En pratik zayıflama yöntemleri!

Her dönem farklı diyet programları ortaya çıkıyor. Fakat kimse bu diyetlerin sağlığa zararlı olup olmadığını ya da kilo verdirip verdirmediğini sorgulamıyor. Halbuki başarısız diyet programları uygulamak yerine hayatınızda yapacağınız ufak değişikliklerle beslenme alışkanlığınızı değiştirebilir, böylelikle zayıflama gibi bir hedefiniz varsa sağlıklı bir biçimde kilo verebilirsiniz.

Giriş Tarihi: 11.10.2018 14:13 Güncelleme Tarihi: 11.10.2018 14:13

Uzun süre aç kalmanızı söyleyen ve öğünlerde az miktarlarda besin tüketmenizi öngören diyetler sağlığınıza zarar verir. Diyet programlarını bir kenara bırakarak yemeğe bakış açınızı değiştirin ve ömür boyu devam ettirebileceğiniz bir beslenme rutini oluşturun.İşte diyetisyenlerden altın değerinde tüyolar…

ÖZELLİKLE ÖĞÜNLERDEN ÖNCE BOL BOL SU İÇİN
Su içmenin sağlığa yararları saymakla bitmez, ki bilim adamları da normal bir bireyin günde 2 – 2.5 litre su içmesi gerektiğini söylüyor. Gün içerisinde aşırıya kaçmadan vücudunuza alacağınız su miktarını artırırsanız, metabolizmanızı %24 ile 30 arasında hızlandırmış olursunuz. Bu da kalori yakımına yardımcı olur. Ayrıca öğünlerden yarım saat önce ortalama yarım litre su içmek de diyet yapanların daha az kalori almasını sağlıyor.

KAHVALTIDA MUTLAKA YUMURTA YİYİN
Günün en önemli öğünü olan kahvaltıda yumurta yemek, daha uzun süre tokluk hissi sağlıyor. Böylelikle gün içerisinde daha az kalori almış oluyorsunuz. Hem kilo vermenize yardımcı oluyor hem de vücut yağ oranınızın azalmasını sağlıyor. Eğer yumurta yemeyi sevmiyorsanız kahvaltıda başka bir kaliteli protein kaynağını tüketebilirsiniz.

GÜN İÇİNDE ACIKTIĞINIZ ANLAR İÇİN SAĞLIKLI ARA ÖĞÜNLER TAŞIYIN
Yoğun ve stresli bir hayatınız varsa çoğu zaman acıktığınızda yemek istemediğiniz yemekleri yemek zorunda kalır sağlıklı yiyecekleri bulmak için zaman bulamazsınız. Bu nedenle bu öğünleri sağlıklı bir şekilde atlatabilmek için yanınızda sağlıklı yemekler ya da atıştırmalıklar taşıyın.

DAHA SIK LİFLİ GIDALAR TÜKETİN
Lifli gıdaların tok tuttuğu bilinen bir gerçek. Ayrıca lifli gıdalar tüketerek aldığınız kalori miktarını da büyük miktarda düşürebilirsiniz. Uzun vadede ise kilonuzu kontrol etmenizi sağlar. Ancak lifli gıdaları birlikte tüketeceğiniz yiyeceği de iyi seçmelisiniz. Çözünebilen ve çözünemeyen lifler olarak ikiye ayrılırlar. Çözünemeyen lifler genellikle kabızlık gibi problemlere çözüm olurlar.

DAHA FAZLA PROTEİN TÜKETİN
Kilo vermek için zayıflama yöntemleri arasında protein tüketimi oldukça önemlidir. Yüksek proteinli bir diyet yemeği metabolizmanızı hızlandırır. Günlük öğünlerinizin yüzde 25'inin proteinden oluşması yeme isteğini azaltır ve geceleri atıştırma isteğini büyük oranda düşürür. Diyetinize protein ekleyerek daha kolay kilo kaybedebilirsiniz.

BAHARATLI YİYECEKLER TÜKETİN
Acı biberin içerdiği kapsaisin maddesi metabolizmanızı hızlandırır ve iştahınızı azaltır. Ancak fazla tüketim sonucu vücut bu maddeye karşı tolerans geliştirebilir. Bu nedenle aşırıya kaçmadan baharatlı yiyecekler tüketmek metabolizme açısından oldukça faydalıdır.

ŞEKERİ TAMAMEN BIRAKIN
Şeker ve tatlandırıcılar günümüzde kilo aldıran en önemli etken maddeler arasında yer alıyor. Ayrıca diyabet, kalp rahatsızlıkları ve diğer birçok hastalığa da davetiye çıkarıyor. Doğal olmayan tüm şekerli ürünleri bırakın. Çayınıza ve kahvenize atmayın. Hatta sağlıklı diye satılan diyet ürünlerin içeriğini mutlaka kontrol edin.

SADE VE KOYU KAHVE İÇİN
Koyu kahve hakkında çeşitli iddialar ortaya atılsa da şeker, krema ve aromadan yoksun koyu kahve ya da Türk kahvesi tüketmek yağ yakımını %30 artırıyor. Metabolizmayı hızlandıran kafein, aynı zamanda antioksidan içeriyor. Antioksidanlarla dolu olan sade kahve, eğer şeker veya krema eklemiyorsanız birçok fayda elde edebileceğiniz bir içecek.

YEŞİL ÇAY İÇİN
Kahve gibi yeşil çayın da birçok faydası var, bunlardan ilki kilo kaybına yardımcı olması. Az miktarda kafein içeren yeşil çay yağ yakımını arttırmaya yardımcı oluyor. Ancak yine de günlük 2-3 bardaktan fazla içilmemesi öneriliyor.

YAVAŞ ÇİĞNEYİN
Birçok insan yiyecekleri neredeyse çiğnemeden yutuyor bu da büyük sindirim problemlerine yol açıyor. Kilo vermenin en büyük sebeplerinden biri hızlı yemek. Bu nedenle yavaş yemeğe alışmalısınız. Yavaş yemek hem daha az kalori almanıza hem de sindirim sisteminizi hızlandırmanıza yardımcı olacaktır. Hem yavaş hem de daha fazla çiğnemek kilo kaybınıza büyük oranda yardımcı olacaktır.

AĞIRLIK KALDIRIN
Çok ağır bir diyet yapıyorsanız kas kaybı yaşayabilirsiniz. Ayrıca metabolizmanız da yavaşlayabilir. Bu nedenle kas kütlenizi korumak için ağırlık kaldırmak oldukça önemlidir. Bir diğer etkisi de yağ kaybetmenize yardımcı olmasıdır ancak asıl hedef kas kütlenizi korumak ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak.

RAFİNE KARBONHİDRAT KULLANIMINI AZALTIN
Sağlığa yararları karbonhidratların dışında hamur işlerinden alınan ya da tahıl değerini kaybetmiş karbonhidratları hayatınızdan çıkarmanız gerekiyor. Yapılan araştırmalar sonucunda karbonhidrat, kan şekerinde ani yükselmeye neden olduğu için kişinin kısa bir süre içerisinde acıkmasına ve kilo almasına neden oluyor.

SAĞLIKLI VE VERİMLİ BİR UYKU İÇİN ÖZEN GÖSTERİN
Uyku insan sağlığı ve kilo verme için oldukça önemli. Zayıflama gibi bir hedefi olanlar genellikle diyet ve spora önem verse de uykuyu önemsemiyor. Az ve verimsiz bir uykunun obezitenin sebeplerinden biri olduğu biliniyor. Bu nedenle verimli, deliksiz ve sağlıklı bir uyku en önemli kriterlerinizden olmalı.

DAHA FAZLA SEBZE VE MEYVE TÜKETİN
Çok az kalori, çok fazla lif içeren sebze ve meyveler elbette kilo vermeniz için ihtiyacınız olan besinlerin başında gelir. Yapılan araştırmaların çoğu sebze ve meyve yiyen insanların daha zayıf olduğunu göstermektedir. Oldukça besleyicilerdir ve kilonuz dışında sağlığınıza da olumlu yönde etki ederler. Ayrıca yüksek su içeriğine sahiptirler.

ÖĞÜNLERİNİZİN BOYUTUNU AZALTIN
Tabak boyutunu yani yediğiniz yemeğin miktarını azaltın. Bu da otomatik olarak aldığınız kalori miktarını azaltacaktır. Ancak elbette tabak boyutunu küçültüp birkaç tabak yememek tek tabakla sınırlandırmak gerekiyor.

BİZE ULAŞIN