Forma girmenizi sağlayacak şarkılar

Daha iyi ağırlık kaldırmanın ve koşmanın sırrı aslında iyi düşünülerek hazırlanmış müzik listelerinden geçiyor.

DERLEYEN: REYHAN GÜNEŞ
FOTOĞRAFLAR: GEBER86/ISTOCK.COM

Egzersiz salonlarında geçirdiğiniz zamanların ne kadar zorlayıcı olabildiğinin farkındayız. Bu yüzden motivasyonunuzu yüksek tutmak adına ihtiyacınız olanın herhangi bir müzik listesi olmadığını biliyoruz. Ancak bilim insanları işin içinden çıkmakta zorlandığımızı fark etmiş olacak ki, Brunel Üniversitesi'nden Dr. Costas Karageorghis, son 25 yılını hangi müziklerin ne tür egzersizlerde etkili olduğunun analizini yaparak geçirmiş, işte favorileri...

ISINMA
Şarkı: Just Like Fire, Pink.
Uzman görüşü: Karageorghis, egzersiz esnasında dakika başına düşen vuruş sayısını yani tempoyu kademeli olarak artırmanızı tavsiye ediyor. Just Like Fire şarkısının temposu kısmen düşük olsa da sözleriyle daha aktif olmanız konusunda motive ediyor.
Anlamı: Egzersizin en temel kısmı iyi ısınmadır. Bacak, kol ve boyun gibi bölgeler spor öncesinde yeterince ısınmazsa sakatlığa neden olabilir. Çok yüksek tempolu şarkılar bu aşamaya uygun değildir.
Alternatif: Fancy, Iggy Azalea ve Charli XCX.

KOŞU BANDI
Şarkı: Runnin' (Lose It All), Naughty Boy ve Beyoncé
Uzman görüşü: Bu aşamada koşu temponuzu müziğin ritmiyle eşlemeye çalışın. Uzun adımlarla koşmanıza olanak sağlayan bu şarkı aynı zamanda zihninizde ilham verici imaj oluşmasına yardımcı olabilir.
Anlamı: Sürekli 'koş' kelimesinin kullanıldığı şarkıyla egzersiz esnasında motivasyonunuz ister istemez artacak ve şarkının temposuna hızla ayak uyduracaksınız.
Alternatif: Ran, Future Islands.

KARIN EGZERSİZLERİ
Şarkı: Can't Stop The Feeling, Justin Timberlake
Uzman görüşü: Bu egzersiz esnasında temponuzu bir nebze yavaşlatıp iyi hissetmenizi sağlayacak sözlerin ağırlıklı olduğu şarkıları seçebilirsiniz. Özellikle içinde koro olan şarkılar hareketi kamçılayacaktır.
Anlamı: Kulağınızda sürekli sizi harekete davet eden Justin Timberlake sesi olduğunda bu teklifi reddetmek oldukça zorlaşıyor.
Alternatif: Adventure Of A Lifetime, Coldplay.

INTERVAL EGZERSİZ
Şarkı: This Is What You Came For, Calvin Harris ve Rihanna.
Uzman görüşü: Egzersiz rutininize sadık kalıp kalmayacağınız duygusal hafızanıza bağlıdır. Tekrar spor yapmayı düşündüğünüzde size kendinizi iyi hissettirecek müzikler seçin.
Anlamı: Yüksek yoğunluklu interval egzersizler her zaman zorlayıcıdır. Bu yüzden modunuzu yükseltecek müzikler tercih edin.
Alternatif: Feel Invincible, Skillet.

AĞIRLIK KALDIRMA
Şarkı: Too Good, Drake ve Rihanna.
Uzman görüşü: Ağırlık kaldırırken daha düşük tempolu ve sabit ritimli şarkıları seçerek temponuzu tutturabilirsiniz.
Anlamı: Ağırlığı indirme ve kaldırma temponuz müzikle uyum içinde olduğu sürece vazgeçme veya ağırlığı düşürme ihtimaliniz neredeyse ortadan kalkar.
Alternatif: There's Nothing Holdin' Me Back, Shawn Mendes.

SOĞUMA ESNASINDA
Şarkı: Scars To Your Beautiful, Alessia Cara.
Uzman görüşü: Egzersiz sonrası nabzınızı normal seviyeye indirmenize yardımcı olacak müzikler seçin. Alessia Cara'nın sakinleştirici sesi yorgunluğunuzu bir kenara bırakıp rahatlamanıza yardımcı olabilir.
Anlamı: Hızlı kalp atışlarınız sakinleştirici müziğin temposuyla uyum göstermeye başlar.
Alternatif: Water Under The Bridge, Adele.

DAHA HIZLI KOŞU
Şarkı: That's What I Like, Bruno Mars.
Uzman görüşü: Hızlı temposu ve onaylayan sözleriyle şarkı sizi hemen içine çekecektir.
Anlamı: Ne kadar hızlı tempolu müzik dinlerseniz bacaklarınızı o kadar hızlı çalıştırırsınız.
Alternatif: Break Free, Ariana Grande.

MÜZİĞE ALTERNATİF
Bazı sporcular (özellikle uzun zamandır egzersizle iç içe yaşayanlar) spor yaparken müzik dinlemeyi dikkat dağıtıcı bulabilir. Siz de bu gruba dahil olduğunu düşünenlerdenseniz spor esnasında nefe alışverişinize (hareketin zorlayıcı kısmında nefesinizi verin) veya kaslarınızın çalışmasına odaklanarak motivasyon sağlayabilirsiniz.

BİZE ULAŞIN