Doktor Cosmo Soruları Cevaplıyor!

Giriş Tarihi: 08.02.2019 16:51 Güncelleme Tarihi: 08.02.2019 16:51
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Yazar, ABC News Sağlık Muhabiri, Dr. Jennifer Ashton Cosmo okuyucuları için soruları cevaplıyor!

S_ Adet döngüsünde ortalama sürenin herkes için 28 gün olmayabileceğini duydum. Doğru mu?

C_ Evet, otoritelerce döngü süresinin 21 ila 40 gün arasında olması normal olarak tanımlanıyor. Ancak bu geniş yelpazede tarihler nasıl olursa olsun döngünün kendi içinde tutarlı olması gerekiyor. Adet döneminizin ne zamana geleceğini, ne kadar süreceğini tahmin edebilmelisiniz. Döngünüz geniş çapta farklılıklar gösteriyorsa -mesela bir ay 21 gün içinde, daha sonraki ay 39 gün arayla gibi- bu hormonal dengesizliği kontrol altına almak için kesinlikle doktorunuza başvurmalısınız.

S_ Kombucha çayı içmenin idrar yolu enfeksiyonlarına faydası olabilir mi?

C_ Muhtemelen olmaz. Ancak idrar yolu enfeksiyonlarının yüzde 40 ila 50'si antibiyotiksiz olarak düzelir, bu yüzden fermente çaydan hoşlanıyorsanız, bunu denemek zarar vermez. Sadece şunu unutmayın; hamileler ve rahatsızlığı ilerlemiş kadınların konunun uzmanı doktorlar tarafından önerilmiş ilaçlara ihtiyaçları olabilir.

ANTİDEPRESAN SAÇ DÖKÜYOR
Genetik faktörlerden hormonal değişimlere, stresten dengesiz beslenmeye kadar pek çok faktöre bağlı olarak gelişen saç dökülmeleri, ilaç kullanımında da kendini gösteriyor. Başta antidepresanlar olmak üzere birçok ilaç, saç dökülmesi problemine yol açıyor. Estecenter Plastik Cerrahi Merkezi Medikal Direktörü İbrahim Çevik, problemin strese bağlı durumlarda daha fazla yaşandığını, hızlı ruhsal değişimlerde adrenalin hormonunun artışının saç dökülmesini tetiklediğini vurguluyor.

Diyetisyen
Mide problemleriniz varsa öncelikle fazla kafein ve alkolden kaçınmanız gerekir. Bunlar mide asidini uyandırıp özellikle hassas kişilerde mide ekşimesine sebep olabilir. Diyetisyenler daha sık ama küçük porsiyonlar halinde yemek yenmesini tavsiye ediyor.
Angela Murad, Mayo Klinik Rochester, Minnesota

Gastroenterolog
Hamur kabartma işlevi olan karbonatın, mide sağılığına da iyi geldiği bir gerçek. Karbonat, mide asidini nötralize ederek, kişiyi rahatlatıyor. Bir bardak suyun içine atacağınız bir çay kaşığı karbonatı karıştırıp iyice çözündüğüne emin olduktan sonra tüketmeniz, midenizi bir süreliğine de olsa rahatlatır. Gina Sam, New York City

Bitki Uzmanı
Mideyi yatıştırmak için papatya ve meyan köklü bitkisel bir karışım iyi gelebilir. Ayrıca tek başına meyan kökü çayı da etkili olur. İşe yaramazlarsa diğer temel sorunlara odaklanmanız gerekebilir. Fakat stresten uzak durmanızı öneririz çünkü stres mide sorunları yaşama olasılığınızı artırır.
Daniela Turley, New York

Soğuk ve Sert Hava Gözleri Kurutuyor
Kışın gelmesiyle birlikte ısınmak için kullanılan klima ve kaloriferler havadaki nem seviyesini düşürüyor. Kuru ve nemsiz hava, cildimizi olduğu kadar gözlerimizi de olumsuz etkiliyor ve gözlerde kuruluğa neden olabiliyor. Seiko Optik Türkiye Göz Sağlığı Danışmanı Op. Dr. Özgür Gözpınar; "Kuru gözün en büyük belirtisi gözlerde aşırı yanma, batma ve aşırı sulanma oluyor. Bunun için kaloriferli ortamlarda odada nemlendirici cihazlar bulundurulabilir veya gözyaşı damlaları kullanılabilir" diyor ve ekliyor: "Bol sıvı alımı ve gözyaşı üretimini artıran omega-3 ağırlıklı beslenmek de faydalı olur.
BİZE ULAŞIN