Dersimiz vitamin kullanımı

Pek çoğumuz uzun yıllardır vitamin takviyeleri kullanıyoruz. Rakamlarla ifade etmek gerekirse Y kuşağı kadınlarının yüzde 30’u günlük hayatında birden çok vitamin alıyor. Ancak araştırmalar, birkaç vitaminin sağlığınızı olumlu etkilediğini, fazlasınınsa para kaybı, hatta sağlığınıza zararlı olduğunu belirtiyor.

Giriş Tarihi: 02.01.2017 11:23 Güncelleme Tarihi: 02.01.2017 11:23

REYHAN GÜNEŞ

FOTOĞRAF: ALITA ONG /STOCKSY

Vitaminlerin doğal olduğunu düşünerek bilinçsiz kullanmak vücuda zarar veriyor. Pharma Plant Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Orçun Orhun, "Yanlış kullanılan vitamin ve gıda takviyeleri öncelikle karaciğere ve böbreklere zarar veriyor. Çünkü vücudumuz tüm kimyasalları karaciğer ve böbreklerimiz sayesinde işliyor ve vücuttan atıyor. Bilinçsiz kullanılan vitaminler diğer vitaminlerin emilimini engelleyebiliyor" diyor. İşte azı karar fazlası zarar o vitaminler…

YAĞDA ERİYENLER
Vitaminler yağda eriyenler (A, D, E, K) ve suda eriyenler (B, C) olmak üzere ikiye ayrılıyor. Yağda eriyen vitaminler vücutta depolanıyor.

A Vitamini

A vitamini göz sağlığını koruyor, cilt, tırnak ve saç sağlığını olumlu etkiliyor. Emsey Hospital Beslenme ve Diyet Uzmanı Evnur Saray, "Fazla alınan A vitamini, vücutta birikip karaciğer zehirlenmelerine yol açabilir. Araştırmalar, akciğer kanseri gelişme riski olan kişilerde yüksek doz beta karoten alımının kanser riskini artırdığını belirtiyor" diyor. Ayrıca karaciğerde büyüme ve sirotik gelişme olabiliyor. Sinir sisteminde, beyin tümörü belirtilerini taklit edebilen kafa içi basıncında artış da görülebiliyor.

D Vitamini

D vitamini kemik sağlığını ve bağışıklığı destekliyor, enflamasyona ve kansere karşı vücudu koruyor, metabolizmayı hızlandırıyor. Ancak sınırlı sayıda besinde doğal olarak D vitamini bulunuyor. Bu yüzden D vitamini takviyeleri sıkça tercih ediliyor. Fazla D vitamini kanda kalsiyum fazlalığına, böbrek hastalıklarına, damar sorunlarına ve böbrek taşlarına neden olabiliyor. Kemik ağrısı, ağız kuruluğu, sürekli baş ağrısı, susuzluk, iştahsızlık, kas ağrısı, bulantı, kusma gibi zehirlenme belirtileri gözlemlenebiliyor.

E Vitamini

E vitamini damarları güçlendiriyor, doku yapımında rol alıyor, sinirlerin gelişimini destekliyor ve hücresel solunum için önemli rol oynuyor. Saray, E vitaminin fazla alınması durumunda kanın pıhtılaşmasını engellediğini belirtiyor.

K Vitamini

K vitamini, kanın pıhtılaşmasını sağlayan protrombinin yapımında rol oynuyor. Orhun, "K vitamininin fazlalığı pıhtılaşma eğilimini artırır. Bu yüzden doktor kontrolünde kullanılması çok önemlidir" diyor.

SUDA ERİYENLER
Suda eriyen vitaminler, vücutta depolanmaz, böbrek tarafından atıetkililır. Bu yüzden fazla alınması diğer vitaminlere göre daha az sorun yaratır. Ancak bazılarının toksik etkileri mevcuttur.

B Grubu Vitaminleri

B Grubu vitaminleri enerji veriyor, kan hücrelerinin yapımında görev alıyor ve vücut direncini artıyor. Fazla alınması hissizlik, cilt rahatsızlıkları, gözlerde ışık hassasiyeti, uykusuzluk, bitkinlik, baş ağrısı, çarpıntı ve ishale neden olabiliyor. B6 vitamininin uzun süreli yüksek dozda alımı ise kalıcı sinir hasarlarına neden olabiliyor.

C Vitamini

C vitamini serbest radikallere karşı vücudu koruyor, kolajen, sağlıklı cilt, kemik ve kıkırdak yapısı oluşumunda rol oynuyor. Pek çok insan soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklarla baş etmek için C vitaminine başvuruyor. Ancak yüksek dozda C vitamini oksalat taşları oluşmasına neden olabiliyor.

BİZE ULAŞIN