Bahar nezlesi meselesi

İlkbaharın gelişiyle, saman nezlesi olarak da bilinen alerjileri de sıkça görmeye başladık. Alerjik kişilerde, baharın keyfini çıkarmayı engelleyen bu durumdan çayır polenleri ve çimen gibi ilkbaharda ortaya çıkan bitkisel ürünler sorumlu.

Giriş Tarihi: 16.05.2017 11:35 Güncelleme Tarihi: 16.05.2017 11:35

FOTOĞRAF: ISTOCK.COM

Basit nezle 7-10 günde iyileşirken, bahar nezlesinin alerjenle temas süresi boyunca devam ettiğini kaydeden KBB ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Seçkin Ulusoy, bahar nezlesinin sık şikayetleri arasında, burun tıkanıklığı, sık hapşırık ve burun kaşıntısı ile birlikte, göz yaşarması ve şeffaf burun akıntısının bulunduğunu söylüyor. Ayrıca bahar alerjisinde, diğer alerjik nezlelerden farklı olarak gözlerde yaşarmanın da daha sık görüldüğünü belirtiyor. Şikayetlere tat ve koku bozukluğu, astım ve nefes darlığının da eşlik edebildiğini dile getiren Seçkin Ulusoy, burun tıkanıklığı ve akıntısının tedavi edilmediği takdirde sinüzit, çeşitli orta kulak problemleri, horlama ile birlikte uyku apnesi gibi pekçok duruma da sebep olabileceğini veya bahsedilen hastalıkların şiddetini artırabileceğini söylüyor. "Özellikle uyku apnesine fazla değinmek isterim. Toplumdaki erkeklerde yüzde 4, kadınlarda ise bunun yarısı oranında bulunan ve çocukları da etkileyen bu sinsi hastalık, gerekli tedavileri yapıladığında pek çok önemli sistemik hastalığa neden olabiliyor" diyor.

BAHAR ALERJİSİ TEDAVİSİ
Tedavide öncelikle burun spreyleri ve alerjiye dönük hapların yeterli olabildiğini belirten Seçkin Ulusoy, bunun bir alternatifinin de polen aşıları olduğunu söylüyor: "Bunların cilt altına yapılan iğne ve hap formları uzun dönemde polene karşı bağışık olmak için yani hastalığın bir daha tekrarlanmaması içinde elimizdeki tek seçenek."

BAHAR NEZLESİNDEN KORUNMAK İÇİN BUNLARA DİKKAT!
Bahar aylarında sıkça karşılaşılan alerji problemlerine karşı alınması gereken önlemlere göz atın.

1- Polen zamanında dış ortamda, özellikle çim, çayır ve kavak ağacı gibi doğal ortamlardan uzak durun.

2- Çimen ve ağaçların bol olduğu bir ortama mecburen gidecekseniz, gözlük ve maske kullanın.

3- Her akşam duş alın.

4- Tüm kıyafetlerinizi günlük değiştirin ve kıyafetlerinizi yatak odanızda çıkarmayın.

5- Bu aylarda mümkün olduğunca evinizin ve arabanızın camlarını açmamaya çalışın.

6- Hem arabada, hem de ev ve iş ortamlarınızda, polen filtreli klimalar kullanın.

7- Hem alerjenleri hem de havayı temizlemek için hepa filtreli cihazları kullanabilirsiniz.

BİZE ULAŞIN