Sağlıklı bir için 4 önemli vitamin!

Vitaminlerin cilt ve vücut üzerinde sağlık açısından oldukça fazla etkisi vardır. Cildinizi sağlıklı ve güzel görmek istiyorsanız birtakım vitaminlere ihtiyaç duyarsınız.

Giriş Tarihi: 08.11.2018 11:12 Güncelleme Tarihi: 08.11.2018 11:12

Vücudunuzun ve cildinizin sağlıklı olması için hangi besinlere ihtiyacınız var sizin için derledik.

İşte sağlıklı ve ışıltılı bir cilt için 4 önemli vitamin;

A vitamini
A vitamini sağlığı bakımında önemli bir rol oynar. Kolajen üretimini arttırır ve elastikiyet aşılarak sivilce, kuruluk gibi cilt problemlerinin giderilmesine yardımcı olur. Ciltteki güneş lekelerinin giderilmesini sağlar.

A vitamini açısından zengin olan besinler; Yumurta, süt, peynir, tereyağı, lahana, şeftali, ıspanak, mango, havuç, domates, kabak, balık yağı.

C vitamini
Sıkı bir cildin sırrı C vitamininde saklıdır. Cildinizdeki kalojen sentezlemesine ve yaşlılık lekelerini dağıtmasına yardımcı olur. Kalojenler vücudun keratin üretimine yardımcı olduğu için ciltteki siyah noktaları da önler.

C vitamini zengin olan besinler: Turunçgiller (limon, portakal, greyfurt) kivi, brokoli, kavun, papaya, biber, maydonoz.

E vitamini
Cildi güneş ışınlarından, yaşlanmadan koruyan güçlü antioksidan vitaminidir. Vücut, kolajen depolayarak antioksidan görevi görür ve bu nedenle vücudunuzu serbest radikallerden korur. Cildinizin nemini düzenlemeye yardımcı olur.

E vitamini zengin olan besinler: Buğday, yulaf, ceviz, fındık-fıstık, kuru kayısı, yeşil sebzeler, kivi gibi besinlerdir.

B3 ve B9 vitaminleri
B3 vitaminin diğer adı niyasin, cildin parlak görünmesi ve cildin ihtiyacı olan nemi tutma yeteneği olan vitamin çeşididir. B9 vitamini ise hücre yenileyicidir. Hücre içinde yaşamsal faaliyetlerin gelişmesine yardımcı olur.

B3 vitaminde balık ve kırmızı et, B9 vitaminin de ise yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller, karaciğer ve yumurtada bulunur.

BİZE ULAŞIN