Dikkat etmeniz gereken beslenme hataları

Rüyalarınızdaki vücuda sahip olmanızı engelleyen ve çok sık tekrarlanan beslenme hatalarına bir göz atın.

Spordan Önce Yemek Yememek
Vücudunuz gereken yakıta sahip olmadığı zaman, kaslarda birikmiş olan şekeri enerjiye çevirecektir. Bunun sonucunda tekrar kas yapısını geliştirmek ve ağırlık çalışmak iyice zorlaşacaktır.

Doğrusu Nedir?
Spordan yarım saat önce, protein ve karbonhidrat karışımı yiyecekler yiyin (kepek ekmeği ve az yağlı peynir olabilir). Vaktiniz yoksa en azından muz tüketin.

Spordan Sonra Yemek Yememek
Spor yaptıktan sonra, metabolizmanızın hızını artırmak ve kaslarınızı güçlendirmek için vücudunuz proteine ihtiyaç duyar. Kullandığınız enerjiyi yeniden kazanmak için de karbonhidratlara ihtiyacınız olacaktır.

Doğrusu Nedir?
Spordan sonra yumurta beyazı ve tavuğun göğüs kısmı gibi az yağlı proteinleri tercih etmeye çalışın. Bunun yanında da bir adet meyve ve lifli kraker yiyin.

Sağlıklı Yiyeceklerin Dozunu Kaçırmak
Dışarıda yemeğe çıkarak, sağlıklı yemekler yiyeceğinizi düşünüyorsunuz belki ama unutmayın ki bütün gıdalar kalori içerir. Eğer ne kadar tükettiğinize dikkat etmezseniz sağlıklı gıdalar bile kilo almanıza neden olabilir.

Doğrusu Nedir?
Porsiyonlarınızı kontrol edin! Yiyeceğiniz et, en çok avucunuzun içi kadar büyük olmalı. Mısır gevreğiniz ise bir bardaktan daha fazla olmamalıdır.

Enerji Yiyecekleri Yemek
Gıda tamamlayıcısı olarak tüketilen şeker içermeyen, az proteinli ve bol lifli enerji yiyecekleri, iyi hazırlanmış bir öğünün yerini tutamaz. Besin değerleri yeterince yüksek değildir. Bu nedenle olabildiğince taze sebze ve meyve tüketin.

Doğrusu Nedir?
Her zaman sağlıklı ve taze gıdalar tüketmeye özen gösterin. Vaktiniz olmadığında veya ara öğün almak istediğinizde ise takviyelere başvurun.

BİZE ULAŞIN