Pancar suyunun bilinmeyen 7 kullanımı

İşte pancar suyunun hiç aklınıza gelmeyecek saç, cilt ve genel sağlığınız için önemli faydaları...

DR. MEHMET ÖZ

FOTOĞRAF: ALEXA MILLER

Çoğumuz pancarın kullanımının sınırlı olduğunu düşünüyoruz. Ancak pancar suyunun sade bir tariften çok daha fazla fayda sağladığını söylemek isterim.

Yaşlanma karşıtı
Kök değil ama pancar yapraklarında A vitamini ve karotenoidler bulunur. Birçok insan yaprakları kesip sadece kökü yer ancak aslında yaprakları da çok faydalıdır. Pancar yaprakları aynı zamanda, kara lahana kadar olmasa da iyi miktarda lutein içerir. Pancar kökündeki antioksidanlar vücudu serbest radikallere karşı korur, bu da kırışıklarla savaşmaya yardımcı olabilir. Pancar ve havuç suyu içmek UV ışınlarının oluşturduğu hasara karşı savaşır. Ancak yine de dışarı çıkarken koruma faktörlü güneş kremi sürmeyi unutmayın.

Kalp sağlığına faydalı
Pancar suyu nitrat zengini olduğundan kalbin farklı günlük aktiviteleri gerçekleştirmegörevinin arasında onun yükünü azaltarak kan akışını düzenlemeye yardımcı olabilir. Bu sayede kalp yetmezliği semptomlarına iyi gelebilir ve aktif bir yaşam sürmek isteyenlerin spordaki direncini artırabilir.

Saç dökülmesini önlüyor
Pancar harika bir potasyum, folik asit ve B vitamini kaynağıdır. Bu besin maddeleri de saç sağlığınızı korumada önemli rol oynar. Eğer saç dökülmesi ve kırılmasını önlemek istiyorsanız her gün pancar suyu için. Bu besin maddeleri saç yapısını korur ve saç köklerinin besinlerin emilimini sağlamasına yardımcı olarak kırılma ve dökülmelerin önüne geçer.

DOĞAL BOYA
Eğer saçlarınızı boyamak istiyor ancak saçlarınıza zarar verecek kimyasalları kullanmak istemiyorsanız kına ve pancar suyunu karıştırın. Pancar suyunu tek başına bile kullanarak kırmızımsı bir renk elde edebilir veya ikisini birden kullanarak daha koyu bir kızıl oluşturabilirsiniz.

KANSERLE SAVAŞABİLİR
Yapılan çalışmalar pancarın kanserle savaşıcı özelliklere sahip olduğunu gösterdi. Özellikle de sebzenin kırmızı rengini veren betasiyanin pigmenti kemoterapi ilaçlarındaki toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olabilir hatta tümörlerin oluşumunu engellemeye yardımcı olabilir. Özellikle akciğer, cilt, karaciğer ve yemek borusu kanserlerinde daha faydalı olabilir.

AKNEYLE SAVAŞIR
Her gün pancar suyu içmek aynı zamanda akne ve sivilce gibi cilt problemlerinin önlenmesine yardımcı olabilir. Pancar suyu hatta anti-enflamatuar özelliklerinden dolayı var olan sivilcelerin temizlenmesinde bile rol oynayabilir.

ENERJİYİ ARTIRIR
Pancar suyunu günlük hayatınıza dahil etmek aynı zamanda dayanıklılığınızı artırabilir ve enerjinizi yükseltebilir. Eğer egzersiz sırasında biraz enerjiye ihtiyaç duyarsanız bu doğal enerji içeceği işinizi görecektir.

BİZE ULAŞIN