Şimdi temizlik zamanı

Son yılların favori beslenme trendlerinin başında detoks geliyor. İnsanlar bazen uzman kontrolünde; ancak genellikle kulaktan dolma bilgilerle detoks yapmaya çalışıyor. Sağlık Koçu Sencer Bulut, detoksun inceliklerini anlatıyor.

Giriş Tarihi: 29.12.2016 11:05 Güncelleme Tarihi: 29.12.2016 11:05

FOTOĞRAF: CHRIS CLINTON

Vücudunuz her gün siz fark etmeseniz de soluduğunuz havadan, temizlik malzemelerinden ve ne yazık ki gıda katkı maddelerinden dolayı toksinlere maruz kalıyor. Bu toksinleri vücudunuzun istenmeyen ve hiç dost canlısı olmayan ziyaretçileri olarak düşünebilirsiniz. Hava kirliliği, kimyasal katkı maddeleri ve evinizde kullandığınız sözüm ona temizlik maddeleri bunların başında geliyor. Vücudunuzu günün her anı maruz kaldığınız bu toksinlerdenarındırmaksa hiç kolay değil.

, sanılanın aksine sadece bir beslenme programı değildir. Detoks bir yaşam tarzıdır ve onu hayatınızın parçası haline getirebildiğiniz ölçüde yaşam kalitenizi artırmış olursunuz. Çünkü yaşam devam ettiği müddetçe fizyolojik süreçlerin bünyede toksin üretmesi kaçınılmazdır. Bunların elimine edilmesi ve vücudun arındırılması süreci hiç bitmez.

Ancak detoksu doğru şekilde anlayabilmek için önce hangi besinlerin ve hangi yaşam tarzının modern dünyada giderek daha fazla maruz kaldığımız toksik etkileri azalttığını bilmek gerekiyor. İkinci aşamada ise vücutta inflamasyon (yangı-mikropsuz iltihap) yapan maddelerin üretimini azaltan besinlerin daha çok tüketilmesi ve inflamasyona yol açan maddelerin tüketiminin azaltılması gerekiyor.

BEL VE VÜCUT İÇİ YAĞ ORANI YÜKSEK OLANLAR,

KARIN BÖLGESİNDE ŞİŞKİNLİK HİSSEDENLER,

HAZIMSIZLIK ŞİKÂYETİ OLANLAR, SİNDİRİMDE GÜÇLÜK YAŞAYANLAR,

CİLDİNDE AKNE, YAĞLANMA VE SİYAH NOKTA PROBLEMİ OLANLAR,

İYİ BİR UYKUDAN SONRA BİLE HALSİZ VE YORGUN HISSEDENLER,

KİLO VERMEKTE GÜÇLÜK ÇEKENLER,

BEL AĞRISI ÇEKENLER,

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ ZAYIF OLANLAR,

SOLGUN VE SARARMIŞ BİR CİLDE SAHİP OLANLAR İÇİN ARTIK HAREKETE GEÇME ZAMANI GELDİ.

PEKİ, NE YAPMALI?

Sigara ve alkolden uzak durun.

Her gün en az bir saat spor yapın.

Yeterli miktarda su için ve su dışındaki hiçbir akışkanı bu dönemde tüketmeyin.

Her gün sebze yiyin.

Bağırsak florasını dengeleyen, ağır metallerin ve radyasyonun vücuttan atılmasını kolaylaştıran, lenf sistemi ve böbreklerin çalışmasını, alkali- asidik dengesinin düzenlenmesine yardımcı kahverengi deniz yosununu beslenme düzeninize ekleyin.

Sağlıklı bağırsak florası ve buna bağlı olarak bağışıklık sisteminin güçlenmesi için probiyotik ve prebiyotik alımına özen gösterin.

Omega 3 alımı için deniz ürünlerine sofranızda yer açın.

Sürekli atıştırmayı bırakarak vücudunuzun insülin seviyesini düşürün.

Düşük karbonhidrat alımına özen gösterin.

BİZE ULAŞIN