Ona gözümüz gibi bakıyor muyuz?

Yani aşk başka iş başka! Gözlerimize iyi bakıyor muyuz yoksa onları kendi haline mi bırakıyoruz? Teknolojik bir çağda onları ister istemez doğal ortamından koparıp, fazla mı yoruyoruz? Sorularımızı Veni Vidi Göz Sağlığı Merkezi’nden Op. Dr. Özer Kavalcıoğlu cevapladı.

Giriş Tarihi: 18.03.2017 12:28 Güncelleme Tarihi: 18.03.2017 12:28

FOTOĞRAF: ISTOCK.COM

Sanal dünyadan kopamayan gözlerimizi yakın veya uzak gelecekte kötü şeyler bekliyor mu? Bilim adamları bu sebeple özellikle gençlerde miyopluğun hızla arttığına işaret ediyor. Bu konuda ne gibi önlemler alınabilir?

Elektronik cihazlar ve sanal dünyanın yoğun kullanılması öncelikle gözyaşı fonksiyonlarımızı bozuyor, bu da gözümüzde yanma, batma ve kızarıklık, kapaklarda düşme gibi sıkıntılara yol açıyor. Ayrıca gözün yakın mesafe dediğimiz 40-50 cm arası mesafelerde yoğun kullanılması göz içi kasların sürekli kasılı kalmasına ve buna bağlı da özellikle miyobun hızlı ilerlemesine sebep oluyor. Bunları engellemek için cep telefonu, bilgisayar, tablet kullanımlarımızda; zorunlu olmayan zamanları çıkarmak, zorunlu kullanımlarda da yarım saatte bir, birer dakikalık aralar vermek ve bu aralarda da uzak bir hedefe doğru bakmak, ayrıca sık göz kırpmak gerekir.

Kitabımızı, dergimizi, gazetemizi akıllı telefonlarımızdan, Ipad'lerimizden okumak da gözlerimize zararları mı?

Cep telefonu ve tabletten kitap ya da dergi okumak gözler için ekstra kuruluk ve yorgunluğa sebep olabilir. Özellikle küçük ekranlı telefonlarda okumak gözün odaklanabilmek için ekstra yorulmasına sebep olur.

"Her hastalığın psikolojik sebepleri vardır" derler. Çeşitli göz hastalıkları için de bu tez geçerli midir? Örneğin gözleri 9 derece miyop birinin psikolojik sorunu ne olabilir?

Psikolojik rahatsızların göz hastalıklarında direkt ya da dolaylı payı olabilir. Örneğin göz tansiyonun stresle yükseldiğini biliyoruz. Ayrıca stresin yol açtığı kan basıncı değişiklikleri, dolaylı olarak gözde kanama, damar tıkanıklığı ve görme kaybına yol açtığını biliyoruz. Ancak psikolojik rahatsızlıkların miyobu etkilediğine dair bir kanıt yok.

Göz bozukluğu baş ağrısı yapar mı? Bu rahatsızlık ağrı kesicilerden etkilenir mi? Ağrının gözlerimizden mi yoksa başka sebepten mi kaynaklandığını nasıl tespit edebiliriz?

Göz bozuklukları, en önemli göz ve baş ağrısı sebeplerinden birisidir. Ancak baş ağrısı söz konusu olduğunda beyin tümörü de dahil olmak üzere en uç hastalıklar düşünülür ama göz akla en son gelir. Özellikle yakın görme problemlerinde kullanılmayan gözlük şiddetli ve sıkıcı bir baş ağrısına sebep olur. Ağrısı kesicilerle kalıcı olarak düzelmez. Gözlüğümüzü kullandığımızda ağrı azalıyorsa sebebin bu olduğunu anlayabiliriz.

BİZE ULAŞIN