hormonlarda gizli

YAZI: ANDREA STANLEY
DERLEYEN: LARA AKYEL
FOTOĞRAF: GETTY IMAGES

Mutluluğun sırrını kime sorsanız farklı bir cevap alırsınız. Kimi "çikolata, kahve" şeklinde cevap verirken, kimi konuya daha duygusal bir açıdan yaklaşarak "ailem, arkadaşlarım" diyebilir. Uzun zamandır beklediğimiz ve kafa dinleyeceğiniz seyahate nihayet çıktığınızda ya da terfi aldığınızı öğrendiğinizde kaçınılmazdır mesela. Fakat gelin, kolay yoldan mutluluğu elde etmeye çalışalım. Küçük şeylerden mutlu olmaktan ya da nefes aldığınız her anın tadını çıkarmaktan bahsetmiyoruz. Aksine, bu sefer olaya bilimsel bir açıdan yaklaşıyoruz. Vücudumuzda bulunan altı hormondan birini harekete geçirecek aktivitelere yönelirseniz, motivasyonunuzun yükseldiğini ve kendinizi anında daha iyi hissettiğinizi göreceksiniz.

MUTLULUĞUN 6 SIRRI

Adrenalin
Korktuğunuzda salgılanan kendinizi canlı ve coşkulu hissetmenizi sağlıyor.
Dopamin
Sinir sistemi boyunca sinirsel sinyalleri taşıyan seviyesi, yeni bir şey tecrübe ederken veya şaşırtıcı bir olayla karşı karşıya kaldığınızda yükselir.
Endorfin
Vücudunuzun kendi ürettiği bir ağrı kesici olarak düşünebilirsiniz endorfini. Koşunun rahatlatıcı ve mutluluk verici etkisi koşu sırasında bu hormonu salgılıyor olmanızdan kaynaklanıyor.
Gaba
Sakinleştirici almışsınız etkisi yaratan , kafanızı kurcalayan ve sizi geren ne varsa geri plana atarak gevşemiş hissetmenizi sağlar.
Oksitosin
biriyle bağ kurduğunuzda ya da güven ve sadakat duygularının yoğun hissedildiği anlarda ön plana çıkar.
Serotonin
, özgüveninizin yüksek olduğu ve kendinizi iyi hissettiğiniz anlarda salgılanır.

Yavru köpekle oynayın
Şirin yavrularla vakit geçirmek, hatta sadece fotoğraflarına bakmak bile oksitosini devreye sokar. Masum masum bakan kedi ve köpeklere kim kayıtsız kalabilir ki?

Kendinize odaklanın
Sadece 10 dakikalığına da olsa kendinize vakit ayırıp meditasyon yapmanız, endişelerinizi geri plana itecektir. Gaba hemen üzerine düşeni yaparak sizi gevşeterek mutlu hissetmenizi sağlayacak.

Hareket edin
Hoplayın, zıplayın. Komik görünüyor olabilirsiniz ama hareket etmek modunuzu anında yukarı çeken sihirli bir iksir etkisinde. Aynı şekilde kahkaha atmak ya da kıkırdamak, kasların beklenmedik hareketi sebebiyle salgılamanıza, yani mutlu hissetmenize yol açıyor.

İçinizi dökün
Kafanızı kurcalayan ya da canınızı sıkan ne varsa yakın arkadaşlarınızla paylaşın. Sizin gibi düşünen birileriyle konuşmak o kişiyle yoğun bir bağ kurmanızı sağlar bu da oksitosini devreye sokar. Duruma sizin baktığınız açıdan bakabilen birileri her zaman güvende hissettirir.

Akupunkturu deneyin
Akupunktur iğneleri endorfini tetikleyerek mutluluğun ve huzurun kapılarını açar. Sessiz bir ortamda bulunmak ise gabayı harekete geçirerek sizi sakinleştirir.

Acı biber yiyin
Beynimiz her zaman yeni lezzetlere açtır. Bu sebeple, ne zaman yeni bir şey deneseniz vücudunuz sizi dopamin salgılayarak ödüllendirir. Bir de, yediğiniz şey acıysa, endorfin de dopaminin peşinden yükselişe geçer.

Fomo yerine Jomo
Cuma gecesini her hafta olduğu gibi dışarıda arkadaşlarınızla eğlenmek yerine kendinize ayırmaya ne dersiniz? Gelişmeleri kaçırma korkusu anlamına gelen Fomo'yu (Fear of missing out) unutun ve Jomo'nun (Joy of missing out) yani gelişmeleri kaçırmanın keyfine bakın. Telefonunuz atın bir kenara, bir yüz maskesi yapın ve kitabınıza gömülün.

Dik durun
Sadece dik durarak bile kendinize olan güveni pekiştirirsiniz, bu da endorfini tetikler. Öyleyse kambur durmamak için bir nedeniniz daha var artık.

Bir yabancıya kahve ısmarlayın
Bu önerimiz arka sıranızda latte siparişi veren yakışıklıyla iletişim kurmanız için değil, bu jesti yaptığınız kişiyle aranızda oluşan bağ sayesinde oksitosini devreye sokmak için. Ama bir taşla iki kuş da vurabilirsiniz tabii.

Konsere gidin
Bir etkinliğe katılmak (müzik, sanat ya da ) bir olma duygusunu ön plana çıkarır. O ortamdaki insanlarla ortak şeyler hissettiğiniz için oluşan bağ, oksitosini harekete geçirir ve tatmin duygusu peşi sıra gelir.

Paraşütle atlayın
Cesur olun ve korktuğunuz şeyleri deneyin. Hava dalışı ya da bungee jumping gibi herhangi bir ekstrem spor deneyebilir veya patronunuzdan zam istemek gibi daha az çılgın ama yine de gözünüzü korkutan herhangi bir şey yapabilirsiniz. Avcunuzu terleten ve nabzınızı artıran aktiviteleri yaptıktan sonra hissettiğiniz inanılmaz duygunun sebebi adrenalinden başkası değil.

Spor yapın
yaktığınız zaman vücudunuzdaki endorfini harekete geçirirsiniz. Koltuğa yapışmayıp sağlığınız için bir şeyler yapıyor olmanız dopamini de tetikler. İşi biraz daha büyüterek, spora bir arkadaşınızla gittiğinizde ise oksitosin ve serotonin de yükselişe geçer. Yani mutluluk uzakta değil, hatta spora gitmek kadar yakın.

BİZE ULAŞIN