Stres diyetiyle 15 günde form kazanın

Stresli bir hayatınız mı var? Bu sadece sağlığınız değil, formunuz için de önemli bir tehdit! Stresin olumsuz etkileriyle savaşmak için hafif ama besleyici besinlerden oluşan bir diyete ihtiyacınız var. Üstelik bu diyet hem stresin getirdiği kilolarla vedalaşmanızı hem de kendinizi daha huzurlu hissetmenizi sağlayacak.

FOTOĞRAF: ALLIE KIRCHER

Bir haftalık "Relaks Diyeti" stresin getirdiği kiloları götürecek
Hem rahatlamak, hem de zayıflamak; mümkün mü? Kesinlikle! Mineraller, lifler ve proteinler açısından zengin bu diyet fazla kilolarınızdan kurtulmanızı sağlayacak. Üstelik beden kitle endeksinizle metabolizmanıza bağlı olarak haftada bir ile iki vermenizi sağlayan diyet programında rahatlamanızı kolaylaştıracak önerileri de bulacaksınız. Bu diyeti ve önerilen egzersizleri üst üste iki hafta boyunca uygulayabilirsiniz.


4 TEKNİKLE STRESİ KOVUN

1.Yemeğinizi sofrada yiyin
Asla bilgisayar başında, televizyon karşısında ya da başka bir şeyle uğraşırken yemeyin. Düzenli, güzel kurulmuş sofralarda yemek yemeye ve bunu mümkün olduğunca yavaş yavaş yapmaya özen gösterin.

2.Besleyici yiyecekleri seçin
Canınız bir şeyler atıştırmak istediğinde ya da açlık ve krizleri dayanılmaz hal aldığında değeri düşük ama besin değeri yüksek besinleri tercih etmeye çalışın. Meyve, yoğurt ve kepekli bisküviler en akıllıca seçimlerden...

3.Kahveyi sınırlayın
Kahveye olan bağımlılığınızı elinizden geldiğince terk etmeye bakın... yerine yeşil çay başta olmak üzere çeşitli bitki çaylarını tercih etmeniz son derece yerinde olacak. Ayrıca, bunları şekersiz içmeniz gerektiğini de unutmayın.

4.Ara öğünleri atlamayın
Her ana öğünden sonra, 150 kaloriyi aşmayan bir ara öğün planlayın. Bu öğünler, hem ana öğünlere arasında çok acıkıp aşırı yemenizi önleyecek hem de plansız biçimde abur cubur tüketmenizi engelleyecek.


Atıştırmak yatıştırır ama...
Yemek yemenin, bir şeyler atıştırmanın yatıştırıcı etkisini herhalde hiç kimse inkar edemez. Koca bir kutu ya da bir paket dolusu rengarenk çoğu zaman sıkıntılarımızı hafifletebiliyor. Ancak madalyonun bir de öbür yüzü var: aşırı şeker tüketimi insülin salgısının önce yoğun şekilde artmasına ardından da düşmesine neden oluyor. İnsülin salgısı azalınca ani açlık krizlerine giriyor ve mutlaka bir şeyler yemek istiyoruz. İşte kısır döngü böyle başlıyor, yağlar vücudumuzda depolanıyor, kalıyor. Peki, kendisini yemek yemek haricinde bir şeyle yatıştıramayanlar kilolu olmaya mahkum mu? Tabii ki, hayır. Burada anahtar doğru besini seçmek. Canınız bir şeyler atıştırmak istediğinde mutlaka cipslere, pastalara ve şekerlere saldırmak zorunda değilsiniz. Meyveler, ceviz, badem, fındık gibi çerezler, doğal yoğurtlar, müsli ve kepekli bisküviler yeme ihtiyacınızı gidermek için son derece ideal. Üstelik bunlar aşırı şekerli olmadıkları, kötü karbonhidratlar içermedikleri için ani açlık krizlerine girmenizi, yağ depolamanızı da engelleyecekler. Stresle başı dertte olanların imdadına yetişecek bir diğer şey de magnezyum. Magnezyum açısından zengin besinlerden bol bol tüketerek vücudunuzun stresle daha kolay savaşmasını sağlayabilirsiniz.

Doğal yatıştırıcılar hizmetinizde
Her biri magnezyum deposu olan bu besinler için gerçek birer "stres kovar" dersek, yanılmış olmayız. İşte doğal yatıştırıcılar ve her birinin içerdiği magnezyum oranı.

BİZE ULAŞIN