararsız kişilerde, yüzde "smoker line" olarak da ifade edilen üst dudak kırı şıklığı olanlarda ayrıca boyun kulak önü çizgilenmeleri ve kırışıklıklarından, güneş ve hamilelik lekelerinden, akne skarı ve benzeri yara izlerinden şikayetçi olanlarda yaş ve cinsiyet farkı olmaksı zın kullanılabiliyor.

ÇALIŞMA SİSTEMİ

Plexr, cihazla cilt arasındaki potansiyel farkını kullanarak havadaki oksijeni plazma enerjisine dönüştü- rerek ortadan kaldırılmak istenen lezyona değmeden bir ark oluşturmak suretiyle dokuyu süblimleştirerek (buharlaştırarak) etki eden bir sistem. Yani bir nevi gücünü havadan alıyor. Hastayı enerjinin 4. hali olan plazma enerjisi ile tedavi ediyor.

AVANTAJLARI

Botox vb. yapılmasına rağmen bazı göz kapaklarında sarkmalar ve kırı şıklıklar kalabiliyor. Genç yaşlarda bu sebepten ötürü tercih edilebilecek bir yöntem. Plexr, düşük göz kapaklarında da uygun vakalarda yaşa bağlı olmaksızın çözüm sunabiliyor. Başlı başına bir sorun olan lekelere karşı, çeşitli kozmetikler, ilaçlar kullanılmasına, lazer yapılmasına rağmen sonuç alınamayabiliyor. Plexr ile plazma enerjisi yüzeysel lekelerde tek seansta, derin yani dermal olan lekelerde ise iki-üç seansta çözüm olabiliyor. Tabii leke tedavilerinin tümünde olduğu gibi çok iyi bir güneş koruyucu kullanmak gerekiyor. Sadece lokal anestezik kremler ile uyuşturularak yapılabilmesi ve kısa sürede iyileşme sağlaması, ağrı ve acı gibi işlem sonrası sorunları olmaması ile Plexr, hasta konforu açısından da avantajlar barındırıyor. Belirlenen bir yan etkisi olmaması da bir diğer nokta. Dolgu ile kışıklıklarının giderilmesinde zorluk yaşanan dudak üstü sigara çizgilerinin tedavisinde alınan olumlu sonuçlar bulunuyor. Boyun bölgesi kırışmaları ve sarkmaları da bu yöntemle sorun olmaktan çıkıyor.


AZ SEANS ETKİLİ SONUÇ

Ortalama olarak ayda bir yapılan seanslarla tek ila üç seans arasında izlerden ve kırışıklıklardan kurtulmak mümkün. Gençlerde ve kırışıklıkları henüz ameliyat olma seviyesine gelmemiş göz kapaklarında tek seans da yeterli olabiliyor. Tamamen kişinin ve kırışıklıkların durumuna göre seans süreleri değişiklik gösteriyor. Durumuna göre gerektiği zamanlarda uygulanabilme olanağı sunması da yöntemin diğer bir avantajı.

KALICILIK DURUMU

Göz kapağı için ameliyat olunan durumlarda verilen süre kadar (5-10 yıl) kalıcılık sağlayabiliyor. Tedavisi her zaman için zor olan lekeler

için uygulandığında çok iyi korunurlarsa aynı yerde tekrarı oluşmuyor. Kırışıklıklar içinse yaşa ve duruma bağlı olarak bir-iki sene ortalama

süre verilebiliyor. Akne ve yara izi gibi skar dokularında tekrarlama görülmüyor. Yüzeyel benlerde ve siğil gibi lezyonlarda da tekrarlama

beklenmiyor.

BİZE ULAŞIN