İşitme kabiliyetinizi korumak için işitme diyeti

Kulaklıklarınız kulağınızda müzik dinlerken, diskoda kendinizi ritme kaybetmiş dans ederken ya da sinemada muhteşem efektleri içinizde hissederken aklınıza gelen son şey bir gün işitme duyunuzu kaybedeceğiniz olur. Oysa tıpkı cilt sağlığınız, göz sağlığınız ve genel tüm sağlığınız gibi onu da korumak ilk adımları atmaya bugünden başlamalısınız.

ELİF NAZLI DURAN

FOTOĞRAF: CHRIS ONKEN

Kulaklıklarınız kulağınızda müzik dinlerken, diskoda kendinizi ritme kaybetmiş dans ederken ya da sinemada muhteşem efektleri içinizde hissederken aklınıza gelen son şey bir gün işitme duyunuzu kaybedeceğiniz olur. Oysa tıpkı cilt sağlığınız, göz sağlığınız ve genel tüm sağlığınız gibi onu da korumak ilk adımları atmaya bugünden başlamalısınız.

Bazı şeylerin ne kadar kıymetli olduklarını ancak onları kaybedince anlayabiliriz. Aslında hayatımızın her anında çok önemli yeri olan işitme duyumuz da işte bunlardan biri. İşitme kapasitemizdeki ufacık bir azalma bile hayat kalitemizi son derece olumsuz etkileyebiliyor. Öte yandan pek çok kişi, yaşa bağlı olarak işitmenin azalmasının sıradan bir durum olduğuna inanıyor. Oysa uzmanlar bunun tam aksini savunuyor ve özellikle doğru beslenmeyle işitme sağlığımızın yaşlılıkta da gençlikteki kadar güçlü kalabileceğini savunuyor. İstanbul Aydın Üniversitesi VM Medical Park Florya Hastanesi'nden Kulak Burun Boğaz Uzmanı Opr. Dr. Melih Çiçek de, işitme sağlığının doğru besinlerle korunabileceğini belirtiyor ve bu doğru besinleri açıklayarak herkese işitme diyetine uymayı öneriyor.

POTASYUM
Potasyum, kanınızdaki ve vücut dokusundaki sıvı miktarının düzenlenmesinden sorumlu bir mineral. Potasyumun doğru miktarda tüketilmesinin işitme sağlığımız üzerinde de çok büyük etkisi var. Çünkü iç kulakta bulunan ve kulağımızın duyduğu sesleri, beynin ses olarak yorumladığı elektriksel dürtülere dönüştüren sıvı zengin bir potasyum kaynağına bağlı. Daha Fazla Potasyum Almak İçin: Patates, ıspanak, lima fasulyesi, domates, kuru üzüm, kayısı, muz, kavun, portakal, yoğurt ve süte yönelin.

FOLİK ASİT
Folik asit, vücudumuzun yeni hücre oluşturma kabiliyetine destek veren oldukça kritik bir element. Yapılan bazı çalışmalar, folik asit takviyelerinin işitme kaybını belirli ölçüde giderebildiğini ortaya koyuyor. Güçlü bir dolaşım, iç kulaktaki tüysü hücrelerin sağlıklı ve düzgün şekilde çalışmasını sağlayan önemli bir etken. Daha Fazla Folik Asit Almak İçin: Organ etleri (sakatat), ıspanak, brokoli ve kuşkonmaz folik asit bakımından en zengin gıdalar.

MAGNEZYUM
Michigan Üniversitesi Kresge İşitme Araştırma Enstitüsü'nde yapılan araştırmalar, magnezyum desteği alan kişilerin (A, C ve E vitamini ile birlikte) gürültüye bağlı işitme kaybına karşı korunduğunu gösteriyor. Bilim insanları, bunun, magnezyumun yüksek sesler sırasında yayılan serbest radikallerin etkilerini -neredeyse iç kulaktaki narin saç hücreleri için koruyucu bir bariyer gibi- savaşmasına bağlı olduğunu belirtiyor. Ayrıca iç kulakta yeterli magnezyum bulunmaması, kan damarlarının küçülmesine ve o bölgede değerli oksijenin kaybolmasına yol açıyor. Daha Fazla Magnezyum Almak İçin: Muz, enginar, patates, ıspanak, domates ve brokoli. Özellikle bahar taze enginar için iyi bir zaman. Sebzelerin yoğurda daldırılması daha fazla potasyum almanızı sağlıyor.

ÇİNKO
Çinko vücudun bağışıklık sistemini güçlendiren aynı zamanda hücre büyümesi ve iyileşmelerden sorumlu değerli bir mineral. Çinko, bu sayede de soğuk algınlığına ve hatta sinir bozucu kulak enfeksiyonlarına neden olan mikropları yok etmekte son derece yararlı. Bazı çalışmalar, çinkonun bazı kişilerde kulak çınlamasın ortadan kaldırılıp, tedavi edilmesinde de etkili olduğunu ileri sürüyor. Ancak unutulmamalı ki, çinko, antibiyotik ve idrar söktürücü ilaçlarla etkileşime giriyor; bu nedenle takviyeleri kullanmadan önce mutlaka doktora danışmalı. Daha Fazla Çinko Almak İçin: Sığır eti, tavuk eti, kaju fıstığı, badem, fıstık, fasulye, bezelye, mercimek, istiridye ve koyu çikolata çinko bakımından son derece zengin gıdalar arasında başı çekiyor.

BİZE ULAŞIN