Hamile kalamıyorsanız dişçiye gidin

Dünya genelinde pek çok çift bebek sahibi olmak için uğraşıyor başarılı olamıyor ve çoğu zaman da bu başarısızlığın sebebi koca bir soru işareti olarak gizemini koruyor. Oysa, kısırlığa yol açan faktörler arasında akla hiç gelmeyecek sebepler başı çekebiliyor. Tıpkı diş eti sorunları gibi...

FOTOĞRAF: GETTYIMAGES.COM

UZUN ZAMANDIR BEBEK SAHİBİ OLMAK İSTİYOR ANCAK BAŞARILI OLAMIYORSUNUZ.
Jinekologlar, ürologlar hatta endokrinoloji uzmanları; başvurmadığınız uzman kalmadı... Peki, çözümün diş hekiminde olacağı hiç aklınıza gelir miydi? Diş eti hastalığı olan kadınların hamile kalma ihtimalinin diğerlerine göre dört kat daha düşük olduğunu bilseydiniz sanıyoruz bu soruyu "evet" diyerek yanıtlardınız. Gerçekten de diş eti hastalıklarına yol açan bazı bakteriler, hamile kalmayı da güçleştirebiliyorlar. Biz de, bu konuda ayrıntılı bilgiyi Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen'den aldık.

EMBRİYONUN TUTUNMASINI ENGELLİYOR
"Çocuk sahibi olmayı isteyen kadınlar diş etlerine dikkat etmeli ve kontrol ettirmeli. Diş eti enfeksiyonuna sebep olan bakteriler gebe kalma sürecini uzatıyorlar" diyen Görgen ekliyor: "Dişeti hastalığına neden bu olan P.Gingivalis isimli bakteri tükürükte bulunuyor ve bir yıl içindeki hamile kalma ihtimalini dört kat azaltıyor. Bu bakteri hem diş etlerini hem de diş eti altında bulunan kemik dokusunu enfekte ederek, gebe kalma olasılığını düşürüyor." Diş eti ve çene kemiği enfeksiyonlarının vücutta inflamasyona neden olarak yumurtlamaya ve embriyonun tutunmasına engel olduğunu da belirten Görgen, bu inflamasyon durumunun hormon üretimini olumsuz etkilediğini ve endometriosis hastalığına benzer etki oluşturduğunu da hatırlatıyor.

ARAŞTIRMALARLA KANITLANMIŞ
Peridontal yani diş eti enfeksiyonları, kısırlığa katkıda bulunan önemli sebeplerden biri. Bu hastalığa yol açan bakteriler, diş eti enfeksiyonu klinik olarak belirti vermeden önce bile sistemik etkisini gösterebiliyor. Bu nedenle üreme çağındaki kadınlar ağız sağlığına özen göstererek düzenli kontrollerini kesinlikle ihmal etmemeli. Diş problemi ve kısırlık arasındaki bağlantı Helsinki Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmayla da kanıtlanmış. Araştırmacılar, 19-42 yaş aralığındaki sağlıklı ve hamile kalmaya uğraşan 256 kadını çalışmaya dahil etmişler. Ağız-diş ve jinekolojik muayeneleri yapılmış ve 12 ay boyunca hamilelik durumları takibe alınmış. Bir yıl sonunda hamile kalamayan kadınların tükürüğünde en sık saptanan bakteri P.Gingivalis olmuş. Hamile kalma oranının, diş eti hastalığı olmayan ve bakteri saptanmayan kadınlarda, bakteri taşıyan kadınlara göre, dört kat daha fazla olduğu ortaya çıkmış.

NÜFUSUN YÜZDE 20'SİNİ ETKİLİYOR
Peridontitis, dişleri destekleyen dokunun bakteriyel inflamasyon ve tedavi edilmezse diş kaybına bile yol açabiliyor. Çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar düzenli diş muayenesini ve folat takviyesini unutmaması gerekiyor. Diş eti hastalıkları ve iltihabı tüm dünyada önemli bir sağlık sorunu ve 35-44 yaş arasındaki nüfusun yüzde15-20'sini etkiliyor.

BİZE ULAŞIN