Peki ya kulak sağlığınız?

20'li yaşlardaki pek çok birey, geri döndürülemeyecek seviyede duyma kaybı yaşıyor. Çok geç olmadan önlemlerinizi alın.

DERLEYEN REYHAN GÜNEŞ

FOTOĞRAFLAR: ALLIE HOLLOWAY

Yıl boyunca cildimizi Güneş'in zararlı etkisinden korumak için SPF'li kremler kullanıyoruz ve güneş gözlüğü takıyoruz. Saç sağlığınızı korumak için bakımlar yapıyor, kürler uyguluyoruz. Fakat konu kulak sağlığı olunca genellikle tedbiri elden bırakıyoruz. En son ne zaman konsere giderken yanınıza kulak tıkacı aldığınız sorusuna verdiğiniz cevap, sizin de bu konuda hangi noktada olduğunuzu gösteriyor. World Health Organization tarafından yapılan araştırmaya göre, dünya genelinde 1,1 milyar kişi duyma kaybı yaşıyor. Üzücü olan şu ki, bu tarz duyma kayıplarında iyileşme sağlanamıyor.

Bu sorunun temelinde teknoloji ve teknolojiyi kullanma şeklimiz yatıyor. Kullandığımız kulak içi kulaklıklar konforlu olsa da kulak üstü kulaklıklarla kıyaslandığında daha zararlı. National Center For Environmental Health'ten Doktor Yulia Carroll, "Kulak içi kulaklıklar sesi direkt kulak zarına odaklar" diyor.

Bunun yanı sıra 12-35 yaş aralığındaki bireylerin yüzde 40'ı belirli aralıklarla konserler ve spor salonlarında tehlikeli denebilecek ses seviyesine maruz kalıyor. Dr. Carrroll, "Sizden birkaç adım uzaktaki arkadaşınızı duymakta zorlandığınız durumlarda muhtemelen kulağınıza zarar veriyorsunuzdur" diyor. İç kulağımızda ses dalgalarını elektrik sinyaline dönüştürüp beyne ileten yaklaşık 16.000 işitme kılıyla dünyaya geliyoruz. Bu kıllar, ses maruz kaldıklarında bükülüyor ve ardından eski haline dönüyor. Bunu çime basmak gibi düşünebilirsiniz. Nasıl ki sürekli üzerine basılan çim ölüyorsa belirli aralıklarla yüksek desibele maruz kalan kıllar da zarar görüyor.

Ses kaynaklı işitme kayıplarında sorun ses seviyesiyle beraber maruz kalınan süredir. Kulak sağlığınıza zarar vermeniz için sekiz saat boyunca aralıksız 85 desibel gürültüde kalmak gerekiyor. 100 desibel ve üzerindeki ses aralıklarındaysa bu süre 15 dakikaya kadar düşüyor.

Blogger Dana Suchow, kulağıyla ilgili yaşadığı sorunu bizimle paylaştı: "Lise döneminde büyük bir David Bowie ve The Clash hayranıydım. 18 yaşındayken rock grubuna katıldım. Stüdyoda geçen prova saatlerinden sonra kulaklarım günlerce çınlardı. Ama o dönemde bu durumu ciddiye almıyordum. 30 yaşındayken arkadaşlarımla sohbetlerimiz esnasında onları duymakta zorlanmaya başladım. Çevremdeki herkesin düşük sesle konuştuğunu düşünüyordum. Geçtiğimiz yıl sesleri duyamadığım için Stranger Things'i altyazılı izlemek durumunda kaldım. Çözüm araba sürecinde bir odyolog, tüm bu duyma kaybının gençliğimde yüksek sesle müzik dinlememden kaynaklandığını doğruladı. Günlerce bunun etkisinden çıkamadım. Artık işitme cihazı kullanıyorum ve kulak sağlığıma daha fazla zarar vermemek adına düşük sesle müzik dinliyorum. Aradan geçen onca zaman sonrasında bile geceleri, tüm sesler kesildiğinde kulağımdaki çınlamayı duyuyorum."

KULAKLARINIZI KORUMANIN 5 YOLU

1 GÜRÜLTÜ SEVİYENİZİ BİLİN
Konserlerde, restoranlarda ve spor salonunuzda çevrenizdeki ses seviyesini ölçmek için SoundMeter veya Noise Hunter gibi uygulamaları kullanın.

2 60:60 KURALINA UYUN
Telefon ve müzik cihazlarınızı kullanırken ses seviyesinin yüzde 60'ını geçmeyin ve gün içinde 60 dakikadan fazla müzik dinlemeyin. (Daha düşük ses seviyesinde uzun süre dinleyebilirsiniz.)

3 KULAKLIK SEÇİMİ
Kulak içi kulaklıkların pratikliğinin farkındayız. Ancak kulaklarınıza zarar vermemek adına dış ses kesici özelliği olan kafa üstü kulaklıkları tercih etmenizde fayda var.

4 EN SAĞLIKLI AKSESUAR
Festival tarzı denince aklınıza püsküller ve kovboy botları gelebilir. Artık bu listeye kulak tıkaçlarını da ekleyin. Dikkatli bakarsanız pek çok festival çalışanının ve müzik grubu üyelerinin bu tıkaçlardan kullandığını fark edersiniz.

5 SAKİNLEYİN
Gürültülü bir akşamın sonunda evinize giderken arabanızdaki radyoyu kapatın ve yaklaşık 16 saat boyunca yüksek sesten uzak durmaya çalışın.

BUNLARA DİKKAT
New York Hearing Doctors Baş Odyoloğu Craig Kasper, etrafımızdaki sesleri boğuk duymamıza neden olan dört faktörü açıklıyor.

KULAK KİRİ
Kulağı mikroplardan koruyan kulak salgısı, elbette sağlığınız için yararlı; tabii bir yere kadar. Yoğun şekilde biriken salgı, kanalı tıkayıp geçici duyma bozukluğuna neden olabilir. Kulak pamuklarını bilinçsiz kullanmak salgıyı daha da ileri itmenize neden olabilir. Kulak temizliğini doktorunuza bırakın.

ALERJİLER
Alerjiler, burun ve orta kulak arasında tıkanıklığa ve dolayısıyla duyma kaybı yaşamanıza neden olabilir.

SOĞUK SU
Sörf tutkunları ve soğuk suda uzun zaman geçirenler, dış işitme kanalında ekzositoz denilen çıkıntının oluşması sorunuyla karşı karşıya kalabiliyor. Zaman içinde yavaşça gelişen bu çıkıntı, sesin girmesine engel oluyor. Doktorlar bu durumun neden yaşandığıyla ilgili kesin sonuca varamasa da bir uzman, ameliyat gerekip gerekmediği konusunda sizi yönlendirebilir.

KULAK ZARI DELİNMESİ
Hava basıncındaki değişiklikler (uçuş veya dalış gibi sebeplerle), çok yüksek ses ve kulağa sokulan yabancı cisimler nedeniyle kulak zarını zedeleyebilirsiniz. Çoğu zaman kendi kendine iyileşse de uzun süren duyma bozukluğu durumunda doktorunuza danışın.

BİZE ULAŞIN