Stresle Mücadeleye Destek Magnezyum

Stresle mücadele etmek konusunda herkesin kendine göre etkili bir yöntemi illa ki vardır ama bu defa kaleyi içten fethetmeye ne dersiniz? Bunun için size harika bir destekçi sunuyoruz: Magnezyum.

Giriş Tarihi: 14.03.2019 16:00 Güncelleme Tarihi: 27.03.2019 13:03

İrem Orhan

Kas ve sinirlerimizin gevşemesinde etkin rol oynayan magnezyum, sakinlik sağlaması ve dinginliğimizin devamlılığına yardımcı olması özelliğiyle stres kovucu bir mineral olarak nitelendiriliyor. Bedenimiz için son derece değerli olan bu mineral, vücudumuzda 300'den fazla mineralle birlikte çalışarak hayati işlemlerin gerçekleştirilmesini sağlıyor ve hücresel enerji üretimine destek oluyor. Son dönemlerde D ve B12 vitaminleri gibi, gereken kıymetin verilmeye başlandığı magnezyumun stresle de önemli bağlantıları mevcut. Peki, magnezyum bu süreci nasıl yürütüyor? Stresli durumlarla başa çıkmamıza ve stresin bedenimizde yarattığı olumsuzlukları ortadan kaldırmamıza ne şekilde yardımcı oluyor?

Stres Hormonlarını Azaltıyor
Konuyla ilgili bilgisine başvurduğumuz Beslenme ve Diyet Uzmanı Erdi Uğur, magnezyumun stres hormonlarının salgılanmasını azaltarak bedenimizin rahatlamasına destek olduğunu belirtiyor ve ekliyor: "Kortizol, hepimizin mutlaka duymuş olduğu bir hormon. Özellikle stresli durumlarla karşı karşıya kaldığımızda seviyesi yükselir ve vücudumuzun gerildiğini hissederiz. Aslında bu, strese karşı bir savunma mekanizmasıdır. Fakat aynı zamanda odağımızı toplamayı, mantıklı düşünüp hızlı hareket edebilmemizi engelleyip hayatımızı zorlaştırır. Kortizolün sürekli yüksek seyretmesi gastrit, reflü, huzursuz bağırsak gibi sindirim sistemi problemlerini; kronik yorgunluk ve kronik iltihaplanma süreçlerini tetikler. Vücudumuzun savunma sistemini hasara uğratarak daha sık hastalanmamıza neden olur. Önemi tam da buradan gelen magnezyum, kortizol seviyesinin dengeli aralıklarda olmasına yardım ederek bizi hem strese hem de diğer hastalıklara karşı korur."

Vücudun İç Dengesini Koruyor
Uğur'a göre, kan şekerimizin sürekli yükselip düşmesi, vücudumuzda kronik iltihap sürecinin oluşmasını tetikliyor. Basit karbonhidrattan zengin diyetler, hareketsiz yaşam tarzı, yetersiz beslenme, kontrol edilmeyen tıbbi durum gibi faktörler kan şekeri dengesini bozan başlıca faktörler olarak gösteriliyor. Kan şekerinin geniş aralıklarda dalgalanması ise kronik iltihap süreciyle birlikte hormon dengesizlikleri ve kilo alımına neden olabiliyor. İşte tüm bu faktörler stresli bir ruh hali ve kaygılı bir zihnin oluşmasına zemin hazırlıyor. Doğal karbonhidratların dengede olduğu zengin bir beslenme protokolüne ek olarak, magnezyum seviyesinin de yeterli düzeyde olması, kan şekerinin kontrolünü sağlayarak stresin hafiflemesine destek oluyor.

Zihinsel Rahatlama Sağlıyor
Sinir hücrelerimiz arasında muazzam bir iletişim mekanizması mevcut. Bu iletişim sisteminin en önemli maddelerinden biri de Gaba (Gamma-Amino Bütirik Asit.) Daha açık şekliyle; aşırı stresli ve gerginlik yaratan olaylardan sonra üzerimizdeki rahatlama hissinin oluşmasını sağlayan maddedir Gaba. Zihinsel hallerimizin dengelenmesi, dikkat ve rahatlama konularında çok önemli etkilere sahip. Magnezyum burada, Gaba alıcı maddelerini uyarmasıyla ve Gaba'nın oluşumunu artırmasıyla birlikte iki şekilde gerginliğimizin giderilmesine katkı sağlıyor. Beynimizdeki iletişimden sorumlu maddelerin aktivitesini artırarak zihinsel ve bedensel anlamda rahatlatıcı etki gösteriyor.

Depresyona Karşı Etkili
Stres, hormonal sisteme etki ederek bedenimize zarar verir. Bu yolla ortaya çıkan psikolojik rahatsızlıklardan ilk ikisi; depresyon ve kaygı (anksiyete) bozukluğu olur. Kaygı bozukluğundan muzdarip olan kişilerin yaklaşık yüzde 90'ı depresyon belirtilerine de sahip oluyor. Depresyon belirtilerinin ve kaygı bozukluğunun tedavisinde magnezyum mineralinin olumlu etkisi ise bilimsel araştırmalarca ortaya konulmuş bir gerçek. Magnezyum, sinirler arası iletişim maddelerini dengelerken, kan şekerinin ideal aralıklarda seyretmesine destek oluyor ve enerji üretimine katkı sağlayarak psikolojik belirtilerin tedavisine yardım ediyor.

Serotonin Üretiminde Rol Alıyor
Serotonin hormonu, mutlu, sakin ve dingin hissetmemizi sağlayarak akıcı bir şekilde düşünmemizi destekler. Yapılan bazı çalışmalara göre; magnezyum beyindeki serotonin üretiminde rol alıyor ve bu yolla stres durumumuzu düşürerek rahatlama sağlıyor.

Magnezyum Deposu Gıdalar

Konu hakkında bilgisine danıştığımız Central Hospital Dahiliye Uzmanı Uzm. Dr. Ali Kemal Özkan ise, "magnezyum eksikliğinde, vücutta halsizlik, sinir, uyku bozuklukları, dalgınlık, iştahsızlık gibi sorunlar ortaya çıkabilir" diyor. "Bu eksiklik ayrıca, kas kramplarına ve kasılmalara, kas seğirmelerine ve titremelere, tansiyon yükselmesine, kalp ritim bozukluklarına, koroner spazm ve mide bağırsak kramplarına da yol açabiliyor" diye de ekliyor. Bu sıkıntılarla karşılaşmamak içinse magnezyum mineralini besinlerimize eklememiz gerektiğinin altını çiziyor. Özkan, magnezyum zengini gıdalar konusunda aşağıdaki tüyoları veriyor:

Badem, ceviz, fındık gibi kuru yemişler,
Nohut, fasulye, mercimek ve börülce gibi baklagiller,
Domates, kereviz, ıspanak, soğan ve marul gibi sebzeler,
İncir, üzüm, hurma, avokado ve muz gibi meyveler,
Buğday, yulaf, çavdar gibi tahıllar ve tüm tahıllı ekmekler,
Ay çekirdeği ve kabak çekirdeği gibi tohumlar,
Yumurta ve somon balığı gibi hayvansal gıdalar
magnezyum deposu yiyecekler arasında sayılabilir.

BİZE ULAŞIN