Doktor Cosmo: Yiyerek Zayıflayın

Giriş Tarihi: 29.01.2019 10:34 Güncelleme Tarihi: 29.01.2019 10:34

Hamur işlerinden mahrum kalmadan nitelikli beslenmenin mümkün olduğunu belirten Beslenme Uzmanı Gülşen Altın, kişilerin artık sadece kilo vermenin değil, sürdürülebilir beslenmenin de peşinde olduğunu söylüyor. Uygulaması kolay leziz tariflerle dolu yeni kitabı Kim Demiş Yiyemezsin' i anlatıyor.

İrem Orhan

Kitapla okuyucuya neler sunuyorsunuz?
Kitap, hayatınız boyunca sağlıklı ve kaliteli yaşamanız için dikkat etmeniz gerekenleri anlatıyor ve bunun için izlemeniz gereken yolları gösteriyor. Kilo problemi yaşayan pek çok kişiye rehber olacak nitelikte bulgular içeriyor. Hamur işlerine karşı farklı ve ılımlı yaklaşımlarınız mevcut.

Hamburgerden sufleye hepsini yiyerek kilo vermek mümkün mü?
Doymak, vücudun ihtiyaç duyduğu besinleri karşılayarak olur; şayet yediğiniz yemekteki besin değeri nitelikli ise daha fazlasını yemek istemezsiniz. Kitaptaki tariflerin tek porsiyonu ile rahatlıkla doyuyorsunuz çünkü yüksek protein ve besin değeri ile ihtiyacınız olanı karşılıyorlar. Her tarifimizi minimum 15-20 kez deneyerek başardık. Çünkü bu tarifleri oluşturmak çok önemli parametreler gerektiriyordu; bağlayıcı alternatif malzemelerden doğru besin değerlerine sahip niteliklerine kadar çok çeşitli süreçleri oldu.

"Diyete dayanamıyorum, ne yesem yarıyor" gibi şikayetleri olan pek çok kişi var. Bu söyleme açıklık getirebilir miyiz?
Söz buraya geldiyse, diyet ve beslenmenin kişiye özel olduğunu belirtmekte fayda görüyorum. Her duyduğunuz diyetle sağlıklı bir yaşam elde edemezsiniz; hatta sağlığınıza iyi gelmeyen diyetlerle beklediğinizden daha da kötü sonuçlar elde edebilirsiniz. İşte tam da bu noktada kişilerin öncelikle doğru bir kontrolden geçmesi gerekiyor. Vücutlarının ihtiyaçlarını bilmeleri, nelerin kendilerine uymadığını görerek, uzman kontrolünde, sorunlarına yönelik sürdürülebilir beslenme metotları uygulamaları gerekiyor.

Sağlıklı beslenme konusunda birkaç tüyo verir misiniz?
Beslenme bireyseldir. Bireyin önce sağlığı hakkında nitelikli bilgiye sahip olması gerekir. Kendinizle ve bedeninizle ilgili doğru bulgulara ulaşmanız kilo sorunlarınıza sağlıklı çözümler bulmanıza yardımcı olur.

Bu Hastalıklara Dikkat!
Çok az yiyerek ya da hiçbir şey yemeden kilo alınıyorsa, dikkat edilmesi gereken bir durum söz konusu demektir. Bunun kaynağı bir hastalık olabilir. İnsülin direnci, tiroit, hipoglisemi, polikistik over sendromu gibi rahatsızlıklara dikkat edilmeli. Özellikle bu gibi durumlarda bir uzman eşliğinde ilerlenmeli ve uygun koşullar sağlanmalı.

BİZE ULAŞIN