Düz karın hakkında her şey

Ayva göbeği. Böyle söylenince belki kulağa seksi geliyor olabilir ama hepimizin hayali her zaman dümdüz bir karın. Çok da çaba sarf etmeden, biraz dikkat ederek, biraz da birkaç basit hareketle bu hayalin gerçek olabileceğini söylesek? Yapmanız gerekenleri sıralıyoruz.

SERPİL ÇEKİN

FOTOĞRAFLAR: IVAN BLIZNETSOV/ISTOCK.COM, DENIRA777/ ISTOCK. COM , RUTHBLACK/ ISTOCK,
5SECOND/ISTOCK, CHRIS ECKERT, IRINA TISCHENKO, DRONG

DURUŞ ÖNEMLİ
Duruş bozukluğu hepimizin mustarip olduğu bir konu. Dışarıdan bakıldığında genel görüşünü kötü etkileyen duruş bozukluğu karnınızın da daha şişkin görünmesine neden olur. İşe duruşunuzu düzelterek başlayın. Omuzlar, dik ve karın içeri. Bu duruş hayatınızın bir parçası olmalı. Ayakta ya da otururken omuzlarınızı dikleştirip karnınızı içeri çekerseniz hem daha fit bir görümüne kavuşur hem de karın kaslarınızı çalıştırmaya başlamış olursunuz.

ŞİŞKİNLİĞİ AZALTIN
Karnın olduğundan daha şişman görünmesinin nedenlerinden biri de gün içinde şişkinlik yaratan yiyecekler yemek. Mayalı ve gazlı gıdalardan uzak durun. Güne hafif ama sağlıklı bir kahvaltıyla başlayın. Lifli gıdalar, sebze, balık, yağsız et, yoğurt, kuru meyve ve kuruyemişler sağlıklı beslenmenin en bilinen yardımcıları. Aynı zamanda düzenli aralıklarla beslenmek, yavaş yemek ve yiyecekleri iyice çiğneyerek yutmak şişkinliği önlemek için basit ama önemli kurallar.

SU HER DERDE DEVA
Su içmenin ne kadar faydalı olduğunu bir kez daha anlatmak niyetinde değiliz ama şunu da söylemek gerekiyor ki, su vücuttan ödem atmanın en iyi yollarından biri. Çünkü vücut susuz kalınca ödem oluşmaya başlıyor ve bu da sizi olduğunuzdan daha şişkin gösteriyor. Bol bol su için.

HAZMETMEK LAZIM
Yapacak bir şey yok; şeker zararlı! Şişkin bir karnın en önemli sorumlularından biri de yiyeceklerin iyi hazmedilememesi. Yavaş yemek iyi bir çözüm ama yemek sonrası tüketeceğiniz taze limon sıkılmış bir bardak soda işleri daha da kolaylaştıracak. Aynı zamanda bağırsaklardaki probiyotikler de sindirim açısından çok önemli. Kullanılan ilaçlar, yanlış beslenme gibi sebeplerden azalan probiyotikleri yerine koymak gerekiyor. Bu sayede sindirim sisteminiz çok daha iyi çalışacak ve bu da kesinlikle karnınızın daha düz görünmesine yardımcı olacak.

KAHVE SADECE KEYİF VERMEZ
Kahvenin bağırsakları çalıştırdığı artık herkes tarafından biliniyor. Gün içinde tüketeceğiniz 1-2 fincan şekersiz kahve hem günün stresini azaltacak hem bağırsaklarınızı çalıştırıp şişkinliğinizi azaltacak!

HER ŞEYİN BİR SAATİ VAR
Hep söylenir, ne kadar uygulanır bilmiyoruz ama akşam yemeğini 'vakitlice' yemek gerçekten işe yarayan bir tüyo. Akşam yemeğini 19:00'a kadar yemiş olursanız bunun hayatınızda ne kadar büyük bir fark yarattığını göreceksiniz. Çünkü akşam hareketler azalıyor, sindirim zorlaşıyor, yağ depolanması daha kolay oluyor. Tamam, arada sırada kaçamaklar olur, çok da stres yapmayın. Bu arada, yoğurt, ayran, salata gibi şeyleri günün istediğiniz saati tüketebilirsiniz.

EGZERSİZ ÖNEMLİ
Beslenme tamam ama egzersiz olmadan çok iyi sonuç alınamayacağı da bir gerçek. fakat endişe etmeyin, çok basit karın hareketleriyle karın kaslarınızı çalıştırmak mümkün. Karın bölgesine odaklanmış birkaç basit egzersiz seçin ve bunu her gün aksatmadan yapın. Üstelik en fazla 10 dakikanızı ayırmak yeterli olacak. Günde yarım saat koşmak, yürümek ya da yüzmek de vücut için çok ama çok önemli.

HER ŞEYİN BİR SAATİ VAR
Hep söylenir, ne kadar uygulanır bilmiyoruz ama akşam yemeğini 'vakitlice' yemek gerçekten işe yarayan bir tüyo. Akşam yemeğini 19:00'a kadar yemiş olursanız bunun hayatınızda ne kadar büyük bir fark yarattığını göreceksiniz. Çünkü akşam hareketler azalıyor, sindirim zorlaşıyor, yağ depolanması daha kolay oluyor. Tamam, arada sırada kaçamaklar olur, çok da stres yapmayın. Bu arada, yoğurt, ayran, salata gibi şeyleri günün istediğiniz saati tüketebilirsiniz.

ŞU TATLI KONUSUNU ÇÖZELİM

Yapacak bir şey yok; şeker zararlı!
Vücuda her türlü zarar veren şeker, çok fazla tüketildiğinde, özellikle karın ve bel çevresinde yağ birikmesine de neden oluyor. Tatlıyı kestiğinizde, bir süre sonra vücudunuzdaki olumlu değişikliği fark edeceksiniz, o yüzden yol yakınken şu tatlıyla ilgili olan konuyu bir çözseniz iyi olur.

UYKU, BİRAZ UYKU...
Uykusuzluk, kilo kontrolünde önemli rolü olan diğer hormonlarda da düzensizliklere neden oluyor. Düzensiz insülin seviyesi, iştahın artmasına, şekerin daha yavaş metabolize edilmesine, hatta şeker hastalığına davetiye çıkarıyor. Büyüme hormonundaki azalma da kilo alımına neden olabiliyor. Ayrıca uykusuzluk nedeniyle vücut, günün yanlış saatinde kortizol hormonu salgılamaya başlıyor. Ve kortizol seviyesindeki artış, özellikle karın bölgesinde yağ depolanmasına neden oluyor. Doğru beslenmeyle birlikte uykunuzu düzene soktuğunuzda kilo vermeye de başlarsınız.

YANLIŞ BİLİYORUZ
Burada hemen bir yanlışlığı düzeltelim, özellikle kasları çalıştırmak için çok ağır hareketler yapmak gerektiği bilgisi doğru değil. Essporto Spor Müdürü Hasan Aytepe, sadece doğru hareketlerle, kasları çok yormadan istenilen sonucu alacağınızı söylüyor ve şunları ekliyor: "Ayrıca İstediğiniz kadar karın kası egzersizi yapabilirsiniz ancak karnınızda yağ varsa ne kadar çalışırsanız çalışın bu yağ tabakası kaslarınızı örtecektir. Yani öncelikle yağ yakımına özen gösterin. Düzgün karın kasları için tek başına karın kası egzersizleri yeterli olmaz, beslenmenizi de ona göre düzene sokmalısınız. 'Çok spor yapar ve az yemek yersem, daha çabuk zayıflarım' diye düşünmek de büyük yanlıştır! Önemli olan yağ kaybetmek ve kas kazanmaktır. Evet, bu şekilde kilo verirsiniz, ama düzenli beslenmeyerek verilen kilo kastır. Bu da metabolizmanızın yavaşlamasına neden olur. Kaslar metabolik olarak yağlardan daha aktiftir. Yarım kilo kas kütlesi günde 30-50 kaloriye ihtiyaç duyarken, yarım kilo yağ kütlesi sadece iki kalori yakar. Unutmayın, forma girmenin başlıca anahtarı beslenmedir. Buna göre düzenli beslenin. Gün içinde hareketli olun. Daha az oturun. Her boşlukta hareket edin. Merdiven kullanın. Hızlı adımlarla yürüyün. Basit karın egzersizleri yapmayı alışkanlık haline getirin."

BİZE ULAŞIN