Sosyal medya hesaplarınızda gezinmek zaman zaman kendi hayatınızı ve mutluluğunuzu sorgulamanıza neden olabilir. Uzmanlar, telefonunuzu kaldırıp çöpe atmadan günümüzün koşullarında mutluluğu yakalamanın formülünü açıklıyor.

Giriş Tarihi: 24.01.2017 11:12 Güncelleme Tarihi: 24.01.2017 11:12

DERLEYEN: REYHAN GÜNEŞ FOTOĞRAFLAR: AARON RICHTER

Yeni medya platformlarında her geçen gün daha fazla bilgiye maruz kalıyoruz. Günlük haberler, markaların kampanyaları, arkadaşlarınızın muhteşem hayatları derken bitmek bilmeyen bilgi akışının içinde savrulup gidiyoruz. Psikolog Susan Krauss Whitbourne, "sosyal medyada sessiz kalmak insanların bir şeyleri kaçırdığını düşünmesine neden olabiliyor" diyor. Ancak Pittsburgh Üniversitesi Tıp Okulu'nda (Universıty of Pittsburgh School of Medicine) yapılan bir çalışma, sosyal medyada ne kadar çok zaman geçirirsek o kadar mutsuz olacağımızı belirtiyor. Evet, can sıkıcı bir durum olduğunun farkındayız. İşte çağın gerisinde kalmadan mutluluğu yakalamanın yolları...

DAHA AZ PLATFORM KULLANIN

Telefonunuzu elinize aldığınızda Snapchat, Instagram, Facebook ve LinkedIn arasında gezinip duruyor musunuz? Pittsburgh Üniversitesi Medya, Teknoloji ve Sağlık Araştırma Merkezi (University of Pittsburgh's Center for Research on Media, Technology and Health) Yöneticisi Doktor Brian Primack, "Her sosyal medya platformunun kendine has işleyişi ve kuralları vardır" diyor. Günlük olarak yalnızca birkaç platformu kontrol edin. Geri kalanları haftada bir kontrol etmek üzere kendinize kural koyun. Bu kurala uyamıyorsanız uygulamaları silin. Sosyal Medya Stratejisti Meg Adams, Snapchat kullanmaya devam edebileceğinizi belirtiyor. Çünkü beğeni ve yorum gibi seçeneklerin olmadığı bu platformda başarınızın çetelesini tutamazsınız.

SEVMEDİĞİNİZ İNSANLARI TAKİP ETMEYİN

Whitbourne, "Eski sevgilileriniz veya bir zamanlar yakın arkadaşınız olup şimdi yüzünü bile görmek istemediğiniz arkadaşınız gibi size kendinizi kötü veya takıntılı hissettiren insanları takip etmeyin. Kendinize 'Bu hesap bana ilham veriyor mu' diye sorun" diyor. Cevaba göre enerjinizi sömüren hesapları gizleyin veya engelleyin.

İLETİŞİMİ KOPARMAYIN

Sosyal medya hesaplarında izleyici olmak yani herhangi bir içerik paylaşmayıp paylaşılan içeriklere yorum yapmamak sizi ve ilişkilerinizi bir yere taşımaz. Doktor Jessica Vitak, "İnsanlar arkadaşlarıyla direkt iletişime geçtiğinde kendilerini onlara daha yakın hisseder" diyor.

TROLL'LERİ GÖRMEZDEN GELİN

Vitak, Twitter ve Reddit gibi rumuz kullanılabilen sitelerde siber zorbalığın daha sık yaşandığını; ancak genel olarak her türlü sosyal medya platformunda bu tarz tacizlerle karşılaşılabileceğinizi söylüyor ve "Nefret söyleminde bulunanları engelleyin. Yazdıklarına cevap vermek görüşlerini ciddiye aldığınız izlenimi yaratmanıza neden olabilir" diye ekliyor.

İYİ HİSSETMİYORSANIZ TELEFONUNUZDAN UZAK DURUN

Sıkıldığınız ve yalnız hissettiğiniz anlarda telefonunuza sarılıyor olabilirsiniz. Dr. Primack, "Sosyal medyada sergilenen hayatlar gerçeği yansıtmaz. İdealize edilmiş bu hayatlar kendinizi gerçekçi olmayan bir kıyaslamanın içinde bulmanıza neden olabilir. Özellikle de modunuzun düşük olduğu günlerde" diyor. Kalabalıkların hayatını izlerken kaybolmaktansa sevdiğiniz biriyle iletişime geçin.

GERÇEKTEN ÜZGÜNSENİZ HESAPLARINIZDA GEZİNİN

Sinirlenmenize veya üzülmenize neden olacak olaylar karşısında sakinleşmek ve dikkatinizi olumsuzlardan uzaklaştırmak için profilinizde gezinebilirsiniz. Vitak, "Sosyal medya duygularımızı açıkça ifade edebildiğimiz ve binlerce kilometre uzaktaki insanlardan bile destek mesajları alabildiğimiz bir yer" diyor. Unutmayın, sosyal medyada insanlara destek olabilir, imza kampanyalarına katılabilir, bağışta bulunabilir hatta desteklediğiniz siyasetçilerle bile iletişime geçebilirsiniz.

ZAMAN ARALIKLARI BELİRLEYİN

Boş kaldığınız her an telefonunuza sarılmaktan vazgeçin. Dr. Primack, sosyal medyada geçirdiği zaman konusunda kontrollü davrananların hayatlarından daha mutlu olduğunu söylüyor: "Hesaplarınızı sık sık kontrol etmek sizi hedeflerinizden, düşüncelerinizden ve yapmanız gerekenlerden uzaklaştırabilir." Hesaplarınıza bakmak için öğle yemeği arasında yarım saat gibi zaman aralıkları belirleyin.

BİZE ULAŞIN