Bu 5 öneriyi dikkate alarak bacaklarınızı örümcek ağı görünümlü kılcal damar çatlamalarına ve varislere karşı koruyabilirsiniz.

Giriş Tarihi: 16.03.2017 16:40 Güncelleme Tarihi: 16.03.2017 16:40

DR. MEHMET ÖZ

FOTOĞRAF: ARTHUR BELEBEAU

Örümcek ağına benzer bu varisler daha büyük olan varisli toplardamarların akrabasıdır. Cilt yüzeyine yakın kan damarları genişleyerek dal veya ağ gibi bir şekil alırlar. Genellikle bacak veya yüzde meydana gelse de başka yerlerde de görülebilirler. Bu ağ görünümlü varislere yol açan faktörler arasında, hormonal değişiklikler, hareketsiz yaşam tarzı, güneşe maruz kalmak ve obeziteyi sayabiliriz. Ağ görünümlü bu varisler her zaman önlenebilir olmayabilir ancak hoş görünmeyen bu ağ görünümlü varis probleminden kaçınmak için yapabileceğiniz birkaç şey bulunuyor.

GÜNEŞ KORUYUCU KREM KULLANIN
Güneş kremi yalnızca cildinizi kansere, ciltte erken yaşlanma ve kırışıklıklara, koyu lekelere karşı korumakla kalmaz, aynı zamanda kılcal damar çatlamalarına karşı korunmaya yardımcı olur. Özellikle de UV hasarından dolayı meydana gelen yüzdekilere karşı…

BACAK BACAK ÜSTÜNE ATMAYIN
Uzun süre boyunca bacak bacak üstüne atarak oturmak, bacaklardaki kan akışını yavaşlatarak damarların zarar görmesine neden olabilir. Bu da damar kapakçık ve duvarlarının zayıflayarak örümcek ağı görünümlü kılcal damar çatlamasına ve varislere neden olabilir.

HAREKET EDİN
Hareketsiz şekilde uzun süre ayakta kalmayın veya oturmayın. Eğer uzun süre ayakta kalmanız gerekiyorsa kan akışını sağlamak adına birkaç dakikada bir ayaklarınıza verdiğiniz ağırlığı değiştirin. 30 dakikadan uzun süre oturmamaya çalışın. Hareket etmek ve egzersiz yapmak kan akışını destekler ve hoş görünmegörünmeyen varis riskini azaltır. Uzun süre boyunca ayakta kalmanız gerektiğinde sık aralıklarla oturmaya ve ayaklarınızı kaldırmaya çalışın.

BACAKLARINIZI KALDIRIN
Oturduğunuz zaman ayaklarınızı havada tutarak ayak ve bacaklarınızdaki basıncın azalmasına ve kalbinize doğru kan akışını sağlamaya yardımcı olun. Bu sayede cilt ve damarlardaki basınç düşecek ve güçsüzleşme ihtimali azalmış olacak.

İYİ AYAKKABI GİYİN
Yüksek topuklu ayakkabılarınızı sadece özel günlerde kullanmak üzere kaldırın. Alçak topuklu ayakkabılar kan akışını destekler. Ayrıca bel, kasık veya bacaklarınızı sıkan dar kıyafetlerden kaçının çünkü bu kıyafetler bacak ve ayaklarda kan akışının sıkışmasına neden olabilir. Varis çorap veya taytları kan birikmesini önlemeye ve bacaklarda şişlik oluşmasını azaltmaya yardımcı olabilir.

BİZE ULAŞIN