Yarar mı, zarar mı?

Protein yüklemenizi yaptınız, üstüne de tam 15 km engelli koşunuzu tamamladınız. Peki, sizce bu aktivite sağlığınız için gerçekten iyi miydi? 2017'de hangi sağlık ve fitness trendlerinin gerçekten denemeye değer olduğunu merak ediyorsanız, işe bu haberi baştan sona okuyarak başlayabilirsiniz.

Giriş Tarihi: 19.04.2017 12:24 Güncelleme Tarihi: 19.04.2017 12:24

DERLEYEN ELİF NAZLI DURAN

TOZ BESİNLER

NEYİN NESİ?
Yemek yemek mi? Toz besin üreticileri "bu artık eskide kaldı" diyor. Öğün yerine kullanabileceğiniz bu tozlar, uzayda astronotların yediklerine benziyor ve onlarla ihtiyacınız olan tüm besin maddelerini alabileceğiniz iddia ediliyor. Tabii üstelik bu tozların size zaman kazandırdığı hatta kilo vermenize yardımcı olduğu da! Kimilerine göre yemeğin geleceği açıkça bu ürünler. Tabii eğer uçarak kendiliğinden ağzımıza giren kekler veya yedikçe kilo verdiren donut'lar piyasaya çıkmazsa!

SON KARAR
Beslenme uzmanı Miguel Toribio- Mateas, "Doğal yiyecekler pek çok besini içeren kompleks yapıya sahiptir ve laboratuvarda üretilmiş bir tozun bu besinleri taklit etmesini sağlamak olanaksız. Eser mineraller, yağlı bazlı A, E , D ve K vitaminleri ve taze yiyeceklerden gelen polifenoller bu tozlara eklenseler de, üretim aşamasında hasar görebiliyorlar" diyor.

ELİT DAYANIKLILIK

NEYİN NESİ?
Sizin de mutlaka "Bu hafta sonu abdominal'leri fena parçaladım" cümlesini topluluk içinde sesli olarak söylemeye meraklı, aşırı fit arkadaşlarınız vardır. İşte o arkadaşların şu sıralar yapmaya çalıştığı, bedenini aşırı zorlama durumuna "elit dayanıklılık" adı veriliyor. Özellikle kısa sürede çok yol kat etmek isteyenler tercih edebilir ama bu yolun oldukça zor ve acı dolu olduğunu hemen söyleyelim.

SON KARAR
"Eğer genel fitness durumunuz iyiyse ve elit dayanıklılık antrenmanlarını doğru yaparsanız zararı yok. Ama hiç spor geçmişiniz yoksa ve fiziksel olarak güçlü değilseniz bu tip çalışma sakatlık riskinizi oldukça yükseltecektir. Ayrıca eğer bu antrenmanla bir yerlere gelmek istiyorsanız haftada minimum 10 saatinizi buna ayırmanız şart" diyor Essex Üniversitesi Spor Profesörü Dominic Micklewright. Peki, doğrusu nasıl olmalı? Her hafta yoğunluğunuzu yüzde 10 artırın. Ayrıca üç haftalık programınız olsun; biri uzun ve düzenli, biri hızlı ve biri de toparlanma için. Şunu da unutmayın, araştırmalar gösteriyor ki haftada üç defa antrenman yapmak, iki defa yapmaya oranla sakatlanma riskini ciddi oranda düşürüyor.

PROTEİN YÜKLEMESİ

NEYİN NESİ?
Protein yüklemesini, Dukan'ın mutasyona uğramış melez çocuğu olarak tanımlayabiliriz. Çok fazla et, yumurta ve ayrıca protein karışımı tüketme esasına dayanıyor. Amaç antrenman öncesi ve sonrasında aldığınız protein seviyesini maksimuma çıkarmak.

SON KARAR
Evet, proteine ihtiyacımız var ama durumu abartmasak olur mu? Beslenme uzmanı Frida Harju, "Eğer çok fazla protein tüketirseniz böbrekleriniz ortaya çıkan yan ürünleri filtrelemekte zorlanabilir. Bu durum da kilo almanıza neden olur" diyor. Bir denge tutturmak istiyorsanız aldığınız kalorinin sadece yüzde 30'unun proteinlerden geldiğine dikkat edin. Protein tüketmek için en iyi seçeneklerse tavuk, ton balığı ve fasulye.

PROBİYOTİKLER

NEYİN NESİ?
Probiyotikler canlı bakteriler ve mayalardan oluşurlar ve özellikle sindirim sisteminiz için çok faydalıdırlar. Piyasa pek çok yan ürünle kaynıyor ve sağlık bağımlıları bu ürünler hakkında uzun sohbetler yapmaya bayılıyorlar. Eğer siz de onlardan biriyseniz şunu bilmenizde fayda var; bu sohbetler kimsenin hoşuna gitmiyor!

SON KARAR
Probiyotikler yoğurt, kefir ve turşunun içinde doğal olarak bulunurlar. Bizim için çok yararlıdır ama sindirim sistemimizin sağlığı için de çok para harcamamıza gerek yok. Bu nedenle haplardan uzak durun ve probiyotikleri doğal yollardan almaya çalışın. Vişneli/ frambuazlı kefir içecekleri veya benzer meyveli yoğurtlar, en iyi seçeneklerden olabilir.

Tamam mı, Devam mı?
Aşağıdakilerden hangileri 2016'da kaldı, hangileriyse 2017'ye geçiş yaptı; birlikte bakalım.

HİNDİSTAN CEVİZİ
Kesinlikle halen gözdelerden. Un, şeker, yağ ve su. Hindistan cevizinde adeta yok yok! Orta-zincir trigliseridler için o halen en iyi kaynaklardan biri. Bu trigliseridler cildinize sağlıklı parlaklık kazandırırken iyi yağın da diyabeti önlemeden kilo vermeye kadar pek çok yararı olduğu kanıtlandı.

GLUTENSİZ HAYATA GEÇİŞ
Bunun artık bir geçerliliği yok. Glutensiz bir hayata geçmenin -eğer insanların yüzde 1'inde görülen çölyak hastalığına sahip değilseniz- oldukça gereksiz bir karar olduğu ispatlandı. Bazıları glutensiz yiyeceklerin daha sağlıklı olduğunu iddia etse de Avustralya'daki The George Institute for Global Health Enstitüsü glutensiz yiyeceklerin de şeker ve tuz oranının yüksek olabileceğini kanıtladı.

INTERVAL EGZERSİZİ
Halen çok faydalı ve gerekli bir antrenman. Özellikle kalori yakımında çok etkili. Bunun en önemli özelliklerinden biri antrenman sonrası iki saate kadar fazladan oksijen tüketimini sağlaması. Ayrıca toparlanma süresi de uzun olduğundan bir de buradan yüzde 10 daha fazla kalori yakımı elde ediyorsunuz.

BİZE ULAŞIN