Arınmak, parlamak, hayatı parlatmak için detoks

İçtik, içiyoruz ve seviyoruz. Hani yaz da gelmişken bir tutam zayıflasak, biraz arınsak, kendimizi tazelenmiş, daha genç ve dinamik hissetsek istiyoruz.

Giriş Tarihi: 09.06.2016 13:19 Güncelleme Tarihi: 09.06.2016 13:19

Röportaj: Nilüfer TÜRKOĞLU
nilufer.turkoglu@cosmopolitanturkiye.comYaklaşık bir yıldır aralıklarla detoks yapıyorum. İlk başta daha ince, daha formda görüneyim diye başvurduğum bir uygulamayken şimdi özellikle sigara içen bir bünyeye ne kadar iyi geldiğini söylemeliyim. Juice Detoks'larından bahsediyorum. Hani çoğunuzun merak ettiği... Instagram'da fotoğraflarıın görünce "Nilüfer, nasıl bir şey bu? Tadı güzel mi? Harbi zayıflatıyor mu?" dediği taze sıkılmış meyve ve sebze sularından. İşte tüm bu merakınızı geçirmek için bundan birkaç gün önce tek günlük detoksumda bana eşlik eden YOSSU markasının yaratıcısı ve fikir anası Yosma Tellioğlu'yla konuştum. Artık soru sormayın, gelin buradan okuyun. ;)


Yaz geldi, şimdi pek çok kadın zayıflama derdine düştü. Juice'ların bu konuda vücuda bir katkısı, artısı var mı?
Juice Detoks sayesinde gerekli besinleri alarak, vücudunu hızlı ve etkili bir şekilde güçlendirirken, ödemlerden ve toksinlerden arındırıp kilo verebilirsiniz. Sonuç: Arınmış, parlak ve hafiflemiş vücutlar…

Zayıflamak için mi içmeliyiz peki bu 'juice'ları? Başka nasıl yararları var?
Vücudun her türlü yollardan biriktirdiği toksinlerden ve zararlı maddelerden arındırmak önceliğimiz. Ancak bu şekilde organlar görevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirebilir. Hayatımıza dahil ettiğimiz juice'lar ihtiyacımız olan vitamin, mineral ve antioksidanları taze ve canlı sebze ve meyvelerden almamızı sağlar. Beslenme açısından zararlı alışkanlıklardan kurtulmaya ve sürdürülebilir sağlıklı bir yaşam tarzına yönelmeye yardımcı olur. Karaciğeri, bağırsak, böbrek ve cildi, toksinleri atmak üzere harekete geçirir ve hızlandırır.Atılan toksinler sayesinde cildimizi yeniler, daha canlı kılar ve doğal parlaklığını geri getirir.

Kaç günlük bir detoks programı kişiye tam anlamıyla iyi gelir? Ne kadar zamanda bir bunu yapmalıyız?
Gerçek anlamıyla bir arınma gerçekleşmesi için 3 günlük bir program uygun. Beslenme düzenine ve yaşam tarzına göre yılda en az dört kere ya da tercihen ayda bir kere yapılabilir. Her şeyden önemlisi sağlıklı beslenirken juice'unuzu da diyetinize dahil etmek.

Yossu'nun hikayesinden yola çıkarsak… Pek çok marka şimdi adeta bir 'juice center' olarak online ve butik şeklinde hizmet veriyor. Rakiplerinizden kendinizi farklı görüyor musunuz? Neden?
Cold Pressed Juice markaları bir trend olarak yola çıkıyor, bu doğru ancak en önemli farklarından biri, bir trend'den ziyade bunu bir yaşam tarzı olarak görüşümüz, yaşayışımız ve bunu ürettiğimiz ürünlere yansıtmamız. Sevgiyle yaptığımız Yossu'ların bir diğer farkı lezzeti! Detoks içecekleri akla gelince tatsız, faydalı olduğu için zorla içilen sebze meyve karışımları akla getiriyor oysa bizim en büyük hedeflerimizden biri doğru formüller tasarlayıp lezzetten ödün vermeden hem sağlıklı hem de keyifle içebileceğiniz içecekler üretmek.

Arınma programından biraz bahsedecek olursak… Üç bölüm var sanırım… Bunları biraz detaylandırabilir misiniz?

Arınma öncesi
Hazırlık sürecinde beyaz un ve süt ürünlerini, kafein, şeker, et, balık, alkol ve nikotini üç gün öncesine kadar azaltılmalı, mümkünse tüketilmemeli.

Arınma esnası
Sıvı detoks'u esnasında 2/2,5 saatlik aralıklarla günde 6 adet 500 ml Yossu tüketiliyor. Sindirim sistemini dinlendirmek için sıvılar dışında mümkünce katı yiyecekler tüketilmiyor. Mutlaka günde en az 2 litre su içilmeye devam edilmeli, ayrıca bitki çayları içilebilir…

Ve sonrası…
Arınma sonrasında yavaşlamış sindirim sistemini alıştırarak aktive etmek için bol yeşillikler, salatalar ve buharda pişmiş sebzelerin tercih edilmesi gerekir. Sağlıklı yaşam için ayda bir ya da en az yılda dört kere tekrarlanmasını öneririz

Detoks yapmaya üşenenler için mini bir acil yardım paketi hazırlasak, bu nasıl kolay bir şey olur?
Sırf sıvılar ile beslenmek istemeyenlere haftada iki kere paketler gönderiyoruz. Beslenme düzenine dahil edilen günlük 2 ya da 3 Yossu hem daha az yemenize yardımcı oluyor hem de günlük sebze / meyve ihtiyacınız karşılıyor. Bu şekilde hem arınmaktan üşenmeyecek hem de sürdürülebilir bir şekilde sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olabilirsiniz. Kısa sürede kolayca parlak bir cilde, daha zinde uyanacağınız sabahlara ve enerjinizin doruklarda olduğu günlere kavuşabilirsiniz.

Yossu şişelerindeki sebze ve meyvelerin yararlarından biraz bahsedebilir misiniz? Hem neler bunlar?

Yeşillerimiz sebze ağırlıklı. Lahana, ıspanak, salatalık, kereviz sapı, maydanoz, limon, zencefil ve düşük früktozlu yeşil elma.
Onun dışında meyve içerikli Yossu'larımız da var. Örneğin, ananas, greyfurt, portakal ve mevsimine göre çilek, karpuz, kavun. Sebze/meyve karışımlarını dengeli tutuyoruz ve özellikle yeşillere öncelik verilmesini vurguluyoruz. Sırf meyve suları içildiğinde fazla früktoz (meyve şekeri yükleyip karaciğeri yorabilirsiniz). Ayrıca badem sütü ve Hindistan cevizinden çiğ kakaolu laktozsuz süt karışımlarımız var.

Faydalarının listesi uzun ancak burada bazılarına yine de yer vermek isteriz;

Ispanak
Demir, Protein ve yüksek mitarda vitamin A içerir, kan'ı temizlemekte destekleyici

Lahana
Üstün vitamin A, C, K, kalsiyum, lif, potasyum değerlerine sahip

Salatalık
Alkali, vücudun fazlalık su ve toksinlerden temizlerken aynı zamanda sıvı yükleyerek yeniler

Zencefil
Şahane bir bitki, sindirim sistemini sakinleştirir ve sirkülasyonu uyarır, yüksek derecede anti-inflamatuar ve antioksidan, hazmettirici enzim üretimini teşvik eder.

Ananas
Vitamin C, sindirime yardımcı olur, vücutta meydana gelebilecek olan iltihapları ve şişkinlikleri azaltma özelliği, ender bir mineral olan manganezin mükkemel bir kaynağı, zengin su sayesinde kilo vermede faydalı.

Badem
Kan şekerini dengeler, sinir sistemini besler, alkali, yüksek protein kaynağı, lif sayesinde bağırsakların hareketliliğini arttırır, magnezyum, potasyum, kalsiyum, fosfor, demir ve B vitaminlerle dolu.

BİZE ULAŞIN