yaktıran 10

Kilo vermek için sihirli bir yöntem yoktur ancak, tükettiğiniz bazı besinler yağ yakımına diğer besinlere göre daha fazla etki ederek, hayalinizdeki forma kavuşmanız için size yardımcı olabilir.

Eğer diyetinizde tükettiğiniz besinlere, yeterli yapmaya, yeterli ve kaliteli bir şekilde uyumaya, yeterli sıvı alımına ve tükettiğiniz miktarlarına iyi dikkat ederseniz vermemeniz için hiçbir neden yoktur.

1-Avokado
​Avakado yüksek içeriğine sahip bir besindir, iyi haber ise bu yağların yapısının tekli doymamış olmasıdır. Yeni araştırmalar doymamış yağ tüketen kişilerde karaciğer ve karında daha az yağ depolandığını göstermiştir.

2-Acı biber
Jalapenos ve chilis gibi biberler yağ yakıcı etkiye sahip olabileceği düşünülen kapsaisin içerir. Araştırmalar kapsaisinin insanlarda yağları okside ederek, karın çevresini incelttiğini göstermiştir. Kapsaisinin, vücudunuzun dinlenme anında da yağ ve kalori yakımını artırdığı tespit edilmiştir.

3-Hindistan cevizi yağı
Yağ yakıcı bir etkiye sahip olan yağı, bu etkisini de tamamen vücutta yağ olarak depolanmak yerine, enerji olarak kullanılan orta zincirli trigliserid içermesine borçlu.

4-Yağsız et
Protein, termojenik bir etkiye sahiptir. Bu da diğer besinlerle karşılaştırıldığında daha çok kalori yakmak anlamına gelmektedir. Siz de daha az kalori alıp daha çok kalori yakmak istiyorsanız, tercihinizi tavuk göğsü gibi beyaz etlerden yana kullanabilirsiniz.

5-Badem
ve yağlı tohumlar içerdikleri protein sayesinde, metabolizma hızını artırma etkisi olan kasların yapımına yardım eder.

6-Brokoli
, sülforafan içeriği sayesinde aynı zamanda yağ hücrelerinin yakımına da yardımcı oluyor.

7-Muz
ve kurubaklagillerde bulunan dirençli nişastanın vücuttaki yağ oranı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Nişasta bağırsaklarda bulunan iyi bakteriler tarafından yağ asidine dönüştürülür ve yemek sonrası yağların birikmesini önleyerek uzun vadede obezitenin azalmasına yardımcı olur.

8-Yeşil çay
American Journal of Clinical Nutrition, yayımladığı raporda gün içinde birkaç fincan içmenin bir tip fitokimyasal olan kateşin içeriği sayesinde metabolizmayı etkilediğini, yağ oksidayonu ve termogenezisi artırmaya yardımcı olabileceğini belirtmiştir.

9-Tam tahıl
Yıkılmak için verdiğinin iki katı kaloriye neden olan tam mı yoksa sizin için laboratuvarda yıkımı çoktan gerçekleşmiş, işlenmiş ürünler mi? Doğru seçeneği tercih ettiğinizi varsayarsak, bu durumda mutfağınızda kahverengi pirinç gibi tam tahıl ürünlerini kullanmak akıllıca bir seçim olacaktır.

10-Mercimek
Mercimek, demir içeriği çok yüksek bir besindir. Eğer vücudunuz için elzem demir gibi bir besin ögesi eksikliğine sahipseniz, metabolizmanız yavaşlar.

BİZE ULAŞIN