Şeker Bağımlılığına Dikkat!

Daha çocukken, çok şeker yersek dişlerimizin çürüyeceğini öğrendik, ergenlikte cildimizi bozabileceğini fark ettik, gençlikte de kilo aldırdığını tecrübe ettik! Bilimin söylediği ise tam 76 hastalık ile bağlantısı olduğu. Peki, neden vazgeçemiyoruz bu tatlı beladan?

Giriş Tarihi: 19.04.2019 15:00 Güncelleme Tarihi: 22.04.2019 11:21

Bütünsel Yaşam ve Sağlık Koçu
Yaprak Üner

Amerikan Klinik Beslenme Dergisi'nde yayımlanan önemli bir çalışma, yüksek şekerli, yüksek glisemik içerikli yiyeceklerin kokain ve eroinle aynı derecede bağımlılık yarattığını kanıtlar! David Ludwig ve Harvard'daki meslektaşları, yüksek glisemik indekse sahip olan ve hızlıca kan şekerini yükselten besinlerin beyinde, Nukleus Accumbens adı verilen özel bir bölgeyi tetiklediğini kanıtladı. Bu bölge, ödül, gülme, bağımlılık, korku ve plasebo etkisinde önemli bir rol oynadığı düşünülen bir zevk merkezidir. David Ludwig ve meslektaşlarına göre, bu alan kumar ve uyuşturucu kullanımı gibi geleneksel bağımlılıklar için "sıfır noktası"dır. Yani yüksek glisemik endekse sahip besinler, bağımlılığa yol açacak şekilde, beyinde son derece etkili ve güçlü bir alanı tetikler. Bu yüzden, bu besinlerin etkisinden kurtulmak ya da yoksunluğuna alışmak hiç de kolay değildir. Ancak bilimsel olarak DNA'mıza gönderdiğimiz mesaj ve talimatları değiştirerek hastalıkları hatta gen ifademizi iptal etme, değiştirme gücüne sahip olduğumuz da kanıtlanmışken bu bağımlılıktan da kurtulmak neden mümkün olmasın? İhtiyacımız olan irade değil bilimden yardım almaktır. Bu bağımlılıktan korkmamak ve kurtulmak için etkinliği kanıtlanmış yöntemleri uygulamak gerekir. Pek çok popüler diyet önerisinde olduğu gibi sadece belirtileri (semptomları) gidermek değil, vücudun bütün sistemini dengeye sokmak, sorunu kökünden çözmek esastır.

Duyguları Dengelemek Önemli
Gıda endüstrisi tarafından şeker ve türevleri ile etrafımız sarılmış olsa bile her zaman kaçış yolu mevcuttur. Bazen tatlı istemek, yorucu bir günün ardından stresi azaltmak veya biraz daha mutlu hissedebilmek için duygusal bir ihtiyaçla tetiklenir. Çoğu zaman insanlar sağlıklı beslenip nefsine yenilmeyeceğini düşünürken, duygularını görmezden gelme eğilimindedirler. Oysa ki, duygular çok güçlüdür. Fonksiyonel tıp doktorlarına göre bağımlılık hapishanesinden kurtulabilmek için ilk önce duyguları dengelemek gerekli. Şekerden kurtulmak için, her şeyden önce duygularınızı dengeleyecek, sizi şekerin verdiği anlık ancak çok tehlikeli hazza muhtaç bırakmayacak başka yollar bulmanız gerekir. Bu alternatifler olmadan, kişi kendisine uygun duygu dengeleyicileri arayıp bulmadan, her zaman şekerin alışkanlık yapan anlık zevk tuzağına düşebilir. Ayrıca bıçak gibi kesmenin zor olduğu pek çok durumda, zaman içinde şekerin bağımlılık etkisinden kurtulmanın yolu, günlük olarak tükettiğiniz şeker miktarını 25 gramın altında tutabilmektir. Şekeri azaltmaya bir yerden başlamalısınız. Örneğin kahvaltıda yiyeceğiniz bir kivi, günlük ihtiyacınızı karşılayacak. Fazlasını almadığınız zaman da kan şekeriniz düşmeyecek ve tekrar ihtiyaç hissetmeyeceksiniz.

Şekerden Kurtulmak Mümkün
Vücut yapımıza uygun dengeli bir diyetin seçilmesi, lif açısından ve yüksek kaliteli omega-3 yağları bakımından zengin olan gıdalar tüketilmesi, şekerin emilimini yavaşlatmaya yardımcı olur ve gece aşerme hissetmezsiniz. Her gün egzersiz yapmak, yeterli alkali su tüketmek, D vitamini seviyelerinizi optimize etmek, kaliteli, düzenli uyumak ve stres seviyenizi yönetmek, aşırı şeker alımının etkilerini en aza indirmeye yardımcı olur. Özellikle egzersizin kan şekerini dengelediği, stres seviyelerini düşürdüğü, grelin'i (iştah hormonu) bastırdığı, metabolizmayı hızlandırdığı, kemikleri güçlendirdiği ve ruh halinizi güçlendirdiği bilinmektedir. Sonuç olarak şeker bir bağımlılıktır. Tüm bağımlılıklarda olduğu gibi, duygusal engeller ve gereksinimler savaşmanız gereken ilk cephedir. Burada zafer kazandıkça, yukarıdaki somut yöntemler uygulanıp doğru beslenme ve hareket rutinine girildikçe, şekerden kurtulmak herkes için mümkün. yasasin.biz
BİZE ULAŞIN