Kadınlar da ağırlık kaldırır

Ağırlık bölümü, pek çok kadının spor salonunda temkinli yaklaştığı yerlerin başında geliyor. Çünkü kadınların bir kısmı hala ağırlık egzersizlerinin kaslarını şişireceğine inanıyor. Şimdi yanlış bildiklerimizi düzeltme zamanı.

REYHAN GÜNEŞ

FOTOĞRAF: ISTOCK.COM

Kız çocukları küçük yaşta erkek oyun arkadaşları tarafından bazı spor dallarında ve oyunlarda dışlanıyor. Erkeklerin tekelindeki spor dallarında boy gösteren kadınlar 'erkek Fatma' olmakla suçlanıyor. Toplumdaki bu yaygın algı, bazı ünlüler tarafından da destekleniyor. "The Bachelorette" programından tanıdığımız Chad Johnson, geçtiğimiz günlerde attığı tweet'le kadınlara seslenerek cross fit yapmayı bırakmalarını çünkü erkeklerin kaslı vücutları seksi bulmadığını belirtti. Uzmanlar, bu bakış açısının güç egzersizlerinin erkeklere; zayıflamayı sağlayan aerobik egzersizlerininse kadınlara yönelik olduğu algısının yerleşmesine neden olduğunu söylüyor. Ancak şunu belirtmeliyiz ki, her ağırlık çalışmasından sonra liflerin onarımı için kasların enerjiye ihtiyacı oluyor ve metabolik olarak yağ dokusundan daha aktif olan kas dokusu dinlenme modunda bile daha fazla kalori yakmanıza yardımcı oluyor. Ayrıca ağırlık kaldırmak saf yağ kaybetmenizi sağlıyor. Ağırlık odasındaki tedirginliğinizi üzerinizden atmanın yoluysa bu taktiklerden geçiyor.

DOĞRU SEÇİMLER YAPIN
Her şeyden önce kendinize destekleyici bir ortam kurun. Spor eğitmeniniz tabii ki egzersiz seansınızın her anında yanınızda olacaktır ama birlikte spor yaptığınız arkadaş grubu motivasyonunuzun zirveye çıkmasını sağlayabilir. Unutmayın, yanınızda bir arkadaşınız varken her şey gözünüze daha az korkutucu görünür.

OLURUNA BIRAKMAYIN
Egzersiz rutininizi planlayın. Ağırlık Egzersizleri Koçu Jen Comas, 'Bugün ağırlık kaldıracağım" gibi bir bakış açısından ziyade 'Üç set dumbell'larla bacak egzersizi yaptıktan sonra üç set halterle squat yapacağım' şeklinde planlı olmanızı tavsiye ediyor. Bu şekilde strateji sahibi olmak beyninizin korkuları geri plana atarak spesifik bir göreve odaklanmasına yardımcı olur.

BİLGİ EDİNİN
Ağırlık kaldırırken yavaş olmanın kasları daha çok çalıştırdığı düşünülür. Alabama Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, ağırlığı hızlı kaldırmak kuvveti artırmanın en iyi yolu. Ağırlığı indirirken ise yavaş ve kontrollü davranmak daha fazla kas inşa etmenize yardımcı oluyor ve sakatlanma riskini azaltıyor.

PROFESYONEL YARDIM ALIN
Neredeyse bütün spor salonları kişisel spor eğitmeni tahsis eder. Ağırlık egzersizlerinde en önemli destekçiniz hangi ekipmanla, ne gibi hareketler yapabileceğinizi belirten ve hedeflerinize daha kolay ulaşmanızı sağlayan spor eğitmeninizdir.

BİZE ULAŞIN