B12 vitamini alışveriş listesi

Sürekli kaygı hissediyor ve anksiyete yaşıyorsanız bu birazcık B12 takviyesi yapmanız gerektiği anlamına gelebilir. B12 zengini besin ve takviyeleri tüketerek sağlığınıza sağlık katabilirsiniz.

Giriş Tarihi: 20.04.2017 11:48 Güncelleme Tarihi: 20.04.2017 11:48

DR. MEHMET ÖZ

FOTOĞRAF: ARTHUR BELEBEAU

BALIK
Bazı balık türleri B12 zenginidir. Uskumru, füme somon, ringa balığı, ton balığı, sardalye ve alabalık gibi balıklar harika seçimlerdir. Günlük önerilen doz 2.4 mikrogram olduğundan yaklaşık 85 gram balık tüketebilirsiniz.

ET
Özellikle sığır eti olmak üzere, hayvansal protein harika bir B12 kaynağıdır. Seçim yaparken yağsız etleri tercih etmeye özen göstererek yüksek kolesterolden de korunmaya çalışın. Porsiyon olarak ise avuç içinizden daha fazla miktarda tüketmemeye özellikle dikkat edin.

KÜMES HAYVANLARI
Hindi etinin 125 gramında neredeyse 50 mg B12 olduğunu biliyor muydunuz? Bu yağsız protein kaynağının sağlığımıza birçok faydası bulunmaktadır. Tavuk da B12 kaynağıdır.

SÜT ÜRÜNLERİ
Yüksek protein kaynağı olmasının yanı sıra süt aynı zamanda yüksek oranda B12 vitamini içerir. Bu da kendisini, B12 takviyesine ihtiyaç duyanlar için harika bir tercih yapar. Sadece, eğer kalori hesabı yapıyorsanız tükettiğiniz miktara dikkat etmelisiniz. Yağsız süt tercih edebilir veya eğer vegansanız bitkisel süt ürünlerini tercih edebilirsiniz.

ZENGİNLEŞTİRİLMİŞ TAHILLI GEVREK
Bu ürün B12 vitamin kaynağı olduğundan kendinizi kahvaltıda şımartabilirsiniz. Özellikle zenginleştirilmiş olmasına ve yüksek şeker ve diğer katkı maddelerini içermemesine dikkat edin.

KIZILCIK
Kızılcık harika bir B12 vitamini kaynağıdır. Yalnızca B12 zengini olmakla kalmaz aynı zamanda diğer takviye ve besinlerdeki vitaminlerin emilimini kolaylaştırmaya yardımcı olur. Çoğu insan tazesini çok ekşi bulduğundan tercih etmez ama maksimum fayda alabilmek için tazesini tüketmek gerekir. Şeker eklenmemiş kızılcık suyuna biraz bal ekleyerek şifa dolu farklı bir alternatif yaratabilirsiniz.

B12 BESİN TAKVİYESİ
Eğer B12 zengini besin aramakla uğraşmak istemiyorsanız takviye de alabilirsiniz. Eğer hap olarak alacaksanız her güne hatırlatma koyabilirsiniz. Eğer iğne olmak isterseniz doktorunuza danışmalı, damla formunu kullanmak isterseniz de yine bir uzmana danışarak dil altına damlatılan damlalardan edinebilirsiniz. Bir sağlık uzmanı tarafından size özel daha farklı bir doz belirtilmediği sürece günlük 25-100 mikrogram arası hedefleyebilirsiniz.

BİZE ULAŞIN