Spor eğitmeniniz ne yapardı?

Kusursuz vücutları ve beslenme alışkanlıklarıyla hayallerimizin ete, kemiğe bürünmüş hali spor eğitmenlerimiz de aslında tıpkı bizler gibi. Onlar da zaman zaman egzersiz yapmak istemiyor, tatlı krizine giriyor veya uykusuzluk sorunu yaşıyor. Ancak onların bu sorunlarla baş etme şekli bizimkilerden çok daha sağlıklı. Durum böyle olunca biz de Cosmo olarak sağlıklı hayatın önündeki en büyük engelleri nasıl dize getirdiklerini alanında uzman isimlere sorduk.

Giriş Tarihi: 29.04.2017 12:53 Güncelleme Tarihi: 29.04.2017 12:53

REYHAN GÜNEŞ

FOTOĞRAFLAR: ISTOCK.COM

GÜNE ENERJİK BAŞLAMAK İSTEDİĞİNDE
Nike Küresel Baş Antrenörü Joslyn Thompson, güne muhteşem bir başlangıç yapmanın yolunun alarmı ertelemekten ziyade sağlıklı kahvaltıdan geçtiğini söylüyor: "Kahvaltımı akşamdan hazırlıyorum. Siz de sabah koşturmacası içinde kahvaltı hazırlayacak zamanı bulamıyorsanız akşamdan bir yumurta haşlayın ve sabah yanında yeşil çay gibi besleyici bir içecek tercih edin." Erken saatte yemek yemekte zorlanıyorsanız Olimpik Halterci Ashton Turner, bir bardak su içmenizi söylüyor: "Gece boyunca kaybettiğim sıvıyı geri almak için uyanır uyanmaz su içiyorum ve 10 dakika esneme hareketi yaparak vücudumu güne hazırlıyorum." Kişiselleştirilmiş fitness ve beslenme programı Model Method'un yaratıcısı Hollie Grant ise güne bir bardak ılık suya birkaç damla limon damlatarak başladığını belirtiyor.

UYUYAMADIĞINDA
Hollie, yatak odanızdaki teknolojik aletleri çıkarmanızı ve kendinize bir uyku rutini belirlemenizi tavsiye ediyor: "Duşunuzu alın, biraz kitap okuyun ve her gün aynı saatte yatağa girin." Kişisel Antrenör, Beslenme Uzmanı ve Boks Eğitmeni Sarah O'Neill, uykunuz sık sık bölünüyorsa ne yediğinize dikkat etmeniz gerektiğini ve triptofan içeren gıdaları beslenme düzeninize eklemenizi belirtiyor. Mutluluk hormonu serotoninin ön maddesi triptofan, uyku hormonu melatonin üretimini de teşvik ediyor. Kümes hayvanları, süt, yoğurt, muz, ton balığı ve soya fasulyesi gibi besinlerde yüksek oranda bulunuyor. Magnezyum da doğal kas gevşetici olduğundan düzensiz uyku probleminde en büyük destekçilerimizden. Kalsiyum ise beynin triptofanı absorbe etmesine yardımcı olarak melatonin üretimini destekliyor. Yatmadan önce içeceğiniz ılık sütle hem kalsiyum hem de triptofan ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Joslyn ise odadaki en küçük aydınlığın bile uykunuzu böleceğini belirtiyor ve göz maskesiyle bunu önleyebileceğinizi söylüyor.

EGZERSİZ YAPMAK İSTEMEDİĞİNDE
Hepimiz gibi spor hocaları da battaniyenin altından çıkmadan en sevdiği dizinin bölümlerini arka arkaya izlemek istediği günler yaşıyor. Oldukça normal olan bu durum karşısında kendinizi fazla hırpalamayın. Hollie, kendinize dinlenme günü vermenizin önemini vurguluyor: "Üst üste birkaç gün egzersiz yaptıktan sonra mola verebilirsiniz. Böyle günlerde kendinize boşu boşuna vicdan azabı çektirmek yerine bunu hak ettiğinizi bilin veya yoga gibi onarıcı ve güçlendirici egzersizler yapın." Eğer sorun bahsettiğimiz gibi bir yorgunluktan ziyade spor yapmama isteğiyse motivasyonunuzu yükseltecek müzik listesi her şeyi yoluna koyabilir.

Milli triatletimiz Bahar Saygılı ( bahar_ saygili), fitness eğitmeni Emine Dilek ( eminediilek), Nike antrenörü Gökçen Arıkan ( gokcenarikan) paylaşımlarıyla bize ilham veren hesapların başında geliyor.

SPORA SINIRLI ZAMAN AYIRABİLDİĞİNDE
Egzersiz salonunda yalnızca 20 dakikanız varsa ne yapabilirsiniz? Uzmanlarımız kısa gibi görünen bu süre zarfında planlı ve zekice hareket ederseniz hedeflerinize ulaşabileceğinizi söylüyor. Joslyn, "Yapmak istediğiniz egzersizleri liste şeklinde yazın ve egzersiz boyunca hangi aşamada olduğunuzu takip etmek için yanınızda taşıyın" diyor. Yüksek yoğunluklu interval egzersizle henüz tanışmadıysanız kısıtlı zamanda aradığınız çözümün bu olduğunu söyleyebiliriz. Hollie, "Kısa sürede etkili sonuçlar almanızı sağlayan bu egzersizle yağ yakımını ateşleyebilir ve metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. Bunun için antrenman- dinlenme oranını 1:1 olarak belirleyin. Yani 30 saniye boyunca koşu bandında hızlı yürüyüş yapın ve 30 saniye boyunca normal hızda yürüyün. Antrenman sırasında maksimum seviyede efor sarfedin."

KISA SÜREDE FORMA GİRMEK İSTEDİĞİNDE
Hızlı kilo vermek denince pek çok insan şok diyetlerin tuzağına düşüyor. Aslında bu noktada önemli olan iyi bir program. Sarah, "Öncelikle sağlıklı bir beslenme düzenine geçin. Bu konuda uzman desteği almanızda fayda var. Sonrasında kendinize günlük hedefler seçin. Belirli bir mesafeyi koşmak veya squat yapmak gibi. Vücut değişime kısa sürede cevap verir. Bu yüzden egzersiz rutininizde değişiklik yapın. Eğer koşucuysanız ağırlık kaldırın veya bisiklete binin" diyor. Hollie, haftada iki defa ağırlık kaldırmanızı tavsiye ediyor: "Ağırlık egzersizleri yeni kas yapımına katkıda bulunur ve daha fazla kas vücudunuzun dinlenme metabolizma hızını yükseltir ve dolayısıyla gün içinde daha fazla kalori yakmanızı sağlar." Beslenme düzeninizde sert değişikler yapmak olumsuz sonuçlara neden olabilir. Kalori ve gereksiz şeker alımını ilk etapta alkolü ve tatlı tüketimini kısıtlayarak sağlayabilirsiniz.

TATLI KRİZİNE GİRDİĞİNDE

Sarah, o sırada tatlıya bakış açınızı gözden geçirmenizi tavsiye ediyor. "Canınız neden tatlı istiyor? Mutsuz musunuz yoksa yalnızca sıkıldınız mı?" Cevabınız 'Evet' ise bir arkadaşınızı aramak veya dışarı çıkıp temiz hava almak gibi daha sağlıklı alternatiflere yönelin. Eğer ortada duygusal ihtiyaç durumu yoksa enerjiniz düşmüş olabilir. Meyve kurusu gibi daha sağlıklı alternatiflere yönelin." Ashton, tatlı konusunda zaman zaman kaçamak yapabileceğinizi de ekliyor: "Kendinizi sevdiğiniz şeyleri bile yiyemediğinizi düşünerek sıkmayın. Canınız çikolata istiyorsa yüksek kakao içeren bitter'lerden birkaç parça yiyebilirsiniz."


BİZE ULAŞIN