Tembel kadının detoks rehberi

Yeni yıla girdikten sonra hâlâ hızınızı alamayıp büyük boy çikolataları mideye indirmeye devam ediyor ve en sevdiğiniz pantolonun içine zor sığıyorsanız harekete geçmelisiniz.

Giriş Tarihi: 05.02.2016 11:01 Güncelleme Tarihi: 05.02.2016 11:01
Yine de size beş günlük detoksa girmenizi ya da mucize haplardan içmenizi tavsiye etmeyeceğiz. Size önereceğimiz yedi maddeye bağlı kalırsanız, sosyal hayatınızdan fedakarlık etmenize gerek kalmadan kendi kendinize detoks yapabilirsiniz. Sonuç olarak, patates kızartmasından vazgeçmek ya da tüm hafta sonunu spor salonunda geçirmek kulağa çok aşırı geliyor!

1 Biraz Uyku
Arkadaşlarımızla buluşup biraz içmekten ve sırf bu yüzden uykudan feragat etmekten hiç gocunmuyoruz. Ama bu da bel yağları olarak bize geri dönüyor. Çünkü yeterince uyumadığınızdan dolayı, ghrelin hormonu miktarı artıyor ve bu da beyninize aç olmasanız bile aç olduğunuz uyarısı veriyor. Yapılan yeni bir araştırma, uykunun sadece yarım saatini kaybetmenin kilo alımına sebep olduğunu ortaya çıkardı. Artık uyumanın zamanı geldi de geçiyor!

Bu Durum Nasıl Düzelir?
Uyku uzmanları yatmadan bir saat öncesinden itibaren teknojiden uzaklaşılmasını tavsiye ediyor. Bu, vücudun uyku moduna geçmesini sağlıyor. Size getireceği ekstra güzellik yanında, telefonunuzu kenara koymak konusunda kendinizi eminiz iyi hissedeceksiniz.

2 Biraz Çeşni Katın!
Mutfağınızdaki baharat dolabını yenilemenizin zamanı geldi. Aromatik zencefil, zerdeçal, biberiye ve kişniş içinde kilo vermenize sebep olacak maddeler var. Yani onca mekiğe hiç gerek yok!

Bu Durum Nasıl Düzelir?
Yemeklerinize biraz biber katarak tatlarına biraz farklılık katın. Bu, yemeklerinize biraz keskinlik katacağı gibi, biberin içindeki maddeler metabolizmanızı ateşler ve şeker-çikolata gibi abu cubur tüketme isteğinizin önüne geçer. Bol bol su içmeyi de ihmal etmeyin tabii.

3 Bol Bol Sıvı Tüketin

Öğünlerinizi can sıkıcı meyve suyu rejimlerine çevirmeyin. Kilo kaybı konusundaki en büyük silahınız su olacaktır. Siz yine de meyve suyu diyetinden vazgeçemiyor musunuz? Yeni bir araştırma şekerli soda yerine iki bardak su içtiğinizde metabolizmanızın hızlandığını ortaya çıkarmış.

Bu Durum Nasıl Düzelir?
Hâlâ şeker tüketmek istiyorsanız, su şişenizin içine karpuz dilimleri, tatlı limon ve nane yaprakları atabilirsiniz. Hem de kendinizi hiç suçlu hissetmeden!

4 Daha Küçük Porsiyonlara Geçin
En sevdiğiniz yemeklerden vazgeçmek yerine küçük tabaklara geçin. Bir araştırmaya göre, daha küçük tabaklarda yemek yiyen kişilerin günlük kalori alımı 159 kalori azalıyor. Tabağınızı önce sağlıklı yemeklerle doldurun, sonra küçük küçük yüksek kaloride ve yüksek yağ oranında yemeklerle tabağınızın geri kalanını doldurun.

5 Soğuk Hava İyidir
Sadece klimayı açarak kalori kaybedeceğinizi biliyor muydunuz? Amerikalı bilim adamlarına göre, yüksek ısı obeziteyle bağdaştırılıyor. Kendinizi soğuk havaya maruz bırakın vücudunuzda yağ yakımını hızlandırıyor. Bu da neredeyse spor salonunda pedal çevirmeye denk geliyor.

6 Sıkıntıyı Yenin
Kendinizi aile boyu cips paketini yumulmuş buluyorsanız, çok da yalnız değilsiniz. Araştırmalara göre, bunun en önemli sebeplerinden biri sıkıntı. Susuzluk sıklıkla açlıkla karıştırıldığı için, ilk önce su içerek gerçekten aç mısınız diye kendinizi test edin. Belki de sadece abur cubur tüketmek istiyorsunuz.

Bu Durum Nasıl Düzelir?
Kendinizi kurt gibi aç hissediyorsanız, bu besleyici gıdalar size yardımcı olabilir.
- Bol şekerli abur cubur yemek yerine, bol lifli çilek, ananas ya da mango yiyebilirsiniz.
- Kahvaltıda yediğiniz cornflakes'lere ya da yoğurda tarçın ekleyin. Bu sayede yağ yakımı artacak ve tatlı aş ermeyeceksiniz.
- Daha tatmin edici ve doyurucu abur cbur olarak patlamış mısıt, fıstık ya da çekirdeği tercih edebilirsiniz.
- Mayonez yerine yoğurdu tercih edin.

7 Uygulamalara Göz Atın
- The Daily Water uygulaması, size gün içinde birkaç kez su içmenizi hatırlatacak, su içtikçe uygulamaya giriş yaptırıp gün içindeki sıvı tüketiminizi takip etmenizi sağlayacak.
- 200 kalorinin neye benzediğini mi merak ediyorsunuz? Calorific uygulamasını indirin ve marketten aldığınız yiyeceklerin üzerinde kalori miktarını aramaktan vazgeçin.
- Lifesum uygulaması sayesinde yediklerinizi not edebilir, öğün öğün sağlıklı mı beslendiniz çok mu abur cubur tükettiniz, görebilirsiniz.

Eski Kilonuza Kavuşmak İçin
1. Dolaplarda duran tüm şeker ve çikolatalardan kurtulun.
2. Küçük aralıklarla evde spor yapın. Televizyon izleyin, merdiven inin çıkın. Telefonda konuşurken squat yapın. Masanızda öğle yemeği yemek yerine, dışarı çıkın ve yürüyün.
3. Tabağınızdaki her şeyi bitirmeye çabalamayın. Her yemeğin sonunda biraz yemek bırakın.
4. Dışarıda yemek yemek sizi sağlıklı beslenme alışkanlıklarınızdan uzaklaştırmaz. Siz yeter ki iki tabak yerine bir tabakla yetinmesini bilin.
5. Her günün sonunda yediklerinizi not edin. Onları yazılı görmek size farklı bakış açıları kazandırabilir. Belki de günün sonuna "Amma yemişim, yarın böyle yapmayayım" dersiniz.

BİZE ULAŞIN