Kişisel Birikim Hesabına Neden İhtiyacınız Var?

Giriş Tarihi: 12.12.2018 16:29 Güncelleme Tarihi: 12.12.2018 16:56

Hayatta en beklenmedik durumlara bile hazırlıklı olup yola devam etmenin yolu maddi bağımsızlıktan geçiyor.

Derleyen: Reyhan Güneş

Pek çok kadının en büyük stres kaynağı tahmin edersiniz ki para. Dünya genelinde yapılan birkaç finansal çalışma, yetersiz maddi imkanların kadınları zor durumda bırakan etkenlerin başında geldiği sonucuna ulaşıyor. Ellevest adlı dijital yatırım platformunun kurucusu Sallie Krawcheck, tasarruf yapmanın kadınların önceliği olmadığını belirtiyor ve bu durumun hem ilerleyen yıllardaki emeklilik sürecini hem herhangi bir aksilik yaşandığında günümüzdeki maddi ve manevi durumunu etkileyebileceğini ekliyor. Şimdi patronunuzun çok zor bir insan olduğunu, iş yerine gitme fikrinin bile psikolojinizi bozduğunu, partnerinizin duygusal anlamda sizi hırpaladığını, birlikte yaşadığınız evden ayrılıp kendi evinize çıkmak istediğinizi düşünün. Yeterli bütçeye sahip değilseniz bu senaryoların içinde hapsolabilirsiniz. Bu yüzden her şeyi geride bırakıp yolunuza devam etmenizi sağlayacak bütçeye ihtiyacınız var. Aydan aya ödeme aldığınız bir işte çalışıyorsanız, ödemeniz gereken borçlar varsa veya ailenize destek oluyorsanız kenara para koyma fikri imkansız gelebilir. Ancak bir yerden başlamanız gerekiyor. Kenara koyduğunuz para, üç ile altı aylık maaşınıza eşit olduğunda yeni iş aramak veya kendi evinize çıkmak gibi hayati kararları uygulamaya geçebilirsiniz. Psikolojik olaraksa bu maddi değerin sizde yarattığı rahatlık çok daha fazla olacaktır. Risk almanız gereken anlarda özgüvenli davranıp kendinize dönmeniz gerektiğini hissettiğinizde biraz uzaklaşabilirsiniz. Krawcheck ise kullanmasanız dahi bu paranın varlığının yeterince tatmin edici olduğunu belirtiyor: "Bu sayede 'Katlanmak zorunda değilim' diyebilirsiniz." Şu an elinizde hiçbir birikim olmasa dahi kaçış planınızı verdiğimiz taktiklerle oluşturabilirsiniz.

Birikimimi Çevremdeki İnsanlardan Saklamalı mıyım?"

Para hakkında yorum yapmak konunun normalleşmesine yardımcı olur ve birikim yaptığınızı dile getirmek çevrenizdekilerin sizi yüreklendirmesini sağlayabilir. Finansal konularda konuşmanın uygunsuz olduğu düşünülse de kendinizi garantiye almak daha güçlü olmanızı sağlar.​

HESAP AÇIN
Bankanıza gidin ve adınıza birikim hesabı açın. Bu hesabın erişimi yalnızca sizde olsun. Bu birikim hesabı aracılığıyla internet alışverişi yapamadığınızdan emin olun. Böylece anlık hevesleriniz veya alışveriş tutkunuz uğruna gereksiz harcamalar yapmazsınız.

BİRİKİME BAŞLAYIN
​Aylık gelirinizin ne kadar olduğunu belirleyin. Bu tutarı üçle çarpın. Elde ettiğiniz meblağ biriktirmeniz gereken minimum tutarı size verecektir. Sıfırdan başlıyorsanız hedefiniz, bir yıl sonunda o parayı biriktirmek olsun. Krawcheck ideal bütçe yönetimi için gelirinizin yüzde 50'sini temel ihtiyaçlarınız (kira, market alışverişi ve faturalar gibi), yüzde 30'unu sosyal aktiviteleriniz (tatil, konser biletleri ve randevular gibi), geri kalan yüzde 20'siniyse birikim olarak yapılandırmanız gerektiğini belirtiyor. Bu şartlar altında aylık birikim tutarınız belli olduğundan bankanıza maaşınız yatar yatmaz kişisel hesabınıza bu paranın yatırılması talimatını verebilirsiniz. Yüzde 20 sizin için yüksekse ilk ay yüzde beş ile başlayıp zaman içinde kademeli şekilde oranı artırabilirsiniz. "Hesabımda 2000 TL birikene kadar yeni ayakkabı almayacağım" veya "5000 TL bandında ulaşana kadar öğle yemeklerimi evden getireceğim" gibi hedefler motivasyonunuzu artırabilir.

"PEKİ, YA KREDİ KARTI BORCUM VARSA?"
Panik yapmayın. Önemli olan borcunuzun tutarı. Eğer ay sonunda karşınıza ekstrenizde karşılaştığınız tutar, bir yıllık bütçe yapılandırması sonunda bile ödeyemeyeceğiniz noktadaysanız alarm butonunun çaldığını söyleyebiliriz. Krawcheck, "Yüksek faiz oranları nedeniyle daha fazla zarar etmemek adına önceliğiniz kart borcunuzu kapamak olsun. Gelir-gider tablonuzda dengeyi sağlamaya başlayınca yatırım sürecini başlatabilirsiniz" diyor.

İÇGÜDÜLERİNİZE KARŞI KOYUN
Hoşlandığınız yakışıklıyla daha sık karşılaşmak için gittiğiz spor salonuna üye olmak gibi nedenlerle hesabınızdaki parayı değerlendirmek isteyebilirsiniz. Böyle anlarda üç maaş biriktirme hedefinize ulaşmadıysanız kendinizi dizginleyin. Birikim sürecinde stres yaşadığınızı hissederseniz asıl stres kaynağının zor anlarda parasız kalmak olduğunu hatırlatın.

BİZE ULAŞIN