Sabah insanı olmanın 6 basit yolu

Eğer sabahları güne başlamakta zorlanıyorsanız, yalnız değilsiniz. Birçok insan asla “sabah insanı” olamayacağını söylese de aslında o alarm erteleten insandan, sabah “zınk” diye uyanan insana dönüşmek için sadece birkaç basit adım atmanız yeterli.

DR.MEHMET ÖZ

FOTOĞRAF:GEORGERUDY/ ISTOCK.COM

Aşağıdaki 6 basit yöntemi deneyerek sabahlarınızı işkence olmaktan çıkarın. Belki hiçbir zaman sabah aşığı olmayacaksınız ama en azından güne erken başlamak sizin için daha kolay hale gelecek.

İyi Bir Gece Uykusu
Evet, herkesin aklına ilk gelecek madde bu olabilir ama bu gerçekten de ilk adım. Nasıl ki spor yapmak veya sağlıklı öğünler hazırlamak için vakit harcıyorsak uyku için de harcamalıyız. Hatta belki de daha fazla harcamalıyız çünkü vücudunuz hafıza güçlendirme ve bunun gibi tüm işlemlerini uyku sırasında gerçekleştiriyor. İyi uyumak yalnızca yorgunluğunuzu almakla kalmaz aynı zamanda sabah da iyi hissetmenizi sağlar çünkü kaliteli bir uyku daha düşük stres seviyesi ve genel olarak daha pozitif bir ruh hali ile ilişkilendirilir.

Gece Rutininiz Olsun
Dijital olmayan, basılı bir şeyler okumayı, size iyi hissettiren bir yüz maskesi yapmayı veya kafein içermeyen, sakinleştirici çay içmeyi deneyin. Uyumadan önce tüm ekranlardan uzak durmanız gerekse de eğer gece rutininizde sevdiğiniz diziden bir bölüm izleyip sonra uyumak varsa, bu da işe yarayabilir. Her gece sizi rahatlatacak ve mutlu edecek şeyleri düzenli yapmak vücudunuza uyku vaktinin geldiği sinyallerini verir.

Bir Gece Önceden Hazırlık Yapın
Sabahlarınızı mümkün olduğu kadar basit ve stressiz bırakmak istiyorsanız, her sabah kullandığınız şeyleri aynı yerde bırakın. Geceden, sağlıklı bir kahvaltı hazırlayarak sabaha sadece tabağa koyma veya ısıtma işini bırakın. Kıyafetinizi ve spor çantanızı yine bir gece önceden hazırlayın. Bu hazırlıkları önceden yapıp sabaha sadece basit, otomatik işleri bırakırsanız güne çok daha kolay bir başlangıç yapmış olacaksınız.

Sabah Egzersizi Yapın
Sabah zaten uyanmak zorken bir de spor için kalkmak kulağa imkansız geliyor olabilir ancak diğer tüm önerileri yaptığınızda zaten uyanmış olacaksınız ve güne egzersizle başlamanın sınırsız faydalarını görmüş olacaksınız. Güne egzersizle başlamak, gün içinde daha sağlıklı beslenmenize vesile olacak. Kendinizi daha enerjik hissedecek ve salgılanan endorfin sizi daha sabahtan harika bir ruh haline sokacak. Ayrıca sabahtan spor işini halletmiş olacaksınız. Günün sonunda spora koşturmanıza gerek kalmayacak.

Sabah Rutini Önemli
Bu herkes için farklı olabilir ancak burada önemli olan her sabah hoşunuza giden bir şey yapıyor olmak. Bu 10 dakika bile olsa, sizi sakinleştiren ve odaklanmanızı sağlayan bir etkinlik olsun. Aklınıza zor şeyler gelmesin. Pencereden dışarıyı izlerken kahvenizi yudumlamak da olabilir veya daha güçlü, iyi ve stresten uzak hissetmenize yardımcı olacak ufak bir esneme hareketi rutini oluşturmak da olabilir. Sabahları meditasyon yapmak da dengeli ve verimli bir gün için büyük destek sağlar. Önemli olan sizi mutlu ve motive hale getiren bir rutin olması.

Dolu Bir Ajandanız Olsun
Her hafta sabırsızlıkla bekleyeceğiniz bir şeyler planlayın ve etkinlik için cuma olmasını beklemeyin. Hafta boyu arkadaşlarınızla yemekler planlayın, yeni yemek tarifleri deneyin, okumak için bir türlü vakit ayırmadığınız kitaba başlayın. Gün içinde sabırsızlandığınız bir aktivitenin sizi beklemesi, sabah insanı olmanızı da kolaylaştırır.

BİZE ULAŞIN