Psikodiyet ile diyetler daha başarılı

Sürekli başladığınız diyet programlarını yarıda mı bırakıyorsunuz? Üzüntü, sevinç gibi durumlarda aklınız hep yemeklerde mi oluyor? Kilo verseniz bile bunu bir türlü koruyamıyor musunuz? Çözüm psikolojinize uygun bir diyet yani “psikodiyet.”

FOTOĞRAF: ARTHUR BELEBEAU

Bugüne kadar kilo vermekte zorluk yaşayan hemen herkes, sorunun fizyolojik olduğunu, yavaş metabolizma, iyi çalışmayan tiroid bezleri ya da demir eksikliği gibi problemler nedeniyle ortaya çıktığını düşündü. Oysa Avcılar Hospital'dan Uzman Diyetisyen Melike Çetintaş, insanın "biyopsikososyal" bir varlık olduğunu, yani beden, psikoloji ve sosyal koşulların birbirleriyle etkileşim halinde olduğunu belirtiyor. Beslenme ve kilo problemlerinin kişilerin psikolojisini etkilediğini, aynı şekilde kişinin psikolojik durumunun da beslenmesinde rol oynadığını belirten Çetintaş, bu nedenle beslenme ve psikolojinin iç içe olduğunu söylüyor. Çetintaş'a göre, yeme davranışı sadece fizyolojik açlık sonucu oluşan bir durum değil, aynı zamanda duygu, düşünce ve sosyal boyutu olan daha karmaşık bir süreç. Melike Çetintaş bu konudaki sözlerine şu şekilde devam ediyor: "Bir içgüdü olan yeme davranışı, pek çok faktörden etkileniyor. Çoğu zaman yemek yeme eyleminizi neyin başlattığının farkında olmayabiliyorsunuz. Oysa bu yeme davranışının altında ona zemin hazırlayan faktörler yatıyor ve genellikle davranışı ilk önce bir uyarıcı başlatıyor. Bu uyarıcı, güzel bir yemek kokusu, yiyecek üzerine konuşmalar gibi dış uyaranlar olabileceği gibi, suçluluk, öfke, yalnızlık duyguları gibi bir iç uyaran da olabiliyor."

PSİKODİYET: MULTİDİSİPLİNER BİR PROGRAM
Bir kişinin "yemek yeme" davranışını düzenleyebilmek için tüm süreci bütünüyle incelemek gerektiğini de hatırlatan Diyetisyen Melike Çetintaş bakın psikodiyet hakkında nasıl bilgiler veriyor: "Psikodiyet, biyopsikososyal açıdan beden, beyin, ruh ve çevre etkileşimini inceleyen bilimsel ve içerisinde hem diyet hem de psikoloji alanını barındıran multidisipliner bir program. Temel amaçları arasında kilo kaybının sağlanması, verilen kilonun korunması, sağlıklı beden algısının oluşturulması, özgüven geliştirme ve sorun çözme becerileri bulunuyor. Yanlış düşünce belirlendikten sonra davranış değiştirme, engelleri ortaya çıkarma ve sorun çözme üzerine odaklanılıyor. Bireylerde olumlu beden algısı geliştiriliyor ve motivasyon oluşturuluyor. Son aşamada kilo koruma planını içeriyor ve bireylerin kazandıkları olumlu alışkanlıklarını devam ettirmesi ve kilosunu koruması amaçlanıyor."

DİYETLERİ SABOTE EDEN DÜŞÜNCELER

"Bir kere nasıl olsa diyetim bozuldu; yemeye devam edeceğim."

"Bu hafta hiç kilo veremedim, ben hiçbir zaman kilo veremeyeceğim."

"Canım çok istedi, azıcık yerim sonra bir daha hiç yemem."

"Şu anda tatlı bir şeyler yemem şart."

"Kendimi yenilmiş gibi hissediyorum, böyle hissetmem başarısız olduğumu gösterir."

"Benim için pişirdiği yemekten yemezsem benim kaba biri olduğumu düşünecek."

"Yiyecek ziyan edemem, tabağımda yiyecek bırakamam."

"Şu anda çok gerginim bu yiyeceği yemeye hakkım var."

"Bedava olduğu için bu yiyeceği yiyebilirim."

"Bir yiyeceği canım istediğinde buna asla karşı koyamıyorum."


BİZE ULAŞIN