Çeneye Estetik Dokunuş

Çekici görünmenin sırrı profilinizi oluşturan tüm unsurların bir ahenk içinde olmasındadır. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Dr. Osman Şenel dengeli bir profil yaratmanın sırrını anlatıyor.

Giriş Tarihi: 05.04.2019 14:27 Güncelleme Tarihi: 07.04.2019 12:20

Dr. Osman Şenel

Eğer konunun uzmanı değilseniz, müdahale edilmesi gereken yerin çok büyük bir burun olduğunu veya gıdı bölgesindeki fazla yağlar olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat esas düzeltilmesi gereken, aslında sadece çenenizdir. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Dr. Osman Şenel, "Küçük bir çene profilin bütün dengesini bozabilir ve bu son derece yaygın bir problemdir. Ayrıca en dengeli, orantılı yüzler bile yaşlanma sürecine yenik düşebilir ve yaşla beraber kemik yoğunluğunun, yüzdeki hacmin azalması ile çene geriye doğru gider. Bu da profilin bozulmasına neden olur" diyor. Şenel, bu estetik sorunu çene protezi ya da çeneye yağ enjeksiyonu ile çözmenin mümkün olduğunu söylüyor ve ekliyor: "Kimi zaman sadece çeneye yapılan müdahale orantılı ve estetik bir profil oluşturmak için yeterli olabiliyor. Bazen de en iyi sonucu almak için bu ameliyatı, burun estetiği ile ya da boyun germe ile kombine etmek gerekiyor."

Yüzün Çatısı

Dilerseniz yaşla beraber küçülen çene kemiğinin yüzde yarattığı etkiye daha detaylı bir şekilde bakalım. Dr. Osman Şenel, "Yanaklar ve çene yüksek kemik yoğunlukları ile yüzün çatısı görevini görürler" diyor. "Biraz önce de belirttiğim gibi yaşla beraber vücuttaki tüm kemikler gibi erimeye, yoğunluklarını kaybetmeye başlarlar. Çene küçüldükçe yüzdeki yumuşak dokuyu eskisi gibi destekleyemez olur ve gıdının, boynun üst bölümünün sarkmasına neden olur. Bazen sorun yaşla ilgili değildir. Doğuştan çenesi geride olan hastalarda da bu müdahaleyi kullanıyorum. Sonuçlar son derece çarpıcı oluyor" diyor. Şenel, "Biz plastik cerrahlar yüze bir bütün olarak bakarız ve yüzün işlemden sonra ki halini görebiliriz" diyor ve ekliyor: "Alın, burun, dudaklar, çene ve boyun bir uyum içinde olmalı. Bazı durumlarda bu uyumu yaratmak için ameliyatı rinoplasti ile kombine etmek gerekebilir."

Ameliyat Hakkında

Dr. Osman Şenel, şöyle özetliyor: "Son yıllarda çene şekillendirme ve çene büyütme ameliyatlarında öncelikle modern mikro yağ enjeksiyonu ameliyatını tercih ediyoruz. Bu sayede klasik yağ enjeksiyonu ameliyatlarından daha iyi sonuç elde ediyoruz. Cerrahi tekniklerin mikro yağ enjeksiyon kesi yapmamasının en büyük avantajı kolay olması, iyi şekillendirmesi ve 1-2 seans yapıldığında kalıcı olmasıdır. Yağ enjeksiyonu dışında çene protezi ameliyatı da yapıyoruz. Ağız içinden ya da çene altından yapılan kesi ile çene protezi yerleştirilerek çenenin büyümesini sağlıyoruz. İleri derece küçük çenelerde önce tercih ediyoruz. Zaman zaman çene protez ameliyatı ile çeneye yağ enjeksiyonu ameliyatını bir arada yapabiliyoruz."

BİZE ULAŞIN