Nefesiniz Aşkınızı Öldürmesin!

Çeşitli faktörlere bağlı oluşan ağız kokusu, hayat kalitesini olumsuz etkileyebiliyor. Ancak artık gelişen teknolojiler sayesinde nedenini 4 dakikada öğrenebilirsiniz.

Giriş Tarihi: 09.05.2019 14:59 Güncelleme Tarihi: 09.05.2019 17:32

Özge Dinç

Doç. Dr. Aytuğ Altundağ'ın kitaplar ve sertifikalarla dolu odasındayız. Doktorun fotoğrafları çekilirken sertifika ve teşekkür belgelerini sayıyorum: Tam 35 tane! Birazdan Aytuğ Altundağ'la ağız kokusunu 4 dakikada teşhis edebilen yeni cihaz ve yöntem üzerine konuşacağız. Altundağ'ın ilk cümlesi, başlığı da veriyor: "Ağız kokunuz aşkınızı öldürmesin!" Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden sonra İstanbul Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde kulak burun boğaz-baş boyun cerrahisinde uzmanlık eğitimi alan Aytuğ Altundağ, bu cümleyi oyuncu Fikret Hakan'ın bir röportajından sonra düşünmüş. Fikret Hakan, ağız kokusundan ötürü setlerde yakınlaşma sahnelerinde zorlandığını anlatıyormuş. Aytuğ Altundağ da ağız kokusu yüzünden eşlerin yataklarını ayırdığını anlatıyor.

Ağız kokusu, söylenmesi kadar, yazılması da nahoş bir konu ama Dr. Aytuğ Altundağ'a göre bu anlayışı değiştirmemiz şart. "Bizim kültürümüzde birine ağız kokusu yaşadığını söylemek nezaketsizlik gibi algılanıyor. Oysa bu durumu karşınızdaki kişiye söylemek onun hayatını kurtarabilir. Çünkü ağız kokusu geniz eti, sinüzit, bağırsak problemleri yanında dil, mide kanseri gibi ciddi hastalıkların belirtisi de olabilir." Aytuğ Altundağ, asistanken koku almayan hastaları nasıl tedavi edeceklerini bilememelerinden yola çıkarak uzmanlık eğitimi sonrasında Almanya Dresden'deki koku ve tat alma bozuklukları merkezine, sonra da Japonya'ya gitmiş. Bu merkezler onun ameliyat felsefesini de değiştirmiş. Bugün havayolu cerrahilerini gerçekleştirirken koku ve tat duyularına çok daha duyarlı bir cerrah olarak mesleğine devam ettiğini belirten Dr. Aytuğ Altundağ, üçlü koku analiz yapan Smart Chroma adlı cihazla da Japonya'da tanışmış. Bu cihaz, enjektörle hastadan alınan havayı 4 dakikada analiz edip sonucu bizlere veriyor. Türkiye'de de sadece Taksim Acıbadem Hastanesi'nde uygulanıyor. "Peki, bu makine nasıl bir kolaylık sağladı hastalara" diyorum, açıklıyor: "Hastaların doktor doktor gezme olayını ortadan kaldırdı, hastalar bundan çok memnun. Burada ağız kokusu tanı merkezi kurduk; teşhisten sonra hasta zaman kaybetmeden gastroenteroloji, diş hekimi gibi ilgili birimin uzmanıyla görüşebiliyor." Japonya'da ağız kokusunu söylemek doğal karşılanıyormuş. Aytuğ Altundağ bu anlayışı bizde de yaygınlaştırmak istiyor: "Çünkü bu durum hem ciddi hastalıkların habercisi olabilir hem de eğer bakteriyel kaynaklıysa evdeki insanlara da bulaşır," diyor. Karşıdaki kişide bir zaman sonra koku tembelliği ile az koku alma ve baş ağrısına neden olduğunu da ekliyor. Doktor, sabahları dişleri fırçaladıktan sonra ağızda koku devam ediyorsa uzmana görünmek gerektiğini söylüyor. En yaygın vakayı soruyorum, Aytuğ Altundağ, "Dilden kaynaklanan ağız kokuları" diye cevaplıyor. "Dil açık pembe değilse dil fırçası ve dil temizleyici kullanmak gerekiyor. Sonraki sırada da geniz akıntısı ve mide reflüsü geliyor. Onun dışında geniz eti olan çocukların, adet döneminde kadınların, tükürük salgıları azaldığı için yaşlıların ağız kokusu olur." "Toplumda çok yaygın mı" diye sorduğumda beni şaşırtan bir şey söylüyor, Altundağ: "Toplumun yüzde 20'si, yani 5 kişiden biri ağız kokusu problemi yaşıyor." İyi haber ise şu: Bu sayının raflara çıktığı ilk günlerde, 3-4 Mayıs'ta düzenlenecek Koku ve Tat Zirvesi'ne katılırsanız bu cihazla ağız kokunuzun nedenini ücretsiz öğrenebileceksiniz.

BİZE ULAŞIN