Jinekoloğunuzu değiştirmeniz gerektiğini gösteren 8 işaret

Pek çok kadının kendini en gergin hissettiği anların başında jinekolog muayeneleri geliyor. Olası hastalıklardan aile planlamasına kadar pek çok konuda yardımına başvurduğunuz jinekoloğunuzu doğru seçmeniz büyük önem taşıyor. Doktor Penny Adams, jinekoloğunuza veda etmeniz gereken durumları açıklıyor.

Giriş Tarihi: 04.04.2017 15:50 Güncelleme Tarihi: 04.04.2017 15:50

DERLEYEN: REYHAN GÜNEŞ, FOTOĞRAF: NICK ONKEN

1) İSTEKLERİNİZİ CİDDİYE ALMIYORSA
Jinekoloğunuzu hangi nedenle ziyaret etmiş olursanız olun günün sonunda o koltuğa uzanmanızı isteyecek ve eldivenlerini takıp muayeneye başlayacak. Karşınızda sorularınızı ve isteklerinizi sabırla cevaplayan ve aklınızda tek soru işareti bile kalmayacak şekilde sizi bilgilendiren bir uzmanın olması gerekiyor.

2) HAYATINIZ KONUSUNDA YARGILAYICI DAVRANIYORSA
Nasıl ki kolunuz kırıldığı için acile gittiğinizde doktorunuzun sizi yargılama hakkı yoksa doğum kontrol yöntemleri konusunda bilgi almak istediğinizde veya vajinal sağlığınızla ilgili bir soru sorduğunuzda jinekoloğunuzun kişisel tercihleriniz üzerinden sizi değerlendirmemesi gerekiyor. Unutmayın, sağlığınızı korumak adına neyin iyi olduğunu belirtmek ve sizi bu konuda yönlendirmekle tercihlerinizi yargılamak arasında fark var.

3) GEREKLİ KONULARI GÜNDEME GETİRMİYORSA
İyi bir jinekolog, bugüne dek yaptırdığınız testleri ve kontrolleri düzenli kaydeder, yaptırmanız gerekenleri belirtir ve bu konuda sizden kesin geri dönüş alana kadar konuyu takip eder. Ayrıca Adams, işini iyi yapan bir jinekoloğun bugüne dek aksattığınız konularda (smear testi yaptırmak gibi) sizinle yüzleşmekten çekinmeyeceğini söylüyor.

4) KENDİNİZİ RAHATSIZ HİSSETTİRİYORSA
Zihninizden geçen onlarca sesi susturup kendinizi en sonunda doktorunuzun koltuğuna getirmeyi başardınız. Ama bir yandan da kıyafetlerinizi çıkarmış olmanın verdiği gerginliği yaşıyor ve doktorunuzun size neler söyleyeceğini merak ediyorsunuz. Ancak doktorunuz kısa bir işi olduğunu söyleyip dışarı çıktı ve yaklaşık 10 dakikadır geri dönmesini bekliyorsunuz. Adams, "Bu tam bir düşüncesizlik. Böyle bir durumda jinekoloğunuzun kendinizi savunmasız hissedeceğinizi göz önünde bulundurması ve üzerinize giyebileceğiniz bir önlük vermesi gerekiyor" diyor.

5) ACELEYE GETİRİYORSA VEYA SİZİ BEKLETİYORSA
Muayene günlerinizde randevunuz olmasına rağmen sizi yarım saatten uzun süre bekletiyorsa veya kontrolü aceleye getiriyorsa kendinize yeni bir doktor bulmayı düşünebilirsiniz. Ancak Adams bu noktada sizin tavrınızın da önemli olduğunu vurguluyor: "Arka arkaya sıralayacağınız 30 farklı sorunuz varsa randevunuzu alırken bunu belirtin."

6) KİŞİSEL BAKIMINA ÖZEN GÖSTERMİYORSA
Sizi muayene edecek doktorun her şeyden önce temiz ve bakımlı olması gerekiyor.

7) BİR TÜRLÜ ULAŞAMIYORSANIZ
Aramalarınıza bir türlü cevap vermiyor veya muayeneyi yarıda kesip telefonla konuşuyorsa sizi ya da işini ciddiye almıyor demektir. Adams, "Elbette bazı telefon görüşmeleri hayati önem taşır. Ama jinekoloğunuzun muayene sırasında akşam yemeğinde nereye gidileceği hakkında biriyle sohbet etmesi kabul edilemez" diyor.

8) KONTROLLER EZİYETE DÖNÜYORSA
Telefon görüşmelerinde bile gerginliğini hissedebildiğiniz bir sekreter, park yeri sorunu veya kontrollerinizi anımsatmadaki aksaklıklar gibi nedenlerle muayeneniz zorlaşıyorsa kendinize yeni bir doktor bulmanızda fayda var.

BİZE ULAŞIN