Siz de son yıllarda kilo vermek için pek çok farklı diyet şeklini ve beslenme akımını deneyenlerden misiniz? O halde kafanızın iyice karıştığını ve artık ne yiyeceğinizi bilemez hale geldiğinizi tahmin ediyoruz. Önerimizse, diyetisyenlerin hazırladığı bu testleri çözmeniz ve çıkan sonuçlara göre alışkanlıklarınızı gözden geçirmeniz.

FOTOĞRAFLAR: ISTOCK.COM

BESLENME TARZININ DOĞRULUĞUNU VE BESLENME BİLGİNİZİ TEST ETMEK İÇİN DİYETİSYENLERİN HAZIRLADIĞI BU İKİ AŞAMALI TESTTEN FAYDALANIN VE ÇIKAN SONUÇLARA GÖRE YEMEK YEME ALIŞKANLIKLARINIZI TEKRAR GÖZDEN GEÇİRİN.

TEST 1
KENDİ BESLENME ŞEKLİNİZİ TEST EDİN

Diyetisyenler tarafından hazırlanan 19 soruluk bu mini test sayesinde, sadece kilonuzun sağlıklı olup olmadığını değil, aynı zamanda beslenmenizin sağlıklı olup olmadığını da test edebilirsiniz. Sıkı durun, işte sorular geliyor:

1- Günlük su tüketimim;
a- 1-2 bardak (0) b- 3-4 bardak
(1) c- 8-10 bardak (2)

2- Sabah kahvaltısını mutlaka yaparım.
a- Daima (2)
b- Bazen (1)
c- Hiç (0)

3- Öğün atlarım.
a- Asla (2) b- Bazen (1)
c- Daima (0)

4- Hızlı yerim, az çiğnerim.
a- Evet (0) b- Hayır (1)

5- Meyveleri kabuklarıyla ve bekletmeden yerim.
a- Evet (1)
b- Hayır (0)

6- Sebzeleri önce ayıklar, sonra yıkar, daha sonra doğrar, bekletmeden pişiririm.
a- Evet (2)
b- Bazen (1)
c- Hayır (0)

7- Beyaz ekmek yerine posa içeren kepekli ekmekleri tercih ederim.
a- Evet (2)
b- Bazen (1)
c- Hayır (0)

8- Hazır meyve suları ve/veya meşrubatları çok sık içerim.
a- Evet (0)
b- Hayır (1)

9- Yemeklerde hayvansal yağlar yerine bitkisel sıvı yağları kullanırım.
a- Evet (2)
b- Bazen (1)
c- Hayır (0)

10- Her gün abur cubur yemeye bayılırım.
a- Evet (0)
b- Bazen (1)
c- Hayır (2)

11- Alkol tüketimine dikkat ederim.
a- Evet (1)
b- Hayır (0)

12- Yemekleri tatmadan tuz ilave ederim.
a- Evet (0)
b- Hayır (1)

13- Alışverişe çıkmadan önce liste yaparım.
a- Evet (1)
b- Hayır (0)

14- Bir yere davetli isem önceki öğünü yemem, aç kalırım.
a- Evet (0)
b- Hayır (1)

15- Günlük mönümde posalı (sebze, meyve, salata, baklagiller) olmasına dikkat ederim.
a- Daima (2)
b- Bazen (1)
c- Nadiren (0)

16- Fazla enerji alımımı egzersizle dengelerim.
a- Evet (2)
b- Bazen (1)
c- Hayır (0)

17- Hamur tatlıları yerinesütlü tatlıları tercih ederim.
a- Evet (1)
b- Hayır (0)

18- Yemeklerin kızartma yerine ızgara, fırında, haşlama pişirilmesini isterim.
a- Evet (1)
b- Hayır (0)

19- Formda kalmak ve zayıflamak için hiç ekmek yemem.
a- Evet (0)
b- Hayır (1)

20 – Probiyotik almak için kefir ve bol yoğurt tüketirim.
a- Evet (1)
b- Hayır (0)

DEĞERLENDİRME
25'in üzerinde ise, sağlıklı beslenmek için her şeyi yapıyorsunuz demektir, kutlarız. Puanınız 15-25 ise, beslenmenizi daha fazla önemsemeniz gerek, dikkatli olun! Puanınız 15 ve altı ise, hemen bir beslenme uzmanına başvurun.

TEST 2
GENEL BESLENME BİLGİNİZİ TEST EDİN

Bu testte, genel olarak sağlıklı beslenme hakkında ne kadar doğru bilgilere sahip olduğunuzu test edebilirsiniz. Soruları yanlış yanıtlarsanız, üzülmeyin çünkü diyetisyenlerimiz en doğru açıklamaları, alttaki değerlendirme bölümünde veriyorlar.

1- Kahvaltıyı kesinlikle atlamamanız gerekir çünkü..
a- Bu kilo almamak için iyi bir yol.
b- Böylece öğle yemeğinde fazla yemezsiniz.
c- Hastalıklara karşı daha dirençli olursunuz.

2- Yağ seçerken dikkat etmeniz gereken
a- Saf sızma zeytinyağı.
b- Susam yağı.
c- Soya yağı.

3- Size göre sebzeleri tüketmenin en doğru yolu…
a- Çiğ.
b- Pişmiş.
c- Kimisini çiğ kimisini de pişmiş.

4- Proteini tüketmek için en uygun zaman...
a- Akşam yemeği.
b- Tüm ana öğünler.
c- Öğle yemeği.

5- Sizce tatlılar…
a- Tamamen hayatınızdan çıkmalı.
b- Ara sıra yenebilir.
c- Enerji verdiği için sabah tüketilmeli.

6- Bol bol lif almak için…
a- Sebze ve meyve yemeli.
b- Kepekli gıdalar tüketmeli.
c- Dengeli beslenmeli.

7- Günlük su miktarı denilince…
a- Günde 1 – 1.5 litre arası.
b- Öğünler arasında 5 bardak.
c- Susama durumunuza göre.

8- Meyve tüketimi için en uygun zaman…
a- Yemeklerden hemen sonrası.
b- Günün herhangi bir zamanı.
c- Sadece sabahları özellikle kahvaltı sonrası.

HANGİSİ DOĞRU?

1 DOĞRU CEVAP C:
Kahvaltının günün en önemli öğünü olduğu doğru. Kilo alımını engellediği de; ancak kahvaltının başlıca faydası bağışıklık sistemini güçlendirmek ve kişiyi hastalıklara karşı daha dirençli kılmak. İngiltere'deki Cardiff Üniversitesi'nde kısa zaman önce yapılan bir araştırma, kahvaltının soğuk nedeniyle kaynaklanan üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı da güçlü bir bariyer olduğunu ortaya çıkarıyor. Eğer sofra başında uzun uzun kahvaltı etmek için hiç vaktiniz yoksa, yarım bardak süt, 3-4 adet lifli bisküvi ve bir meyve günün ilk öğünü için ideal.

2 DOĞRU CEVAP A:
Doymamış yağ oranı açısından zengin olan sızma zeytinyağı yemek ve salatalarda kullanmanız için uygun. Kalp ve damar sağlığı için de zeytinyağı tüketmeniz son derece yerinde. Damarların tıkanmasına neden olan kötü huylu kolesterol seviyesi de zeytinyağı tüketimi sayesinde düşük seyredebiliyor. Bilindiği gibi kötü huylu kolesterolün yükselmesinde kırmızı et tüketiminin rolü var. Uzmanlar bu nedenle kırmızı et tüketimini haftada 1 ile sınırlamayı onun yerine 2-3 kez balık yenmesini tavsiye ediyorlar.

3 DOĞRU CEVAP C:
Doğru beslenmede geçerli olan kurallardan birisi çeşitlilik. Bu pişirme şeklinde de geçerli. Böylece sebzelerden en üst düzeyde faydalanmanız mümkün olacak. Buzdolabında çok uzun süre bekleyenler hariç çiğ sebzeler, bol miktarda vitamin ve mineral içerirler. Ancak araştırmaların ortaya koyduğuna göre, bezelye, karnabahar, ıspanak ve yeşil yapraklı sebzeleri kısa süreli pişirmek, içerdikleri antioksidan maddelerin açığa çıkmalarını ve daha faydalı hale gelmelerini sağlıyor.

4 DOĞRU CEVAP B:
Kasların hareketini sürdürmesini sağlayan ve vücudun yapı taşı olan protein alımını, miktarları farklı da olsa, tüm ana öğünlere yaymak gerekiyor. Proteindeki aminoasitler vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmek için de gerekli. Bu nedenle protein kaynaklarını asla sofranızdan uzak tutmamalısınız.

5 DOĞRU CEVAP B:
Tatlı tüketmek metabolizmanız için şart değil. Ancak ara sıra canınız çektiğinde, yemekten sonra örneğin, küçük bir porsiyon tatlı yemek sağlığınızı bozmayacaktır. Kendinizi mutsuz ve depresif hissettiğiniz zamanlarda bir parça çikolata tüketmeniz de ruh halinize olumlu olarak yansıyabilir. Çünkü çikolata, mutluluk hormonu diye bilinen serotonin salgısını arttırır.

6 DOĞRU CEVAP C:
Dengeli beslenmek, yani sebze, meyve, baklagiller ve tahıl ürünleri grubundan besinleri gereken miktarlarda yemek bol bol lif almak için yeterli. Lif denince akla çözülebilen ve çözülemeyen lifler geliyor. Bu iki tip liften de almak sağlıklı çalışan bir metabolizma için son derece gerekli. (İdeal beslenme için günlük porsiyonlar: 3 porsiyon sebze, 2 porsiyon meyve, 1 porsiyon baklagiller ve 1 porsiyon tahıl.)

7 DOĞRU CEVAP A:
A.B.D.'de Duke Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre sadece susuzluğumuzu dinleyerek, vücudumuz için gereken su miktarını karşılamamız mümkün değil. Sadece susadığımızda su içersek, kaybedilen suyun yalnız üçte ikisini karşılayabiliyoruz. Vücut tarafından gün boyunca kaybedilen suyun tamamını yerine koymak için günde en az 1 litre su içmemiz şart.

8 DOĞRU CEVAP B:
Meyveyi canınız istediğinde, günün herhangi bir saatinde tüketmeniz mümkün. Yemeğin sonunda yendiğinde, dolu midede en iyi biçimde sindirilemeyeceklerine dair söylentiler var ancak doğruluklarını kanıtlayan araştırmalar yok. Günde, en az 2-3 porsiyon meyve yenmesi tüm uzmanlar tarafından öneriliyor.

İDEAL KİLO HAYALİNİZ GERÇEKTEN İDEAL Mİ?

İdeal kiloda olmak kadın-erkek herkesin hayali. Peki ama ideal kilo denince akla gelen ne olmalı? Moda dergilerinin sayfalarında gördüğünüz o sıfır beden mankenler mi? Bu sorunun yanıtını aramak için bir araştırma yaptık. Buna göre, sağlıklı kilo değeri; yaşa, cinsiyete ve boy ölçüsüne göre değişiyor ve ideal kiloyu belirlemek için genel olarak üç farklı yöntem kullanılıyor. Kilo teftişi yaşam boyu süreceğine göre, bazı pratik ölçüleri bilip işi daha başından sıkı tutmakta yarar var. Yöntemlerden birincisi beden kitle indeksi olarak bilinen kilonuzun, boyunuzun metre cinsinden ölçümünün karesine bölünmesiyle elde edilen değere göre yapılıyor. Çeşitli yaş aralıklarında bu değerlerin alt ve üst sınırları yer alıyor. Verilen rakamlara göre siz de ideal kilonuzu bulabiliyorsunuz. İkinci yöntem bel çevresinin ölçümüyle hesaplanıyor. Erkeklerde 102 santimetreyi, kadınlarda ise 80 santimetreyi geçen bel çevresi ölçümü başta kalp hastalıkları olmak üzere yüksek riskli birçok hastalığa davetiye çıkarıyor. Üçüncü yöntemde, "biyoelektrik empedans" adı verilen alet yardımıyla kişinin kas, su ve yağ oranı ölçülüyor. Kişi çıplak ayakla aletin üzerine basıyor ve bir süre sonra cihaz vücuda verdiği basit elektrik akımı yoluyla ölçümü kısa sürede gerçekleştiriyor.

BİZE ULAŞIN