İyi bir için altın maddeler

Mışıl mışıl uyumak, ertesi güne hazır ve zinde kalkmak istiyorsanız, bu maddeleri uygulamaktan kaçınmayın. Emin olun pek çok faydası var...

sunu bir türlü düzene sokamayanlar için uykusunu alıp ertesi e uyanmak ulaşılmaz bir hayal değil. Günlük ınızda, çevrenizde ve uyku öncesinde yapacağınız birkaç değişiklik, ertesi güne olduğunuzdan daha iyi uyanabilmenizi sağlayacak. Bu altın gibi maddeler, sizi mışıl mışıl uyutacak...

1-EGZERSİZ
Egzersiz, iyi bir uyku kalitesi sağlar. 10 dakikalık kısa bir bisiklet ya da yürüyüş bile gece uykusu kalitesini belirgin bir ölçüde artırır. Ancak, uyku vaktinize yakın bir zamanda yoğun egzersizler yapmayın.

2-ZİHNİNİZİ DOLDURMAYIN
Uyku öncesi aşırı duygusal konuşmalar ya da ortamlardan kaçının. Bu hem uykunuzu ve dolaylı olarak da rüyalarınızı olumsuz etkiler.

3-UYKU ÖNCESİ AKTİVİTELER
Uyku öncesinde, gevşetici bir alışkanlık edinin. (Ilık duş, kitap okuma, hafif germe egzersizleri, meditasyon gibi…)

4-IŞIK
Gün boyu doğal ışığa maruz kalın. Gece, odanız çok aydınlık olmasın. Uyku sırasında mağruz kalacağınız , melatonin hormonunun salgılanmasını azaltarak hem uyku kalitenizi düşürür, hem de sağlığınızı olumsuz yönde etkiler.

5-YATAK ODASI VE YATAK DÜZENİ
Çarşaf ve nevresiminiz uygun, yastık ve yatağınız rahat olsun. Yatak odanız sıcak hatta ılık değil serin olmalı. Vücudu uykuya hazırlayan işaretlerden biri de çevre ısısının düşmesidir.

6-ELEKTRONİK CİHAZLAR
Rahatsız edici, gürültülü alarmlar kurmayın. Bu alarmlar vücutta beklenti kaygısı yaratır. Yatak odanızda televizyon, cep telefonu gibi ışık ve ses kaynakları size yakın konumlarda bulunmamalı. Gerekirse koyu perdeler, pervane, hava nemlendirici düzenekler, kulak tıkaçları bulundurabilirsiniz.

7-ZAMANLAMA
Yatağa mümkün olduğunca erken gidin, 23.00 en idealidir. Çünkü 23.00 ve 01.00 arası adrenal sistemimizin yenilenme zamanıdır. Bu sırada uykuda olsanız iyi olur. Safra kesesi de bu dönemde toksinleri vücuttan atar. Uyanıksanız, toksinler karaciğere geri döner.

8-ŞEKERLEME
Gün içinde şekerleme yapıyorsanız, 30 dakikayı geçmesin. Fazlası, gece uykusunu olumsuz etkiler.

9-ENERJİ AKIŞINI DEĞİŞTİREN ALIMLAR
Yatmadan önce kafein, nikotin gibi uyarıcılardan uzak durun. Uykudan 2-3 saat önce yüksek proteinli bir atıştırmalık, 1 meyve yiyebilirsiniz. Bu yiyecekler uyku düzenleyici hormonların yakımını arttırır. Ancak tahıl ve şekerden uyku ritmini bozmasından dolayı, uzak durun. Yağlı, kızarmış, baharatlı, sirkeli, karbonatlı yiyecek ve içeceklerden kaçının.

10-İLAÇLAR
Mümkün olduğu kadar gereksiz ilaç kullanmayın. İlaçların çoğu hem uyku düzenini hem de vücuttaki çoğu organı etkiler.

BİZE ULAŞIN