Wellness diline ne kadar hakimsiniz?

Spor salonunda egzersiz arkadaşlarınızın sohbetleri esnasında duyduğunuz terimler karşısında sağlıklı yaşam yolunda geride kaldığınızı hissedebilirsiniz. Cosmo, sizler için hazırladığı wellness sözlüğüyle karşınızda.

DERLEYEN: REYHAN GÜNEŞ

FOTOĞRAFLAR: PIXELEYES, IVAN101 / ISTOCKPHOTO.COM

Bikram ve Vinyasa yoganın farkını anlamanın verdiği gururla hayatınıza devam ederken şimdi de insanların Nauli yogadan bahsettiğini duymaya başladınız, değil mi? Neredeyse her ay yeni bir süper besin veya egzersiz metoduyla karşılaştığımız şu günlerde wellness sektörünün nabzını tutmak hayli zor. Son zamanlarda karşımıza çıkan terimler, anlamları ve hayatınızda nasıl uygulayabileceğiniz hakkında bilgi edinmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

1 KAKTÜS SUYU
Kaktüs meyvesinden elde edilen kaktüs suyu, cildin genç kalmasına yardımcı olan betalain adlı antioksidan açısından oldukça zengin.

2 YOSUN YAĞI
Su yosunundan elde edilen yosun yağında çok fazla fonksiyonel yağ asidi bulunuyor. Omega- 3, DHA ve EPA olarak da bilinen bu maddeler, kolesterolü dengeleyip kan yağlarını kontrol altına alıyor, inflamasyonu ve kalp rahatsızlıkları, kanser ve kireçlenme gibi kronik rahatsızlıkların ortaya çıkma riskini azaltıyor.

3 ANIMAL FLOW
Kendi vücut ağırlığınızla ilkel hayvanların hareketlerini taklit ederek mobilitenizi, gücünücü ve dayanıklılığınızı artırmanıza yardımcı olan spor dalı.

4 BARREFUSION
Wellness dünyası farklı spor dallarını bir araya getirmeyi sever. Barrefusion da bu trendi takip ederek yoga, pilates ve bale gibi üç klasik metodu birlikte uygulamanızı sağlıyor. Egzersizler duruşunuzun düzelmesine, kas kuvvetinizin artmasına, esnekliğinizin ve dengenizin gelişmesine yardımcı oluyor.

5 FLOATFIT
Su içinde yapılan egzersizlerin çiçekli mayolarını giymiş, bonelerini takmış yaşlı kadın gruplarına hitap ettiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Floatfit, suyun üzerinde yüzen egzersiz matı üzerinde yüksek yoğunluklu egzersizler yaptırarak formda kalmanızı sağlıyor. Farklı kas gruplarının çalışmasını hedefleyen egzersizin yarım saatte ortalama 400 kalori yaktırdığı söyleniyor.

6 CHAGA MANTARI
Yepyeni süper besinimiz chaga mantarına merhaba deyin. Yüzyıllardır geleneksel Çin tıbbında kullanılan bu mantar, kolesterolü düşürmeye ve kan şekerini dengelemeye yardımcı olan betulin bileşeni içeriyor.

7 KIZILÖTESI SAUNA
Hava yerine güneşin sağlıklı ışınlarıyla vücudunuzu ısıtıyor. Bu ışınlar geleneksel saunalardan farklı olarak deriyi ve solunum sistemini fazla ısıya maruz bırakmıyor. Kızılötesi saunaların yüksek kan basıncısı düşürmeye, dolaşımı düzenlemeye ve yaşlanma etkilerinden korunmaya destek olduğu iddia ediliyor.

8 KETOJENİK DİYET
Minimum seviyede karbonhidrat tüketerek yağ ve protein alımını destekleyen beslenme düzeni sayesinde vücut, enerji sağlamak için yağ yakmak zorunda kalıyor. Amerika'da yapılan bir araştırmaya göre, ketojenik diyet yağ tüketimini kısıtlayan diyetlere oranla iki kata kadar fazla kilo vermeyi sağlıyor.

9 MEGAFORMER
İlk duyduğunuzda yeni bir aksiyon filmini andıran bu egzersiz çeşidi, Kim Kardashian ve Alessandra Ambrosio gibi ünlülerin favorisi. Pilates ve vücut geliştirme egzersizlerini birleştirerek 50 dakikada 700 kaloriye kadar yakmaya yardımcı oluyor.

10 KURUYEMİŞ YAĞLARI
Hindistan cevizi yağından sonra şimdi sahne sırası kuruyemiş yağlarında. Badem, ceviz, makademya ve yerfıstığı yağları kolesterol seviyesini düşürüp kalp hastalıkları ve kalp krizi riskini azalttığından sağlıklı beslenme tutkunlarının yeni gözdesi.

11 SORGUM
Boyu üç metreye kadar ulaşabilen buğdaygiller ailesine ait bu bitki, glüten içermiyor ve antioksidan, vitamin ve protein açısından zengin. Kinoanın yerini önümüzdeki aylarda sorgum bitkisinin alacağını söylesek yanlış olmaz.

Yeni süper besinlerle tanışsak da ceviz gibi mucizevi besinler diyetimizde her daim varlığını sürdürüyor.

BİZE ULAŞIN