Japonlar gibi zayıf ve zarif

Narin bedenleri, kusursuz ciltleri ve uzun yaşamaları göz önünde bulundurulduğunda Japonların kendilerine iyi baktıkları çok açık! Bunda sağlıklı ve düzenli beslenmelerinin payı oldukça büyük... Peki neyi, nasıl yiyorlar?

Giriş Tarihi: 04.04.2017 15:20 Güncelleme Tarihi: 04.04.2017 15:20

DAMLA DURAK

FOTOĞRAF: ISTOCK.COM

Asyalı kadınların dillere destan güzelliklerini bilmeyen yoktur. Fit bedenleriyle ve pürüzsüz ciltleriyle özellikle son dönemde güzelliğin kanaat önderleri durumundalar. Pek çok kozmetik inovasyonunun, onların cilt bakım rutinlerinden esinlenilerek yapıldığını biliyor muydunuz? Onları bu kadar etkileyici kılan sadece kozmetik değil elbette. Kendilerini iyi besliyor ve içeriden de en iyi şekilde destekliyorlar. Başlı başına zengin bir kültüre sahip olan Japonlar, beslenme konusunda da hayli titiz ve dikkatliler. Öyle ki, onların beslenme alışkanlıkları pek çok otorite tarafından "uzun yaşamın sırrı" şeklinde lanse ediliyor.

Yapılan araştırmalar da buna işaret ediyor. Tüm dünyada obezite görülme oranı en düşük ülke. Beslenmelerinin uzun yaşamalarıyla bağlantısı şu şekilde açıklanabilir: Japonlar aynı gün içerisinde hastalıkla savaşan besinlerin çoğunu yeme eğilimindeler. Dolayısıyla vücudun tüm ihtiyaçlarını da gerektiği oranda, abartmadan karşılayabiliyorlar. Nelere dikkat ediyorlar, gelin inceleyelim.

ZENGİN AMA KÜÇÜK PORSİYONLAR
Formda kalmak ve sağlıklı olmak için gün içinde pek çok farklı besin grubundan gıda tüketmelisiniz. Yani tek tip beslenmeye, protein ya da karbonhidrat diyetlerine son! Dikkat etmemiz gereken nokta ise tabii ki porsiyonları küçük tutmak. Japon beslenme tarzının ana besini çorbalar. Çünkü çorbalar, en fazla besini bir arada alabileceğimiz karışımlar.

MUCİZE ÇAYLAR
Tabii ki hemen aklımıza Japonların olmazsa olmazı çaylar geliyor! En güçlü antioksidanlardan biri olan yeşil çay, C ve E vitaminleri bakımından oldukça zengin. Bir diğer mucizeyle de sizi tanıştırmak istiyoruz: Matcha çayı. Etkisi ve faydası yeşil çaydan kat kat olan bu çayı da denemekte fayda var. Üstelik hazırlaması çok kolay. Öğütülmüş halde olduğu için demlemek yerine direkt sıcak suya koyup, karıştırıp tüketebilirsiniz.

SAĞLIK DOSTU TOFU
Çoğumuzun herhalde en sevdiği ve özellikle kahvaltıda en çok tükettiği besin peynirdir. Japonlar da peyniri beslenme alışkanlıklarında önemli bir yere koyuyorlar ama alıştığımız şeklinin biraz dışında. Soya fasulyesi suyunun fermentasyonuyla elde edilen peynir türü tofu; düşük kalorili olduğu için sağlığa dost. Üstelik glüten de içermiyor. Bitkisel protein anlamında oldukça güçlü olan bu gıda veganların da en önemli besin kaynağı.

ÖZEL PİŞİRME TEKNİKLERİ
Yemeklerin çoğu az pişmiş ya da çiğ yiyorlar ancak eğer pişireceklerse o zaman da en hafif ve sağlıklı yöntemleri kullanıyorlar. Japon kadınları yemeklerini haşlama, buharda pişirme ve ızgara gibi yöntemlerle hazırlıyorlar. Buharda pişirilen gıdalar daha yumuşak oluyor ve besin değerlerini koruyor. Hal böyle olunca yemeği yumuşatmak için yağ kullanmaya da gerek kalmıyor. Kullanacaklarsa da soya ya da susam yağı tercih ediyorlar.

EKMEK YERİNE PİRİNÇ
Japon mutfağında pirinç pilavı adeta ekmeğin yerini almış durumda. Bu pilavı özel kasesinde, neredeyse her öğünde tüketiyorlar. Ve tabii ki sade şekilde. İçine herhangi bir yağ ya da kaloriye sebep olacak sos eklemiyorlar.

MUTLAKA OMEGA
3 Balıkla araları oldukça iyi olduğu için omega 3 tüketimi de Japon mutfağında önemli rol oynuyor. Bir önemli kaynakları daha var: Edamame. Yani taze soya fasulyesi. Zengin lif kaynağı ve yüksek oranda protein ve omega 3 yağ asitleri içeriyor.

DİYET YOK!

SATIŞ REKOLARI KIRAN JAPANESE WOMEN DON'T GET OLD OR FAT /JAPON KADINLARI NE YAŞLANIR NE ŞİŞMANLAR KİTABININ YAZARI NAOMİ MORIYAMA ŞÖYLE DİYOR: "JAPON KADINLARININ HEM UZUN ÖMÜRLÜ HEM DE İNCE OLABİLMELERİNİN NEDENİ DİYET YAPMIYOR OLMALARI! ÇEŞİTLİ ÜRÜNLERE DAYANAN BİR BESLENME UYGULUYORLAR; KISITLAMA VE YASAKLARI PEK UMURSAMIYORLAR. YEMEKLERİN SUNUMUNA VE HAZIRLANIŞINA VERDİKLERİ ÖNEM, MUTFAKLA HAŞIR NEŞİR OLURKEN TOKLUK HİSSİ YAŞAMALARINA NEDEN OLUYOR. SOFRAYA OTURDUKLARINDA DA AZ VE ÖZ YEMEK YİYORLAR. BUNUN YANI SIRA HER ŞEYDEN ÇOK AZ MİKTARDA TÜKETME EĞİLİMLERİ VAR."

BİZE ULAŞIN