Yaşlanma karşıtı 5 madde

Bu maddeler cildinizi korumaya; nemli, sıkı ve kırışıklardan uzak tutmaya önemli ölçüde yardımcı olabilir. Aşağıdaki yaşlanma karşıtı ürünleri deneyerek cilt bakımınızın birer parçası haline getirin. Kırışıklardan kurtularak genç ve ışıltılı bir cilde sahip olun.

DR. MEHMET ÖZ

FOTOĞRAF: KIM MYERS ROBERTSON

Niasinamid
Yapılan çalışmalar niasinamidin (B3 Vitamini veya nikotinamit olarak da bilinir) cildin görüntüsünü iyi yönde desteklemeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Çalışmalardan birinde, günde iki defa ciltlerine içinde yüzde 5 niasinamid bulunan krem uygulayan katılımcıların 12 hafta içinde cilt görünümlerinde fark edilir gelişmeler olduğu gözlemlendi. Ayrıca kırışıklarda, kızarıklık ve hiperpigmentli lekelerde da biraz azalma görüldü.

Hyalüronik Asit
Bu nemlendirici madde cildinizin nemi tutmasına yardımcı olarak nemli kalmasına ve daha pürüzsüz görünmesine yardımcı olur. Bu içeriğe sahip olan ürünleri günlük bakımınıza ekleyerek cildinizin nemli kalmasını sağlayın.

AHA ve BHA
Alfa hidroksi asitler (AHA) ve beta hidroksi asitler (BHA) cildin üst tabakasından ölü cilt hücrelerinin atılması ve hatta cilt yüzeyini pürüzsüzleştirmek için cilt bakım ürünlerinde kullanılan kimyasallardır. Glikolik asit gibi alfa hidroksi asitler (AHA), kırışıklık, yaşlılık lekeleri ve ciltteki bazı renk değişimlerinin görünümlerini azaltmaya yardımcı olabilir. Salisik asit gibi beta hidroksiler ise tıkanmış gözeneklerin açılmasına ve cilt dokusu ile renginin düzelmesine destek olur.

Retinoid
Bir A vitamini türü olan retinoid, kırışıklık görünümünün azalmasına yardımcı olabilir. Reçetesiz alışveriş yaparken içinde retinol olan ürünlere bakın. Retinol de aynı şekilde kırışıklıkların görünümünün azalmasına yardımcı olabilir. Bir dermatoloğa gidip cildinize baktırabilir ve size en faydalı olabilecek ürünler konusunda destek isteyebilirsiniz.

C Vitamini
C vitamininin, çevredeki zararlı olabilecek kimyasal serbest radikallere karşı korumaya yardımcı antioksidan özellikleri vardır. Bu da cilt hasarını ve yaşlanmasını önlemeye yardımcı olabilir. C vitamini aynı zamanda kolajen üretimini harekete geçirmeye yardımcı olarak cildin elastikiyetini korumasını sağlayabilir. Cilt bakım rutininize C vitamini içeren ürün ekleyerek cildinizi canlandırıp canlandırmadığına, daha genç ve sağlıklı bir görünüme yardımcı olup olmadığına bir bakın.

BİZE ULAŞIN