Üç adımda etiket okuryazarlığı

Marketlerdeki ürünlerin besin etiketleri zaman zaman hepimizin kafasını karıştırabiliyor. Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Diyetisyeni Alev Erkan, sağlıklı beslenmenin temellerinden biri olan etiket okuryazarlığı hakkında bilmemiz gerekenleri açıklıyor.

Giriş Tarihi: 18.04.2017 12:32 Güncelleme Tarihi: 18.04.2017 12:33

HAZIRLAYAN: REYHAN GÜNEŞ FOTOĞRAFLAR: N ICK ONKEN , ISTOCK.COM

1- PORSİYON MİKTARI: Birçok besin etiketinde '100 gramda' veya '1 porsiyon' gibi ibareler yer alır. Bu nedenle alınan ürünün kaç porsiyon olduğunu bilmek ve ona göre tüketmek gerekiyor.

2- KALORİ KONTROLÜ: Yapılan çalışmalar besinleri satın alırken kalori kontrolü yapanların gün içinde daha az kalori aldığını ve sağlıklı besinlere yöneldiğini gösteriyor. Ürünü alırken kalori kontrolü yapmak kişiyi başta obezite olmak üzere kronik hastalıklara karşı koruyor.

3- 'AZALT- ARTIR-DENGELE' HESABI: Bu adım, besin etiketinde yazan içeriklerin yorumlanmasını kapsıyor. Etiketlerin üzerindeki ibarelere göre azaltılması, artırılması ve dengelenmesi gereken içerikler bulunuyor. Azaltılması gereken içeriklerin arasında doymuş yağ, trans yağ, kolesterol, tuz, sodyum ve şeker bulunuyor. Lif, vitamin ve mineraller artırılması gerekenler arasında yer alıyor. Besin etiketi okurken karbonhidrat açısından eklenti şekeri az, bol lifli ve trans ve doymuş yağı az ürünleri seçmek karbonhidrat, protein ve yağı dengeli almanızı sağlar.

BİZE ULAŞIN