Elke Lale van Achterberg

Türk milli takımı sporcusu Elke Lale van Achterberg, geçtiğimiz aylarda Polonya’da gerçekleştirilen Tekerlekli Sandalye Eskrim U17 Dünya Şampiyonası’nda kendi yaş aralığında dünya şampiyonu oldu. Annesi Türk, babası Hollandalı olan paralimpik sporcu, engellerin başarılı olmanın önüne geçemediğinin nefis bir kanıtı.

Giriş Tarihi: 07.11.2018 15:58 Güncelleme Tarihi: 07.11.2018 15:58

HAZIRLAYAN: LARA AKYEL,
FOTOĞRAF: ANDY TAN

Terapi Olarak Spor
"11 yaşında kardeşimle oynarken sol ayak baş parmağımı sakatlamamla hayatımın gidişatı değişti. Basit bir sakalanma olduğunu düşünürken ağrıdan duramaz, bastonsuz yürüyemez hale geldim. Bunun sebebinin sakatlanma sonucu ortaya çıkan Kompleks Bölgesel Ağrı Sendromu olduğunu öğrendik. Birçok şey denedik ama düzelme olmadı. Ara sıra okula gidiyordum fakat ağrı dolayısıyla eve dönmem gerekiyordu. Okulda arkadaşlarım ağrıyı abarttığımı düşünüyorlardı, benimle dalga geçmeye, ayağıma vurmaya ve üzerime top atmaya başladılar. Sosyal çevremden dışlandığım için depresyona girdim. Sakatlığımdan önce de olduğu gibi spor yapmak istedim. Bacağımı kullanmadan yapabileceğim tekerlekli sandalye eskrimine başladım. Maskeyi ilk takdığımda uzun süre sonra ilk defa gülümsemiştim."

Tekerlekli Sandalye Eskrimi
"Tekerlekli sandalye eskriminde sporcular aralarında bir metre mesafe ile sabit duruyor. Savunma bedenin üst bölümünü hareket ettirerek yapılıyor. Tek amaç kılıç size değmeden, sizin onu rakibinize değdirmeniz. Hızlı, esnek ve akıllı olmalısınız. Saatte 200 km hızla satranç oynuyormuşsunuz gibi düşünün."

Yeni Hedefler
"2020 yılında gerçekleşecek Tokyo Paralimpik Oyunları çok önemli, onun hazırlığı içerisindeyim. Onun dışında, Kasım'da Gürcistan-Tiflis'te Dünya Kupası'nda yine Türkiye'yi temsil edeceğim. Bununla gurur duyuyorum. Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu her zaman destekçi. Devlet, olimpik ve paralimbik oyunları birbirinden ayırmıyor. En güzeli ise, başarılar medyada çok yankı buluyor. Türk medyasında engelli sporculara Hollanda'da olduğundan daha fazla yer veriliyor."

Toplumun Bakışı
"Toplumun engelli bireylere bakışı yavaş yavaş değişiyor. 10 yıl öncesine göre ciddi fark olduğunu düşünüyorum. Fakat net olan bir şey var, o da insanların engelli bireylerin kapasitelerini ve gücünü küçümsediği. Baş ettiğimiz tüm engeller bizi daha da güçlendiriyor. Dileğim günün birinde engelli insanların diğer insanlardan ayrı görülmemesi."

Kuralları Kaldıralım
"Moda okuyorum ve modellik yapıyorum. İki yıl önce Mercedes- Benz Fashion Week Amsterdam'da ilk ampüte model bendim. Mezun olduktan sonra ise tiyatro oyunlarında kullanılmak üzere kostüm tasarlamak istiyorum. Bir yandan modelliğe de devam etmeyi planlıyorum. Moda dünyasında çok fazla protezli model göremiyoruz ve bence bu çok üzücü. Bedenimizden utanmamalı, onun her haliyle gurur duymalıyız."

Kimlik Kartı: Doğum yeri ve tarihi: Amsterdam, 28 Mart 2000
Burcu: Koç
Eğitimi: ROC van Amsterdam'da moda eğitimi alıyor.

BİZE ULAŞIN