Vücudun Reset Noktası: Zu San Li

Bedenimizin alt yarısındaki organların çalışmasını kontrol eden Zu San Li bölgesi, bu noktaya parmakla baskı yapılarak uygulanan masaj ile bağışıklık sistemi sorunlarından özgüven eksikliğine kadar pek çok rahatsızlığın tedavisinde kullanılabiliyor.

Giriş Tarihi: 14.03.2019 14:20 Güncelleme Tarihi: 25.03.2019 17:42

İrem Orhan

Geleneksel Çin tıbbında hastalıkların önlenmesi ve tedavisi için akupunktur ve bitkiler, kullanılan en yaygın yöntemlerden. Geleneksel Çin tıbbına göre insan vücudunda toplam 12 meridyen ve 365 klasik akupunktur noktası bulunuyor. Her noktanın kendine has Çince bir ismi var ve Dünya Sağlık Örgütü bu noktaları, meridyen isminin yanında sıra numarası kullanarak tanımlıyor.

Bu noktalardan biri olan Zu San Li, diğer noktalara göre daha popüler ve üzerinde daha fazla çalışmanın yapıldığı bir bölge. Modern tıbbın kurallarına uygun olarak tamamlayıcı geleneksel tıp yaklaşımlarına son dönemlerde artan ilgiyle kendisinin adını sıkça duyar olduk. Peki, bu noktayı bu kadar önemli yapan ne? Bizler kendi vücudumuzda onu nasıl tespit edeceğiz? Konuyu tüm merak edilenleriyle mercek altına aldık.

Zu San Li Noktasını Tespit
Konu hakkında danıştığımız Uzman Fizyoterapist Ceren Derya Kıratlı, Zu San Li noktasının vücudumuzda diz kapağımızın altında bulunduğunu söylüyor ve ekliyor: "Bu noktayı doğru tespit edebilmek için aynı taraf elinizi aynı taraf diz kapağınız üzerine koyun. Parmaklarınızın yönü aşağıyı göstersin. Avuç içiniz dizinizi kaplasın. Örneğin sağ eliniz sağ dizinizin üstünde olsun. Zu San Li küçük parmağınız ile yüzük parmağınızın tırnağı arasındaki noktada bulunuyor. Orta parmağınız sert bir çıkıntıya dokunurken, hemen dış kenarındaki yumuşak bölge ise hedeflediğimiz nokta oluyor."

Masajı Gençleştirici Etkiye Sahip
Zu San Li noktası, bedenimizin alt yarısındaki organların çalışmasını kontrol ediyor. Bu noktaya uygulanan masaj, insan sağlığının ana koruyucusu olarak görev yapan ve organların işleyişini düzenleyen böbreküstü bezlerinin aktivitesini artırıyor. Böbreküstü bezleri kandaki adrenalin, noradrenalin, kortizol ve diğer önemli hormonların salgılanmasını sağlayan bezlerdir ve bu bölgeye yapılan masaj, direkt ve indirekt olarak bu hormonların fonksiyonlarını düzenler. Böbreklerin, cinsel organların, sindirim kanalının uygun şekilde çalışmasını sağlar. Bu noktaya hafifçe yapılan masaj, gençleştirici ve iyileştirici bir etkiyi de aktifleştirilebilir. Ayrıca enerjinizi dengeler, ağrıları hafifletir ve pek çok çeşitli sağlık sorunlarını giderebilir. Zu San Li noktasına yapılan masajın diğer faydaları ise aşağıdaki gibi sıralanıyor: Kan basıncı normalleşir. Glikoz, insülin seviyeleri normalleşir. Vücuttaki iltihabi süreçler baskılanır. Bağışıklık sistemi güçlenir. Sindirim kolaylaşır. Mide-bağırsak sistemi hastalıkları tedavi edilebilir. Felç (inme) etkileri tedavi edilebilir. Özgüven kazanılmasını sağlar. Vücudun iç dengesini olumlu yönde etkiler. İktidarsızlık, hıçkırık, kabızlık, gastrit, idrar kaçırma gibi birçok hastalığı da tedavi edebilir.

Zu San Li Ne Demek?
Çince'de "Zu" bacak, "San" üç anlamına geliyor. "Li" ise eski zamanlarda Çin'de kullanılan uzunluk ölçüm birimi. Buna göre Zu San Li, dizin üç li aşağısında bulunan nokta
olarak tanımlanıyor.

Etkili Masaj için Püf Noktaları
Masajın genellikle sabah saatlerinde yapılması tavsiye ediliyor. Oturur pozisyonda, her iki bacağa sırasıyla saat yönünde dairesel olarak dokuzar tur yapılması öneriliyor. Masaj toplam 10 dakika sürmeli ve uygulama sırasında nefesi düzenleyip, konsantre olmak enerji akışının artması açısından son derece önemli. Burada değinilmesi gereken önemli bir husus daha var ki o da, masajın gevşetici bir etkiye değil; uyarıcı bir etkiye sahip olduğu ve bu sebeple de uyumadan önce yapılmaması gerektiği.

Masaj, uygulanan saat dilimine göre farklı etkileri ön plana çıkarıyor:

Akşamları yapılan masaj metabolizmayı hızlandırarak kilo kaybı sağlıyor.
Haftada 400- 500 gram kilo verdirebiliyor.,
Öğle yemeğinden sonra yapılan masaj; stres, sinirlilik, baş ağrısı ve uyku bozuklukları üzerinde daha etkili.
Öğle yemeğinden önce uygulanan masaj ise hafızayı ve sindirim sisteminin çalışmasını iyileştirmek açısından etkili oluyor.

Uzun ve Sağlıklı Yaşamın Sırrı
Bundan uzun yıllar öncesinde Çin'de, Zu San Li noktasına masaj yapılarak tüm hastalıkların tedavi edilebileceği bildirilmiş. Eski bir Japon halk hikayesine göre; yüz yılı aşkın süre yaşayan efsanevi çiftçi Manpei'ye, uzun bir yaşam sürdürmek için bir sırrı olup olmadığı sorulmuş. Çiftçi Manpei de atalarının yaptığı gibi, her gün Zu San Li noktasına masaj yapmaktan başka bir sırrı olmadığını söylemiş.

BİZE ULAŞIN