Bitkilerin büyüsü

Rahatlatıyor, canlandırıyor, sizi stresten arındırıyor aynı zamanda size ipek gibi güzel bir ten vaat ediyor. Bin bir çeşit çiçek ve bitkilerden elde edilen aromatik bitki yağları, küçük birer büyücü gibi çalışıyor ve daha neler neler yapıyor…

Giriş Tarihi: 23.05.2017 14:44 Güncelleme Tarihi: 23.05.2017 14:45

ELİF NAZLI DURAN

FOTOĞRAFLAR: ALEXA MILLER, TAMARA SCHLESINGER

Uzak Doğu'dan gelen yağlar, çiçek kokulu esanslar… sizi kokuların gücüyle canlandıracak, rahatlatacak ya da stresten arındıracak. Pek çoğumuz bitki yağlarından masaj, banyo ve buğu gibi yöntemlerle faydalanma esasına dayanan aromaterapiyle yeni tanıştık hatta belki de sadece adını duyduk. Oysa aromaterapi Eski Mısır tıbbının temelini oluşturuyordu. Eski Mısırlılar yağların ve esansların gücüyle şifa buluyordu. Modern zamanlarda aromaterapinin kullanılmaya başlamasınınsa çok uzun yıllara dayanan bir geçmişi yok. Avrupalılar yaklaşık 50 -60 senedir aromaterapiyi uyguluyor ve bundan faydalanmaya çalışıyorlar. Aromaterapi özellikle Avrupa ülkeleri ve Amerika'da, doğal sağlık merkezlerinde hatta kliniklerde yaygın olarak kullanılıyor. Aromaterapi yağlarıyla uygulanan masajlarsa özellikle Uzak Doğu ülkelerinde bir sektör haline geldi. Bu ülkeleri ziyarete gidenler, mutlaka aromaterapi masajlarından da faydalanmak istiyorlar. Ülkemizde de, aromaterapi masajları son yıllarda oldukça ilgi görüyor. Spa ya da güzellik merkezi olan hemen hemen tüm oteller buralarda aromaterapi masajı hizmeti veriyorlar. Aromaterapiyle ilgilenen uzmanlar aromaterapinin en etkili uygulama şeklinin masaj olduğunu belirtiyorlar. Aromatik yağlar masaj sırasında en iyi biçimde vücuda nüfuz edebiliyor. Ayrıca masaj sırasında inhalasyon yani teneffüs etme, kompres gibi diğer yöntemlerden de faydalanılıyor. Peki bir aromaterapi seansı sırasında neler oluyor? Aromaterapistiniz, size önce yaşam tarzınızla ilgili çeşitli sorular yöneltiyor. Bu sorularının sonunda terapistiniz size özel bir aromatik yağ önerisinde bulunuyor. Bu öneri son derece önemli çünkü her yağın farklı bir işlevi var. Kimi yağ rahatlatır ya da canlandırırken kimi de toksinleri atmanızı sağlıyor. Aromaterapi masajında, masajın rahatlatıcı etkisiyle yağların iyileştirici etkisi birleştiriliyor. Aromaterapide kullanılan yağların özelliği ve dozu uzman tarafından kişinin ihtiyacına göre belirleniyor ve bu terapi bebeklere, hamilelere, yüksek tansiyon ve kalp rahatsızlıkları olanlara uygulanmıyor.

AROMATERAPİ NASIL ETKİLİYOR?
Bitkiler çoğalmak ve yaşamlarını devam ettirmek için çeşitli moleküller üretiyorlar. Aromatik yağ özleri, buhar damıtma ya da sıkarak çıkarma yoluyla elde ediliyor. Bu yağlar, kullanılan diğer vücut ve masaj yağlarından farklı olarak cilt tarafından kolaylıkla emiliyor. Ayrıca bu yağların koku molekülleri burnumuzun içindeki koku reseptörleri tarafından beynimize ulaşıyor ve koku hafızamızı etkileyerek bizde çeşitli duyguların uyanmasına neden oluyor. Aroma yağları, özelliklerine göre kendimizi daha canlı ve enerjik ya da rahatlamış hissetmemizi sağlıyor.

HANGİ KOKU, HANGİ DUYGU?
PAPATYA: Papatyanın bileşiminde yatıştırıcı bir madde olan "bisabolol var. Bu madde aynı zamanda tahriş olmuş ciltleri de yatıştırıyor.

SANDAL AĞACI: Sandal ağacının kokusu konsantrasyonu kolaylaştırıyor. Zaten bu nedenle meditasyon sırasında çok sık kullanılıyor. Aynı zamanda afrodizyak etkiye sahip.

GÜL: Gül kokusu kişilerin kendisini mutlu ve pozitif hissetmesini sağlıyor.Gül yağının cilt üzerinde de sıkılaştırıcı etkisi var. Bu arada dünyanın en kaliteli gül yağının Türkiye'de, Isparta'da çıktığını belirtelim.

BERGAMOT: Bergamot tüm turunçgiller gibi canlandırıcı etkiye sahip. Bergamot yağı içeren ürünler kış aylarında yaz coşkusunu yaşamanızı sağlayabiliyor.

LAVANTA: Rahatlatıcı kokular söz konusu olduğunda akla ilk gelen bitki lavanta. Bu etkisiyle uyumayı da kolaylaştırıyor.

PAÇULİ: Tahtamsı bir kokuya sahip paçuli hem rahatlatıcı hem de afrodizyak etkiye sahip.

BİBERİYE: Biberiye kokusu sinir sistemini uyarıcı etkiye sahip. Biberiye yağıyla yapılan masaj kan dolaşımını hızlandırıyor ve canlanmanızı sağlıyor.

YLANG YLANG: Filipinler'den gelen bu bitkinin yağı tansiyon düşürücü, sinir ve kasları gevşetici ve rahatlatıcı etkiye sahip. Yani tam bir doğal stres atıcı. Ancak uzun süreler koklanması bazı kişilerde baş ağrısına neden olabiliyor.

EVDE AROMATERAPİ KEYFİ
Doğal kozmetik ürünleri üreten firmaların aromaterapi serilerine ait ürünler, size bu özel zevki evinize taşıma imkanı veriyor. Bitkisel ve doğal ürünleriyle ünlü L'Occitane, Body Shop ve Clarins gibi firmaların masaj yağı, banyo köpüğü ve mum gibi ürünleri nefis kokularıyla bir anda etki ediyor.

FARKLI YÖNTEMLERLE UYGULANIYOR
Siz de, aromatik yağların etkilerinden faydalanmak için çeşitli yöntemler kullanabilirsiniz. İşte bunlar ve uygulama önerileri...

HAVA YOLUYLA: Seçtiğiniz aromatik yağdan kaynar su dolu bir kaba birkaç damla damlatın ve odanızda yüksek bir yere koyup buharlaştırın.

KOMPRES: Önce bir parça bezi ya da küçük bir havluyu sıcak suyla ıslatın ardından da bunun üzerine birkaç damla aromatik yağ damlatın. Bezin ya da havlunun sıcaklığı geçene kadar bunu vücudunuzun çeşitli yerlerine bastırarak, kompres yapın.

İNHALASYON: Sıcak su dolu bir kaba birkaç damla aromatik yağ damlatın ve üzerine eğilip buharını içinize çekin.

MASAJ: Yine seçtiğiniz aromatik yağla bölgesel ya da tüm vücudunuza masaj yapın ya da yaptırın.

UYURKEN: Uyumadan önce yastığınıza birkaç damla aromatik yağ damlatabilirsiniz. Özellikle lavanta ve papatya gibi rahatlatıcı özellikle olanlar uykuya dalmanızı kolaylaştıracaktır.

BİZE ULAŞIN