Tatlı patatesin aklınıza gelmeyecek 5 kullanımı

Tatlı patatesle bildiğimiz birçok klasik yemek tarifi var. Ancak çoğu kişi tatlı patatesin nimetlerinden tamamen faydalanmıyor. Göz altındaki koyu halkalardan kurtulmak için kolay ve doğal bir yönteme mi ihtiyacınız var? Veya doğal bir saç maskesi mi arıyorsunuz? Çözüm mutfağınızda olabilir.

DR. MEHMET ÖZ

FOTOĞRAF: HIGHWAYSTARZ-PHOTOGRAPHY/ISTOCK.COM

YÜZ MASKESİ
Tatlı patates C vitamini gibi kolajen üretimini destekleyen maddeler içerir. Tatlı patates aynı zamanda A ve E vitamini zenginidir. Bu vitaminler güneş kaynaklı hücre hasarının azalmasına yardımcı olan kanserle savaşıcı maddelerdir. Bu kök sebzeyi püre gibi ezilmiş halde cildinize uygulamak cildin elastikiyetinin korunmasına yardımcı olarak genç ve taze görüntüsünün korunmasına destek olur.

AYAK PEELING'İ
Haşlanmış tatlı patatesin kaynatma suyuna ayaklarınızı sokun veya ezilmiş tatlı patatesi esmer şekerle karıştırarak ayağınızın sertleşmiş yerlerine uygulayın. Tatlı patatesin nemlendirici etkisi kurumuş ve çatlamış derinin onarılmasına yardımcı olacaktır.

TONİK
Tatlı patatesi haşladığınız suyu asla atmayın. Belki de temiz gözeneklerin çözümü burada gizlidir! Tatlı patatesin kaynatıldığı suyu tonik olarak kullanabilir, buzdolabına kaldırarak yüzünüzü yıkadıktan sonra cildinize püskürterek gözeneklerinizin arınmasına ve cildinizin taze görünmesine yardımcı olabilirsiniz.

GÖZ ALTINDAKI KOYU HALKALAR
Tatlı patates ciltteki şişliğin azalmasına yardımcı olan antosiyanin bakımından oldukça zengindir. Uzayan iş mesaisi veya saatler boyu süren çalışmadan sonra bu lezzetli çözümü kullanabilirsiniz. Sadece iki yarım daire şeklinde parçalar keserek göz altlarına yerleştirmeniz yeterli. Bu parçalar hem morlukların azalmasına hem de kırışık görüntüsünün azalmasına yardımcı olur.

SAÇ MASKESİ
Tatlı patates saç uzamasına destek olur, parlaklık kazandırır ve kurumuş saçı onarır. A vitamini ve beta karoten zengini tatlı patates kepekli ve yıpranmış saçlara iyi gelir.


BİZE ULAŞIN