Süper Kanlı Kurt Ay tutulması saat kaçta gerçekleşecek ve nereden izlenebilecek?

Burç yorumlarına inansanız da inanmasanız da, ay tutulmalarının üzerimizdeki etkisi günümüzde çok daha kabul gören bir fenomen. Süper Kanlı Kurt Ay tutulması için hazır hissediyor musunuz? Peki Süper Kanlı Kurt Ay tutulması tam olarak ne nedir, ne zaman gerçekleşecek? Türkiye'de izlenebilecek mi, etkileri neler olacak? 21 Ocak 2019'da gerçekleşecek Süper Kanlı Kurt Tam Ay Tutulması hakkında merak ettiklerinizi sizler için derledik!

Giriş Tarihi: 20.01.2019 13:29 Güncelleme Tarihi: 20.01.2019 16:41

Derleyen: Damla Yüce

21 Ocak 2019'da gerçekleşecek Süper Kanlı Kurt Ay tutulması, bu yıl için beklediğimiz 'değişimi' başlatacak faktörlerden biri.

Hem kanlı, hem süper hem kurt dolunayı ne anlama geliyor?

Tutulma, dünyanın Güneş ile Ay arasına girmesiyle, Ay'ın yeryuvarlağının gölgesinde kalması durumuna verilen addır. Dünya'nın gölgesi altında kalan Ay, Güneş'ten aldığı yansımalarla ateş tonlarında bir renge bürünüyor. Bu renginden dolayı da "Kanlı Ay tutulması" oalrak anılıyor. Bu tutulmayı "süper" kılan ise, Ay'ın Dünya'ya en yakın olduğu konumda gerçekleşecek olması. Çünkü Ay, bu yakınlıkta normalde olduğundan daha büyük ve parlak görünecek. "Kurt" tutulması ise, Kızılderili kültürüne dayanıyor. Ocak ayına denk gelen dolunayların tam tutulma anında kurtlar ulumaya başladığından bu tutulmalara "Kurt dolunayı" veya "Kurt Ay tutulması" denmeye başlandığı rivayet ediliyor.

Süper Kanlı Kurt Ay tutulması saat kaçta gerçekleşecek ve nereden izlenebilecek?

21 Ocak Pazartesi günü İstanbul saatiyle sabah 7.41'de başlayacak olan tam tutulma, 8.43'e kadar devam edecek. Kuzey Amerika, Güney Amerika ve bazı Avrupa ülkelerinden izlenebilecek olan kanlı tutulma Türkiye'de izlenemeyecek.

BİZE ULAŞIN