Kendinizi daha iyi hissetmenin 5 yolu

FOTOĞRAF: CHRIS CLINTON

Yorgunluk
Şimdi Çözün:
Gözlerinizi kapayın ve ellerinizi karnınıza koyun. Böylece nefes alıp verirken karın bölgenizin beş saniyede bir inip kalkmasını hissedin. Yavaş ve dengeli nefes alıp vermek stresinizi azaltıp tansiyonunuzu düşürecektir. Böylece yorgunluğunuzu üzerinizden atmış olacaksınız.

Kesin çözüm: Kadınlarda görülen kronik yorgunluk sorununun bir başka nedeni de kansızlık ki bu da genellikle yoğun geçen adet dönemlerindeki kan kayıplarına dayanıyor. Günde 18 miligram yağsız et ve yeşil sebze yiyerek bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Tabii ki durumunuzu doktorunuza danışmayı ihmal etmeden.

Araç tutması
Şimdi çözün:
Seyahatte; özellikle uzun süreli uçak ve otobüs yolculuklarında ortaya çıkan mide bulantısı ve halsizlik hissi size sıkıntı verebilir. Bu sorun, gözleriniz ve iç kulağınız beyninize çelişkili sinyaller gönderiyorsa ortaya çıkar. Eğer yolculuk sırasında etrafa bakıyorsanız kendinizi kötü hissedebilirsiniz. Bu nedenle ileri doğru bakarak seyahat etmelisiniz.

Kesin çözüm: Yolculuktan önce, protein ağırlıklı bir yemek yiyin. Az yağlı peynirli ve hindi fümeli bir sandviç ideal bir seçenek olabilir. Uzmanlara göre protein mide bulantısını karbonhidratlara göre çok daha az tetikliyor.

Ağız Kokusu
Şimdi çözün:
Bir kaşığı dilinizin üzerine yerleştirin ve arkadan öne doğru bastırın. Bu hareket dilinizin üzerini kaplayan mukusun içerisinde bulunan ve ağzın içinde kötü bir nefes oluşmasına neden olan bakterilerin yok olmasına yardımcı olur.

Kesin çözüm: Dişinizi düzenli fırçalamayı ve diş ipi kullanmayı kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Ağzınızın hiç kuru kalmamasına da özen gösterin. Çünkü ağız içi bakterilerinin en rahat gelişim alanları kuru ortamlardır. Ayrıca dil üstü dokusunu temizleyen fırçalar kullanabilirsiniz.

Kramp-Kas Kasılması
Şimdi çözün:
Kaslarınızı esnetin ve 30 saniye boyunca öyle kalmasını sağlayın. Kramp geçene kadar bu egzersizi aralıklarla tekrarlamaya devam edin. Uzmanlar esnemenin kramp oluşumuna sebep olan sinirleri yatıştırdıklarını söylüyorlar.

Kesin çözüm: Kasların kasılması potasyum veya kalsiyum eksikliğinden de kaynaklanıyor olabilir. Spor yapmadan yarım saat önce, bolca potasyum içeren muz ya da her iki besin maddesini de içeren yeşilliklerle dolu bir tabak salata yemek bu şikayeti çözmenize yardım edecektir.

Şişkinlik ve Gaz
Şimdi çözün:
Uzun bir süre boyunca hareket etmeden oturmak karnınızda ya da bağırsaklarınızda gaz baloncuklarının oluşmasına sebep olabilir. Özellikle aerobik gibi egzersizlerle vücudunuzun açılmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca kısa mesafeli bir yürüyüşün bile sindirim sisteminize iyi geleceğini ve hareketsizliğin yol açtığı sorunları ortadan kaldıracağını unutmamalısınız!

Kesin çözüm: Soda ve fasulye gibi yiyeceklerle içecekler genelde şişkinliğin suçlusu olarak bilinirler fakat aslında her metabolizma birbirinden farklıdır. Bu nedenle tavsiyemiz son zamanlarda sıklıkla gündeme gelen kişiye özel besin intoleransı testlerini yaptırmanız olacak. Böylece hangi gıdaların sizde şişkinliğe ya da rahatsızlığa sebep olduğunu rahatlıkla öğrenebilir ve hayatınızı kolaylaştıracak önlemleri alabilirsiniz.

Cosmopolitan


BİZE ULAŞIN